PowerCli ile Datastore üzerinde çalışan kaç Guest var?

Abone Ol İçerikleri Kaçırma
tarafından 4 Mart 2013 tarihinde VMware kategorisine yazıldı.

Merhaba,

Envanterinizi takip etmek için hangi datastore’lar üzerinde kaç tane guest çalıştığını merak edebilirsiniz.Veya birtane datastore sadece SQL ve SQL node’ları çalışmakta ama performans problemi yaşanıyor.PowerCli’dan bir script yardımı ile datastore içerisinde kaçtane guest çalıştığını görebilirsiniz.Bu script’de bütün datastore’ları görebilirsiniz yani sadece ISCSI veya NFS‘ler gibi bir sınırlama yok.Boş olan datastore’ları bulup datastore’lar arası yük dengelemeside yapabilirsiniz.

Bu işlem için öncelikle PowerCli ile vCenter‘a bağlanıyoruz.

Connect-VIServer -Server 192.168.1.160 -Protocol https -User admin -Password pass

datastore

Get-Datastore | Select Name, @{N="NumVM";E={@($_ | Get-VM).Count}} | Sort Name

Yukarıdaki script’i çalıştırıyoruz ve ekran görüntüsündende göreceğiniz gibi bu script ile Datastore’larımızda kaçtane guest olduğunu görüyoruz.Biliyorsunuz ki bu önemli birşey çünkü VMware’in Best Practices’lerinde bir datastore’da kaç guest çalıştırılması gerektği yönünde bilgiler var.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments