VMware

vSphere Lab için Link Aggregation Group oluşturma

Merhaba,

Bu yazımda sizlere Home Lab’da kullandığım HP 1810 24G L2 Gigabit Switch üzerinde LAG (Link Aggregation Group)’nin nasıl yapıldığını göstereceğim. Tabi LAG işlemi her switch’de farklı şekillerde yapılmaktadır. Yani burada yapacağınız işlemi Cisco switch’lerde uygulayamayabilirsiniz.

Ben bu switch’in hem yönetiminin kolay olması hemde fiyat/performans ‘ının uygun olması benim için tercih sebebi oldu.

Switch’in arayüzüne default IP’si ile giriş yaptım.  http://192.168.2.10

HP1810

Trunk tab’ına giriyoruz ve yeni bir Trunk oluşturuyoruz. Ben lab ortamındaki QNAP’ı LAG’a dahil etmek için name bölümüne Qnap TS412 yazdım. Bu bölümde sadece Trunk’ı create ediyoruz. Bir sonraki bölümde bu trunk’a port’ları ekleyeceğiz. Apply butonu ile trunk’ı ekliyoruz.

HP1810-trunk

Burada önemli olan Interface ismi. Çünkü membership işlemi yapılırken Interface’i seçmemiz gerekiyor. Burada oluşturduğumuz trunk’ın interface ismi Trunk1.

HP1810-trunk2

Benim QNAP Storage’ım, Switch 7 ve 13 numaralı port’una takılı durumda. Trunk ID bölümünden interface’i seçiyoruz. Daha sonra hangi port’ları trunk yapmak istiyorsak onları seçiyoruz. Ben 7 ve 13’ü member ettim.

Ben bu işlemi Storage’ım için gerçekleştirdim. Eğer siz vSphere üzerinde bulunan bir port’u trunk yapmak istiyorsanız; Aşağıdaki adımları izlemeniz gerekiyor.

  • vSwitch veya Distributed Switch üzerinde Route based on IP Hash seçeneği seçili olması gerekiyor.  ve Bütün portların active olarak çalışmalı gerekli.
  • Switch üzerinde yeni bir LACP group oluşturulup Static mode disable edilmelidir.

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Teşekkürler.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x