VMwareVMware vSphere Replication

vSphere Replication 6.5 ile VM Replikasyonu – Bölüm 2

Merhaba,

Bir önceki bölümde vSphere Replication kurulumu ile ilgili bilgi vermiştim. Bu yazımda ise vSphere Replication’i kullanarak virtual machine replikasyonu nasıl yapılır onu anlatacağım.

vSphere Replication ‘ı vSphere Web Client üzerinden yönetebiliyorsunuz. Bunun için tüm işlemlerimizi artık vSphere Web Client üzerinden gerçekleştireceğiz.

İlk olarak vSphere Web Client’a login oluyoruz ve vSphere Replication bölümüne giriş yapıyoruz. Burada karşımıza çıkan seçeneklerde Manage butonuna basıyoruz. Eğer Monitor butonuna basarsak giden ve gelen replikasyonların detaylarını görürüz. Configure butonuna bastığımızda ise vSphere Replication Appliance’in arayüzüne giriş yaparsınız. Manage butonuna basıyoruz.

Target Sites bölümüne giriş yapıyoruz ve buradan yeni bir target site eklemek için butona basıyoruz.

Target site’da bulunan vCenter’ımızın bilgilerini yazıyoruz. Makalenin en başındada Source ve Target olmak üzere 2 farklı lokasyonum olduğunu belirtmiştim. Yine her iki lokasyonda vCenter olduğunu ve bu vCenter’lar vSphere Replication’lara connec durumda. Ben burada virtual machine’lerimi replike etmek istediğim lokasyondaki vCenter Server’ın bilgilerini yazıyorum. OK butonu ile işlemi sonlandırıyorum.

Virtual machine’leri replike edeceğim vCenter Server’i Target Site olarak Source vCenter Server’ime eklemiş durumdayım. Artık bu aşamadan sonra virtual machine’leri Target Site’a doğru replike edebiliriz.

Replike etmek istediğimiz virtual machine üzerinde sağ click All vSphere Replication Actions > Configure Replication butonuna basıyoruz.

Replication type olarak Replicate to a vCenter Server seçeneğini seçiyoruz ve Next ile devam ediyoruz. Ben bu makalemde farklı bir vCenter Server‘a replikasyon aşamasını anlattığım için bu seçeneği seçiyorum. Eğer siz virtual machine’inizi farklı bir cloud provider’a (Amazon,azure vs) replike etmek isterseniz 2. seçeneği seçmeniz gerekiyor. Next ile devam ediyoruz.

Virtual machine’i hangi vCenter Server’a replike etmek istiyorsanız o vCenter Server’ı seçiyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Her bir vSphere Replication Appliance maximum 2000 tane virtual machine’i replike edebilir. Oyüzden ben bu ortama 1 tane vSphere Replication Appliance kurdum. Eğer ortamınızda birden fazla vSphere Replication Appliance var ise bu bölümden o virtual machine’i seçebilirsiniz. Default olarak Auto-assign vSphere Replication server seçili durumda. Oyuzden ben burada işlem yapmıyorum ve Next ile devam ediyorum.

Virtual machine’in target site’da hangi datastore ‘a replike edileceğini seçiyoruz. Ayrıca burada virtual machine’in disk’ini thin veya thick olarak target site’a gönderebileceğinizi hatırlatmak isterim. Bu işlemi Disk format bölümünden yapabilirsiniz.

Next ile devam ediyoruz.

Replication options bölümünden, replike edeceğimiz virtual machine için replikasyon ayarlarını yapıyoruz.

Guest OS quiescing: Eğer işletim sisteminiz bu seçeneği destekliyor ise kullanmalısınız. Tabi bunun için işletim sistemini desteklemesi şart. Eğer bu seçeneği seçerseniz VSS ile konuşarak kararlı bir replikasyon yapmanızı sağlar. Tabi Windows makinaların birçoğu VSS’i destekler iken Linux’lar VSS’i desteklemiyor.

Network Compression: Eğer bu seçeneği seçerseniz replikasyon yapılan data sıkıştırılarak gönderilir. Tabi bununda avantajı sizin BW’inize doğrudan etki eder. Tabi bu seçeneği seçtiğinizde her iki site ‘da da CPU tüketiminiz artacaktır. Ancak çok abartı bir artış gözlemedim ben.

Next ile devam ediyoruz.

Recovery Settings bölümünde bu virtual machine için recovery ayarlarını seçiyoruz.

Recovery Point Objective (RPO): Replikasyonun nekadar sürede bir yapılacağını seçiyoruz. Eğer birden fazla virtual machine replike ediyorsanız bu seçeneği dikkatli ayarlamanız gerekiyor. Her virtual machine için 5 dakika’yi seçerseniz BW’iniz çok artacaktır buda network’unuz satüre olmasına yol açacaktır.

Point in time instances: Eğer bu seçeneği enable olarak işaretlersek, bu virtual machine için belirttiğimiz süre boyunca snapshot alınır ve bizim belirttiğimiz süre boyunca bu snapshot saklanır. Enable ettiğinizde default olarak günlük 3 snapshot ve 5 günlük periyod’larda alınır. Buda toplamda 15 snapshot yapar. Replikasyon yaptığınız makinayı isterseniz farklı bir snapshot’a recover edebilirsiniz. Bunu daha çok backup gibi kullanıyorlar ancak avantajları olduğu gibi dezavantajlarıda mevcut. Bir virtual machine üzerinde bukadar snapshot’ın birikmesi virtual machine’e aynı zamanda performans problemleride yaşatır. Tamamen size kalmış bir durum.

Gerekli ayarları yaptıkdan sonra Next ile devam ediyoruz.

Son olarak Ready to complete bölümünde yapılan işlemlerin kısa bir özetini görüyoruz. Finish’e bastıkdan sonra artık bu virtual machine için replikasyon başlıyor.

Monitor tab’ı altında yer alan vSphere Replication bölümünden Outgoing ve Incoming Replication’ları görebilirsiniz. Benim başlatmış olduğum Replikasyonda herhangi bir sorun gözümüyor. Replikasyon işlemi tamamlandığında Status OK olarak gözükecektir.

Bir sonraki bölümde virtual machine’in nasıl recover edileceğini anlatacağım.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Recep YÜKSEL
Recep YÜKSEL

Eline sağlık Tayfun hocam.

Başa dön tuşu
1
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x