vSphere vCenter 5.1 kurulumunda FQDN hatası

Abone Ol İçerikleri Kaçırma
tarafından 5 Mart 2013 tarihinde VMware, VMware vCenter kategorisine yazıldı.

Merhaba,

Genellikle vCenter kurulurken eğer DNS yapılandırmanızda bir problem var ise çeşitli sorunlar ile karşılaşabilrisiniz.Bu soruna vCenter 5.1’e upgrade veya yeni kurulum sırasında alabilirsiniz.

“The Fully Qualified Domain Name cannot be resolved. If you continue the installation, some features might not work correctly.”

dnserror

Bu durum vCenter makinanızın Reverse DNS kaydı’nın olmamasından kaynaklanmamaktadır.Eğer kurmuş olduğunuz DNS‘de Reverse DNS zone’u oluşturulmadıysa Bunun için öncelikle DNS Manager’e girip Reverse Lookup Zones üzerinde sağ clik yapıyoruz ve yeni bir Reverse Zones oluşturuyoruz.

7cmd

Daha sonra vCenter makinamıza gidiyoruz ve orada Başlat > Çalıştır > CMD yapıyoruz.Karşımıza açılan ekrandan ipconfig /registerdns yapıyoruz.

7DNS

Daha sonra DNS manager‘a gidip Reverse Lookup Zones bölümüne Refresh yapıyoruz.Burası biraz gecikmeli gelebilir ondan dolayı hemen göremeyebilirsiniz.Ama registerdns komutunu koşturduktan sonra mutlaka Reverse dns zones bölümünde mutlaka vCenter sunucunuzu görürsünüz.

İşlemleri tamamladıktan sonra vCenter kurulumunuza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments