Digerleri

DB2 WSE 8 Kurulumu

Makalemize başlarken öncelikle veritabanı teknolojilerinden bahsetmek istiyorum ;

İlk olarak SQL ile başlayalım ;

SQL Server, client ve SQL Server arasında iletişim kurmak için Transact-SQL’i kullanan bir client/server, ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir.

SQL Server, çalışma ortamını, client ve server bilgisayarlarda çalışan işlere ayırmak için client/server mimarisini kullanır.

  • Client, bir veya daha fazla client bilgisayarlarının üzerinde çalışır ama ayrıca SQL Server ile server bilgisayarlarının üzerinde de çalışır.
  • SQL Server, veritabanlarını yönetir ve istekler arttıkça uygun server kaynaklarını böler.

Client/Server mimarisi çeşitli ortamlar için uygulamaları düzenlememize izin verir. Client programlama ara yüzü, farklı client bilgisayarlar üzerinde uygulamaları çalıştırmaya ve network aracılığıyla server’a iletmeye olanak sağlar.

Kurumsal sistemlerdeki veri ve bilgileri yönetmek

Rational ve WebSphere ailesi ile oluşturulan talebe göre e-iş yapısında bu adımdan sonra artık yapısal ve yapısal olmayan verilerin yönetimi ihtiyacı doğuyor. Peki, bu veri ve bilgilerin yönetimi nasıl gerçekleştirilecek? Bunun yanıtını DB2 Information Management ürün ailesi veriyor.

Kuruluşlar piyasadaki hangi veritabanı sistemi ile çalışıyorlarsa çalışsınlar DB2 ailesinin çözümleri ile bu veritabanlarında saklanan verilere erişebilir, bu verileri faydaya dönüştürecek çözümlerle kuruluşa verimlilik, maliyetlerin aşağı çekilmesi ve esneklik olanakları sağlayabilir. Veri yönetimi, talebe göre e-iş kavramı çerçevesinde istenilen bilgiye, istenilen noktadan istenildiği anda erişimi gerektiriyor. Burada önemli olan çeşitli uygulamalarda ve veritabanlarında tutulan yapısal verileri ve çek, extre, faks, imaj, elektronik imza, e-posta gibi yapısal olmayan verileri, içerikleri bir arada yönetebilmek ve entegre edebilmek. İşte gerek yapısal gerek yapısal olmayan verilerin, dokümanların ve içeriklerin yönetiminde, tüm bu bilgilerden kurumsal zekâ olarak adlandırılan ‘business intelligence’ adına bir değer yaratmada, veri tabanı uygulamalarında DB2 ürün ailesi içinde bulunan çözümler devreye giriyor. İşletmelerde e-iş çözümlerini kullanmaya başlayan müşteriler için DB2, müşterilerin talep ettiği CRM, BI, ERP ve Portal gibi projeler için gereken başarım, ölçeklenebilirlik, güvenilirlik, kullanılabilirlik ve büyüyebilirlik sağlayan bir veritabanı çözümü olarak sunuluyor ve akla gelebilecek her türlü işletim ortamında (Linux, Windows, AIX, Solaris, HP-UX .) çalışabiliyor. IBM’in sunduğu bir diğer veritabanı uygulaması ise, geçtiğimiz yıllarda IBM tarafından satın alınan Infomix şirketinin ürettiği Informix veritabanı.

DB2 Content Manager çözümleri, Web destekli, açık ve tümleşik, e-business’e hazır, kurumsal içerik yönetiminde kullanılıyor. Content Manager çözümleri bilgisayar çıktılarının arşivlenmesi ve uygulamalardan erişilmesi, kâğıt ortamındaki belgelerin taranması, saklanması ve işlenmesi, ofis belgelerinin, e-posta’ların ve e-posta’larla gelen ek dosyaların arşivlenmesi ve bunlara erişilmesi, kelime-işlem, elektronik tablo, sunum dosyalarının kategorize edilmesi, bileşik belge yaratılması, paylaşılması ve yönetilmesi, çoklu ortam (multimedia- Ses, görüntü, fotoğraf) belgelerinin saklanması, iş süreçlerinin yürütülmesi ve iş akışının denetlenmesi gibi geniş bir yelpazede yer alıyor. Bir diğer başlık olan DB2 Information Integration çözümleri ise kurumlarda hem dağınık veri kaynaklarında hem de yapısal olmayan bilgi depolarında bulunan veri ve bilgilere gerçek zamanlı erişim ve entegrasyon imkânı sağlıyor.

