VMwareVMware ESXiVMware vCenter

vSphere 6.5 – 2TB VDMK Hot-Extend Desteği

Merhaba,

vSphere 6.5 ile gelen yenilikleri zaman zaman blog’um üzerinden yazıyorum. Özellikle virtual machine üzerinde birçok yenilik geldiğini dah aönce belirtmiştim. Yavaş yavaş yenilikleri halen yazmaya devam ediyorum.

vSphere 6.5’dan önceki sürümlerde 2TB bir disk’e sahip virtual machine’in disk’ini extend edemiyorduk. Yani sizin bir virtual machine’iniz var ve bunun üzerinde 2TB disk mevcut. Buna 500GB disk ekleyip 2.5TB’a yükseltmek istediğinizde hata alıyordunuz. Bu işlemi yapabilmeniz için virtual machine’i kapatmalı ve web client üzerinden disk arttırımını yapmanız gerekiyordu. Bunun için aşağıdaki link’i inceleyebilirsiniz.

https://kb.vmware.com/kb/2058287

VMFS 3 datastore’larda maximum vmdk size’i 2TB ile sınırlıydı. Ancak VMFS 5 ‘de bu sınır 62TB’a yükseldi. Tabiki bir virtual machine’e 62TB disk’in verilmesi hareket kabiliyetinizi oldukça kısıtlayacaktır. Snapshot, Clone, Migration işlemlerinde bir hayli zorluk çıkaracaktır.

vSphere 6.5 ile birlikte artık virtual machine’i kapatmamıza gerek bulunmuyor. Virtual machine power on durumda iken disk’ini 2TB’dan 3TB’a çıkarabilir ve bunu OS üzerinde extend edebilirsiniz. vSphere 6.5 ‘da hardware version 13 geliyor ancak işlem yapacağınız virtual machine’in hardware version 13 olmasına gerek bulunmuyor. Sadece vSphere 6.5 platform’una sahip olmanız yeterli.

vSphere 6.5’dan önceki sürümlerde VMDK‘yı virtual machine power on durumda iken extend etmek istediğinizde hata alıyordunuz. Bu hatayı yukarıda görebilirsiniz. vSphere 6.5 sürümlerinde disk’i extend etmek istediğinizde bu hata ile karşılaşmak istemiyorsanız virtual machine’i shutdown etmeniz gerekmektedir.

Virtual machine power on durumda iken 2TB olan disk’i 3TB olarak güncelliyorum ve OK butonuna basıyorum.

Yukarıdaki örnektede görüldüğü gibi virtual machine’in disk’i virtual machine power on durumda iken 3TB oldu. Bunun için herhangi bir SCSI controller vs değiştirmeniz gerekmiyor. Sisteminiz hali hazırda çalışır durumda iken bu işlemi yapabiliyorunuz.

Virtual machine’in disk’ini extend ettikden sonra OS üzerinden disk’i extend etmeniz gerekmektedir.

Ufak bir uyarıda bulunmak istiyorum. Virtual machine’ler üzerinde mümkün olduğu kadar 2TB üzerinde disk kullanmamaya çalışın. Bu büyüklükte VMDK’ya sahip virtual machine’ler üzerinde işlem yapmanız son derece kısıtlı olacaktır. Snapshot, Clone işlemlerinde hatta virtual machine’in power off/power on işlemlerinde bile yavaşlık yaşayacaktır. Bir virtual machine üzerinde donanım ne kadar fazla ise, memory ve disk ne kadar fazla ise o kadar virtual machine’de işlem yapılması yavaş olacaktır.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ali Şahin
Ali Şahin

Tayfun bey merhaba,
Disk extend etmeden önce snap clone backup varsa bunların silinmesi neden gerekli acaba ?

Başa dön tuşu
1
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x