VMwareVMware vCenter

Windows vCenter Server 6.5 to 6.7 Upgrade

Merhaba,

Bir önceki yazımda ESXi 6.x’in ESXi 6.7 versiyonuna nasıl upgrade edileceğini anlatmıştım. Bu yazımı aşağıdaki link’de görebilirsiniz. vSphere 6.7 ile ilgili yazdığım makale serilerine vCenter Server 6.7 Upgrade’i ile devam edeceğim.

ESXi 6.5 to ESXi 6.7 Upgrade

vCenter Server 6.7 Nasıl Upgrade Edilir?

vCenter Server 6.7 upgrade‘ine başlamadan önce, upgrade öncesindeki gereksinimleri kontrol etmemiz gerekiyor. Bunları kısaca sıralayalım.

  • vCenter Server servislerini çalıştıran tüm makinelerde saatleri senkronize edin. Eğer tek bir sunucu üzerinde çalışıyor ise saatin güncel olduğundan emin olun. Eğer saatler eşit değil ise, karşınıza çeşitli problemler çıkabilir. SSL sertifikaları zamana duyarlı olduğu için saat farklılığı durumunda problemler çıkabiliyor. Yine saat farkı vpxd servisinin çalışmamasına sebep olabilir.
  • vCenter Server hizmetlerini çalıştıran makinelerin FQDN’inin geçerli olduğunu ve ağdaki diğer makinelerden erişilebildiğini doğrulayın.
  • vCenter Server servisleri Local System hesabı dışında bir kullanıcı hesabında çalışıyorsa, vCenter Server servislerinin çalıştığı kullanıcı hesabının aşağıdaki izinlere sahip olduğunu doğrulayın:
    • Administrators grubunun üyesi
    • Log on as a service
    • İşletim sisteminin bir parçası olarak hareket et (kullanıcı bir domain kullanıcısıysa)

Upgrade’i yapabilmeniz için donanım’ınızın belirli gereksinimleri karşılaması gerekiyor.

Aynı sanal makinede veya fiziksel sunucuda veya farklı sanal makinelerde veya fiziksel sunucularda bulunan vCenter Server ve Platform Services Controller’i upgrade edebilirsiniz. vCenter Server’ı embedded bir Platform Services Controller ile upgrade ettiğinizde, aynı sanal makinede veya fiziksel sunucuda vCenter Server ve Platform Services Controller’ı upgrade edersiniz.

Platform Services Controller

vCenter Server with an Embedded or External Platform Services Controller for a Tiny Environment (up to 10 Hosts, 100 Virtual Machines)

vCenter Server with an Embedded or External Platform Services Controller for a Small Environment (up to 100 Hosts, 1000 Virtual Machines)

vCenter Server with an Embedded or External Platform Services Controller for a Medium Environment (up to 400 Hosts, 4,000 Virtual Machines)

vCenter Server with an Embedded or External Platform Services Controller for a Large Environment (up to 1,000 Hosts, 10,000 Virtual Machines)

vCenter Server with an Embedded or External Platform Services Controller for X-Large Environment (up to 2,000 Hosts, 35,000 Virtual Machines)

Number of CPUs

2

2

4

8

16

24

Memory

4 GB RAM

10 GB RAM

16 GB RAM

24 GB RAM

32 GB RAM

48 GB RAM

Yukarıda minimum hardware gereksinimlerini görebilirsiniz. Burada hardware gereksinimleri yapınızda bulunan ESXi ve sanal makine sayısı ile doğrudan orantılı olduğu için yukarıdaki tabloya göre bir kaynak verebilirsiniz.

Upgrade’e başlamadan önce işletim sistemi uyumluluğunu kontrol etmeniz gerekiyor. Bunun için aşağıdaki link’i inceleyebilirsiniz.

https://kb.vmware.com/s/article/2091273

Installation path sadece ASCII karakterlerini içermelidir. Extended ASCII ve ASCII olmayan karakterler desteklenmez. vCenter Server 6.7 upgrade’i sonrasında ESXi 5.0, ESXi 5.1 veya ESXi 5.5 host’ları vCenter Server inventory’den kaldırmanız gerekir. vCenter Server 6.7; ESXi 5.x sürümlerini yönetememektedir. vCenter Server 6.7 versiyonuna geçmeden önce mutlaka vCenter Server altında bulunan ESXi host’ların versiyonlarının minimum 6.0 olduğundan emin olun.

Ayrıca, vCenter Server 6.0 veya 6.5 versiyonlarına sahip bir Enhanced Linked mode ortamınız var ise bunu vCenter Server 6.7 versiyonuna upgrade edemezsiniz. vCenter Server 6.0 veya 6.5 ortamınızda Enhanced Linked mode kullanıyorsanız upgrade’e başlamadan önce vCenter Server’lar arasındaki replikasyonu kesmeniz gerekmektedir.