DB2 UDB IBM ürünüdür. DB2 UDB anlatırken isterseniz öncelikle konu başlıklarına ayırayım ve zamanla hepsinden bahsedeyim;

DB2 Ailesi

DB2 kurulumu

DB2 Tools

DB2 da database oluşturma

SQL kullanımı

DB2 AİLESİ:

Öncelikle belirtmek gerekir ki DB2 pek çok platformda (OS/390,AIX,Windows NT,Solaris gibi.) çalışmaktadır

DB2 çok büyük datalar için önerilen bir veri tabanıdır.

DB2 Ailesine üye ürünler;

·Enterprise Extended Editon

·Enterprise Edition

·Workgroup Edition

·Personal Edition

·Administrator Edition

·Run-Time Client

DB2 istemcilerin Windows işletim sistemlerine kurulması.

DB2 kurmadan önce

–          Sistemimizin tüm Bellek disk yeri ve kuruluş gereksinimlerini karşıladığını doğrulayın.

–     Kullanıcı hesabınızla oturum açın

–          DB2 kuruluş sihirbazının kütükleri gerektiği şekilde güncelleyebilmesi için diğer programları kapatın.

–          İlgili CD-ROM’u sürücüye takıp kuruluma başlayın

Not :Db2 8 kurulumuna başlamadan önce daha önceden  kurulmuş olan db2 nun uninstall edilmesi gerekir.

C:\Program Files\IBM\SQLLIB dizinin silindiğinden emin olunuz.

DB2 V8 work Group Server Edition kurulum prosedür:

1 – Cd Takıldıktan Sonra karşımıza Resim-1 deki ekran gelir. Install Product kısmına tıklanır

clip_image001

Resim-2 deki gibi gelen ekran da next’ e basılır.

clip_image002

Resim -3 ‘deki gibi gelen ekran da next’ e basılır.

clip_image003

Resim-4  Tipik Lisans sözleşmesini kabul ediyor muyuz diye soran kısımda  I Accept the terms in the licence aggrement secilip next’ e basılır.

clip_image004

Resim -5  Setup Type  olarak Typical secilip next’e basılır. İsterseniz custom seçeneğinden kendinize özgü özelleştirme yapabilirsiniz..

clip_image005

Resim- 6- Db2’nun kurulacağı folder seçilir yada  olduğu gibi bırakılıp next e basılır.

clip_image006

Resim 7’ de  Db2’nin servisleri ve database için Bir kullanıcı hesabı oluşturma varsa domain adınızı girip next diyip devam ediyoruz. Tabii ki illa bir kullanıcı  hesabı ve domain adı girmenize  gerek yok buraya yetkili bir kullanıcı hesabını yazarak ta işleminize devam edebilirsiniz

clip_image007

Resim-8  Yeni bir contact list oluşturmak için ilk seçeneği seçiyoruz. 2 seçenekte ise Uzaktaki veya var olan bir yapıya bağlanmak için kullanacağımız seçenek En son kısımda gördüğümüz Enable notification  seçeneği ise eğer şirketinizde bir smtp sunucu var ise buraya belirtmiş olduğunuz bir kullanıcıya db2 ile ilgili eventların gelmesini sağlayabiliriz.. Ben ilk seçeneği seçip next’e basıyorum.

clip_image008

Resim-9’da Smtp sunucu belirtmediğim için bir uyarı verdi next diyip devam ediyoruz..

clip_image009

Resim10- Db2 tools catalog ekranında  do not prepare the db2 tools catalog on this computer secilip next’e basılır. Bu iki seçeneği açıklamak gerekirse 1 seçenek oluşturmuş olduğumuz database ek olarak bir catalog oluşturup bu database üzerinde Reorg Runstat Export Import zamanlanmış görev oluşturmamıza yardımcı olur. Ben genelde windows’un  zamanlanmış görevini kullandığım için next diyip devam ediyorum.

clip_image010

11- gelen ekranda defer the task until after installation complete secilip next’e basılır.

clip_image011

Resim 12 ‘de gelen ekran kontrol edilip intall tuşuna basılır.

clip_image012

clip_image013

Resim 13- Evet Kurulumumuz başarılı ile tamamlandı setup completed mesajı gelince finish’ e basılır

clip_image014

14- exit first step seçilerek kurulum tamamlanır.

clip_image015

15- Kurulum Tamamlandıktan sonra  Kontrol Etmemiz gerekenler ; C:\Program Files\IBM\SQLLIB Altında gereken dosyalar oluşmuş ve  Hizmetler ve Uygulamalar kısmından Hizmetlerdeki DB2 Servislerinin sağlıklı bir şekilde çalıştığını kontrol etmemiz gerekiyor..

clip_image016

clip_image017

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x