VMwareVMware ESXi

ESXi 5.5 ‘den ESXi 5.5 Update 1 ‘e Upgrade

Merhaba,

Kısa bir süre önce vSphere 5.5 ‘in Update 1 güncellemesi duyuruldu. Bu güncelleme ile birçok sorun giderildi. vSphere 5.5 Update 1’in release note’larına aşağıdaki link’den ulaşabilirsiniz.

Release notes

Mevcut ESXi’larınızı ESXi 5.5 Update 1’e update etmek için esxcli komutunu kullanabilirsiniz. Eğer ortamınızda bir’den fazla ESXi host var ise bu komutu kullanarak update yapmak sizi uğraştırabilir. Eğer yapınız büyük ise Update Manager’i kullanmanızı öneriyorum. ESXi 5.5 Update 1 ‘i aşağıdaki link’den indirebilirsiniz.

Download ESXi 5.5 Update 1

1

İlk olarak update-from-esxi5.5-5.5_update01 isimli dosyayı download ediyoruz ve Esxi host’umuz üzerindeki bir datastore’a upload ediyoruz. Update işlemine başlamadan önce Host üzerinden SSH’ı açıyoruz. SSH’ı açtıkdan sonra Putty ile Esxi’a bağlanıyoruz.

2

Yüklediğimiz dosyayı datastore görüyoruz. SSH ile bağlantı yaptıkdan sonra yüklemiş olduğunuz datastore’a gidip ls -lah veya ls -l yaparak yüklemiş olduğumuz dosyayı görebiliriz.

4

Update işlemine başlamadan önce kullanmış olduğumuz versiyonu görüyoruz. Bunun için aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz.

vmware -v

Host’umuzu Maintenance Mode’a aldıktan sonra Update’i başlatmak için aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

esxcli software vib install -d /vmfs/volumes/update-from-esxi5.5-5.5_update01. zip

Update işlemi bittikden sonra aşağıdaki iletiyi görebilirsiniz.

Installation Result
Message: The update completed successfully, but the system needs to be rebooted for the changes to be effective.
Reboot Required: true

Host’umuzu reboot ederek Esxi 5.5 Update 1 versiyonuna geçişi tamamlamış olacağız. Host’umuzu reboot ediyoruz.

5

Reboot’dan sonra herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur zaten kendisi update işlemini gerçekleştirip Update 1 olarak güncelleyecektir. Yukarıdaki resim’de de gördüğünüz gibi ESXi 5.5 Build 1623387 yüklendi.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x