Microsoft

Windows Server 2008 Active Directory Komut Satırından Yönetmek

Active Directory’yi komut satırından yönetmek için gerekli olan komutları göstereceğim;

ADPREP : Windows Server 2003; Domain Controller kurulumu  için Windows 2000 Domain veya Forest hazırlarlar.Bir Forest ya da Domain hazırlamak için sırasıyla adprep /forestprep ve adprep /domainprep komutlarını kullanıyoruz.

NOT: Windows Server 2003 SP1 veya daha yenisi ve Windows Server 2008 için Group Policy Domain hazırlamak için adprep /domainprep /gpprep komutunu kullanıyoruz.Bu işlemden sonra Resultant Set Of Policy‘yi desteklemek üzere SYSVOL dizinindeki tüm GPO (Group Policy Object) klasörlerinin Access Control Entry değiştirilerek tüm Domain Controller için okuma erişimi verilir.Bu değişiklik NT File Replication Service (NTFRS) tüm GPO’ları tüm DC’lere yeniden göndermesine yol açacağı için adprep /domainprep /gpprep bu işlemi yapmadan önce düşünmeliyiz.

DSADD : Active Directory’ye bilgisayarlar, kullanıcılar, birim, gruplar, kişileri ekler.Komutu kullanma ile ilgili yardım bilgilerine ulaşmak için komut satırınadsadd “eklemek istediğiniz birim” /? yazıyoruz.

Örnek; dsadd groups /?

DSGET : Active Directory’de kaydı yapılmış nesnelerin (bilgisayarlar, kullanıcılar, gruplar, siteler, alt ağlar) özelliklerini görüntülerler.Komutu kullanma ile ilgili yardım bilgilerine ulaşmak için komut satırına dsget “nesneadı” /? yazıyoruz.

Örnek; dsget subnet /?

DSMOD : Active Directory’de var olan nesnelerin özelliklerini değiştirir.Komutu kullanma ile ilgili yardım bilgilerine ulaşmak için komut satırına dsmod “nesneadı” /? yazıyoruz.

Örnek; dsmod groups /?

DSMOVE : Tek bir nesneyi tek bir domain içindeki yeni bir konuma aktarır ya da nesneyi aktarmadan yeniden adlandırır.Komutu kullanma ile ilgili yardım bilgilerine ulaşmak için komut satırına dsmove /? yazıyoruz.

DSQUERY : Arama özelliği kullanılarak Active Directory’deki nesneler bulunur.Komutu kullanma ile ilgili yardım bilgilerine ulaşmak için komut satırına dsquery /? yazıyoruz.

DSRM : Nesneleri Active Directory’den kaldırır.Komutu kullanma ile ilgili yardım bilgilerine ulaşmak için dsrm /? yazıyoruz.

NTDSUTIL : Site, etki alanı ve sunucu bilgilerine ulaşmak, işlem yöneticilerini yönetmek ve AC (Active Directory) bakımını yapmak için kullanılır.Komutu kullanma ile ilgili yardım bilgilerine ulaşmak için komut satırına ntdsutil /? yazıyoruz.

Bir başka makale’de görüşmek üzere..

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x