VMwareVMware vCenter

Web Client User account is locked hatası

Merhaba,

vSphere 5.1 ile biliyorsunuz Single Sign On kavramı geldi. Tabi bununla birlikte Web Client tarafına biraz daha ilgi arttı. Biliyorsunuz ki her makinada vSphere Clinet yüklü olmuyor ama internet explorer oluyor ve durum böyle olunca işlerin Web Client’dan halledilmesi kaçınılmaz oluyor.

webclient

Birçok kişinin problem yaşadığını düşünerek Web Client üzerinde alınan bir hatayı sizlere anlatmak istiyorum.

User account is locked. Please contact your administrator.

Admin@System-Domain account’u ile Web Client’a bağlanmak istediğinizde yukarıdaki gibi bir hata alabilirsiniz. Bunun sebebi birden fazla bu account ile giriş yapmayı denemenizdir. Burada birden fazla dediğim değer ise 3’dür. Yani 3 kere yanlış password ile giriş yapmayı denerseniz böyle bir hata ile karşılaşırsınız.

Daha öncede belirtmiştim Admin@System-Domain account‘unun şifresi unutulursa birdaha kurtaramazsınız diye. Bu yazıyı aşağıda görebilirsiniz.

Admin@System-Domain unutulan şifre

Böyle bir hata aldığınızda panik yapmanıza gerek yok ilk 15dakika sizin sisteme girşinizi engelleyecektir. Tabi bu işlem sadece Admin@System-Domain için geçerli. Siz yine AD account’unuz veya local account’unuz ile vSphere Client veya WebClient’a bağlanabilirsiniz. Aynı anda hepsi lock olmuyor:) Bu hatayı aldıktan sonra yapmanız gereken tek şey; 15dakika boyunca beklemektir. Çünkü default olarak bu account’un lock policy’si 15dakika olarak ayarlanmıştır.

Eğer bu policy’den memnun değilseniz veya değiştirmek istiyorsanız aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir.

Öncelik ile Admin@System-Domain account’u ile Web Client ‘a giriş yapıyoruz.

passwordpolicy

Admin@System-Domain ile yani SSO admin ile Web Client’a giriş yapıyoruz.

Administration > Sign-On and Discovery > Configuration  giriş yapyıoruz ve karşımıza ilk olarak Password Policy açılıyor. Buradan password policy’lerinizi belirtebilir ve düzenleyebilirsiniz. Çok fazla ayrıntıya girmiyorum çünkü buradaki değerleri group policy’den hatırlarsınız diye düşünüyorum.

Eğer admin@system-domain’in lockout policy değerini değiştirmek istiyorsanız. Lockout Policy bölümüne giriyoruz.

lockoutpolicy

Bu bölümden Admin@System-Domain account’unun kaç kere yanlış şifre girilirse lock edileceğni ayarlayabilirsiniz veya bu account kilitli kaldıktan nekadar süre sonra unlock edilceği yönünde ayarlamaları yapabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur:)

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x