VMwareVMware vCenter

vSphere vCenter 5.1 kurulumunda FQDN hatası

Merhaba,

Genellikle vCenter kurulurken eğer DNS yapılandırmanızda bir problem var ise çeşitli sorunlar ile karşılaşabilrisiniz.Bu soruna vCenter 5.1’e upgrade veya yeni kurulum sırasında alabilirsiniz.

“The Fully Qualified Domain Name cannot be resolved. If you continue the installation, some features might not work correctly.”

dnserror

Bu durum vCenter makinanızın Reverse DNS kaydı’nın olmamasından kaynaklanmamaktadır.Eğer kurmuş olduğunuz DNS‘de Reverse DNS zone’u oluşturulmadıysa Bunun için öncelikle DNS Manager’e girip Reverse Lookup Zones üzerinde sağ clik yapıyoruz ve yeni bir Reverse Zones oluşturuyoruz.

7cmd

Daha sonra vCenter makinamıza gidiyoruz ve orada Başlat > Çalıştır > CMD yapıyoruz.Karşımıza açılan ekrandan ipconfig /registerdns yapıyoruz.

7DNS

Daha sonra DNS manager‘a gidip Reverse Lookup Zones bölümüne Refresh yapıyoruz.Burası biraz gecikmeli gelebilir ondan dolayı hemen göremeyebilirsiniz.Ama registerdns komutunu koşturduktan sonra mutlaka Reverse dns zones bölümünde mutlaka vCenter sunucunuzu görürsünüz.

İşlemleri tamamladıktan sonra vCenter kurulumunuza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x