Microsoft

Windows Server 2008 TS Web Access Kurulumu

Windows Server 2008 ile birlikte gelen önemli yeniliklerden birtaneside TS Web Access uygulamasıdır.TS Web Access, terminal sunuculara web üzerinden ulaşım sağlar.Bunun sayesinde RDP bağlantısı kullanmadan Terminal Sunucumuza ulaşabiliriz.

TS Web Access Kurulumu;

Windows 2008 Server Manager Roles – Terminal Services kısmına giriyoruz.

Server manager

Role Services kısmından “Add Role Services” tıklıyoruz.

TS Web Access

Select Role Services bölümünde TS Web Access seçeneğini işaretliyoruz ve karşımıza uyarı penceresi çıkıyor.TS Web Access kurmamız için gerekli olan Server Role’lerini kurmak için Add Required Role Services tıklıyoruz.Next butonuna tıklayıp devam ediyoruz.

Web Server IIS

Web Server (IIS) ile ilgili açıklamaları okuduktan sonra Next tıklayıp devam ediyoruz.

Select Role Services

Select Role Services; buradan Web Server (IIS) hangi uygulamaları kurcağımızı belirliyoruz.Ben bu kısmı Default olarak bırakıyorum.

Confirm installation selections

Confirm Installation Selections; bu bölümde yaptığımız işlemleri, hangi uygulamaların kurulacağını gösteriyor.Bu bölümü isterseniz kayıt edebilirsiniz.

Install

Install‘a tıklıyoruz ve kurulumumuz başlıyor.

Installation Results

Kurulum tamamlandıktan sonra karşımıza kurulumun başarılı bir biçimde sonuçlandığını gösteren ekran çıkıyor.Close diyoruz ve Server Manager kısmına geri dönüyoruz.

Select Role

Burada TS Web Access kurulduğunu görüyoruz.Server manager’ı kapatıp İnternet Explorer’ı açıyoruz.

Login

Şimdi İnternet Explorer satırına ister Nebios name isterseniz Server IP’nizi yazıp TS Web Access’e giriş yapabilirsiniz.Benim Server IP’im “10.0.0.3 ” ben adres satırına 10.0.0.3/ts yazıyorum. (Web Access bağlanacağım için /ts koyuyorum) Kullanıcı adı ve şifre işlemlerinden sonra Active X yüklenmesi istenicektir.Bu yükleme yapıldıktan sonra TS Web Access’a bağlantı yapılacaktır.

TS Web Access

Bağlantı yapıldıktan sonra Remote Desktop seçeneğine giriyoruz.Bağlanmak istediğimiz IP’yi yazıp “Connect” tıklıyoruz.

Birdahaki makalede görüşmek üzere..

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x