Tüm gereksinimleri sağladıysak artık aşağıdaki link’den vCenter Server 6.7 ISO’sunu download edebiliriz.

https://my.vmware.com/web/vmware/downloads

İndirmiş olduğumuz ISO dosyasını mount ediyoruz ve autorun’ı çalıştırıyoruz. karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran çıkacaktır. Burada vCenter Server for Windows seçeneğini seçip Install butonu ile kurulumu başlatıyoruz.

Welcome ekranını Next ile geçiyoruz.

Kullanıcı sözleşmesini I accept the terms of the license agreement seçeneğini seçerek onaylıyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

vCenter Server 6.0 veya vCenter Server 6.5 kurulumunda belirlemiş olduğumuz [email protected] şifresini burada yazmamız gerekiyor. Aksi halde kuruluma devam edemezsiniz. Next ile devam ediyoruz.

Kullanılan portları göreibliyoruz ancak bunlar üzerinde bir değişiklik yapmamıza izin vermiyor. Upgrade senaryosunda port değişimi yapamazsınız. Normal şartlarda da yapmanızı önermiyorum zaten.

Next ile devam ediyoruz.

Şimdi upgrade sırasında data’lar otomatik olarak migrate ediliyor ancak siz burada isterseniz bunu kişiselleştirebilirsiniz. Şöyle düşünün bir vCenter’ınız var ve upgrade aşamasında bu bölüme geldiğinizde data büyüklüğü 10gb civarı. Şimdi burada Configuration, events, tasks and performance metrics seçeneğini seçerseniz data migration işlemi bir hayli zaman alacaktır. Eğer bu upgrade sırasında performance metrics’lere ihtyacınız yok ise, yani geçmişte yer alan performance data’larına bir ihtiyacınız bulunmuyor ise sadece configuration veya configuration, events and tasks seçeneğini seçebilirsiniz.

Next ile devam ediyoruz.

Upgrade sırasında kurulum lokasyonlarını değiştirebilirsiniz ancak bunu asla yapmamanız gerekiyor. Next ile devam ediyoruz.

VMware Müşteri Deneyimini Geliştirme Programına katılmak istiyorsanız Join seçeneğini seçebilirsiniz. Ben bu seçeneği seçmiyorum ve Next ile devam ediyorum.

Upgrade sırasında yapılacak işlemlerin kısa bir özetini görüyoruz. Kuruluma başlayabilmeniz için I verifiy that I have backed up this vCenter Server machine seçeneğini seçmeniz gerekiyor. vCenter Server’in backup’ını veya snapshot’ını almadan upgrade işlemine lütfen başlamayın. Bu seçeneği seçtikten sonra Upgrade butonuna basıyoruz.

Upgrade sırasında yukarıdaki gibi uyarılar ile karşılaşabilirsiniz. TLS 1.0 ve TLS 1.1 protokollerinin disable edildiğini belirten bir uyarı bu. Güvenlik iyileştirmeleri için bunların disable olması zaten gerekiyor. vSphere 6.7 ile birlikte bunlar disable olarak gelmektedir. OK butonu ile bu uyarıyı geçebilirsiniz.

Upgrade işlemi, database ve sunucu donanımına göre değişkenlik gösterecektir.

Upgrade işlemi başarılı birşekilde sonuçlandığında yukarıdaki ekran ile karşılaşırsınız. Bu aşamadan sonra artık vCenter Server 6.7 versiyonuna sorunsuz birşekilde bağlanabilmemiz gerekiyor. Bunun için finish butonuna basıyoruz.

vCenter Server upgrade işlemi tamamlandıktan sonra Browser’imizi açıyoruz ve localhost yazıyoruz. Eğer doğru bir şekilde çalışıyor ise yukarıdaki ekran ile karşılaşmamız gerekiyor. Ben burada Launch vSphere Client (HTML5) seçeneğini seçiyorum.

HTML 5 client’a giriş yaptıktan sonra About bölümünden vCenter Server versiyonunu görebilrisiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

4 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Duran Gökpınar
Duran Gökpınar

Merhaba Tayfun Hocam,
Aşağıdaki hatayı neden alıyor olabilirm, yardımcı olabilir misin?
6.5 den 6.7 ye upgrade yaparken stage 2 başında şu uyarıyı alıyorum.
“Error: Cannot validate target appliance configuration as not enough information from the source appliance can be collected. For more details check out the server logs”
Çok araştırdım ama çözemedim. (Lab ortamı 3 adet Dell R220 host, 1 adet qnap storage iscsi ile bağlı)

Başa dön tuşu
1
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x