VMwareVMware ESXiVMware vCenterVSAN

vSphere 6.0 Update 2 Release oldu

Merhaba,

vSphere 6.0 Update 2, 15 mart itibari ile release oldu. Bu versiyonda vCenter ve ESXi tarafında ufak değişiklikler/yenilikler olsada vCenter ile birlikte gelenen önemli yenilik bence VSAN tarafında Biliyorsunuz ki bu sürümle birlikte VSAN 6.2 Release oluyor.

Daha önce VSAN 6.2 ‘nin yenilikleri ile ilgili çeşitli yazılar yazmıştım. VSAN ile ilgili bu yazılara aşağıdaki link’lerden ulaşabilirsiniz.

https://www.tayfundeger.com/kat/VSAN

VSAN 6.2 Release oldu. Tabi vSphere 6.0 U2 ile birlikte release olduğunu hatırlatmak isterim. Sırayla yenilikleri inceleyelim.

vcenter6u2

ESXi 6.0 Update 2 yenilikleri:

 • VMware Host Client: Artık ESXi sunucularımızı vCenter olmadan Web Client üzerinden yönetebileceğiz. Bu özellik size tanıdık geliyordur. Daha önce bununla alakalı ESXi sunucunuzu Web ‘den yönetin isimli bir makale yazmıştım. Yazmış olduğum makalede ESXi içerisine bir vib paketi kurmamız gerekiyordu. ESXi 6.0 Update 2 ile birlikte artık bu vib dosyası ISO’nun içerisinde geliyor.
 • High Ethernet Link Speed: ESXi 6.0 Update 2 ile birlikte artık 25G ve 50G ethernet’ler support ediliyor.
 • vSphere APIs for I/O Filtering (VAIO) Enhancement: VAIO yapılan geliştirmeler IPv6 ve VMI 1.0 ve 1.1 sürümleri için support edilmektedir.

vCenter 6.0 Update 2 Yenilikleri:

 • Two-factor authentication for vSphere Web Client:Web Client’a erişim sağlarken artık aşağıdaki authentication method’larını kullanabileceğiz.
  • RSA SecureID
  • SmartCard
 • vSphere Web Client support: vSphere Web Client artık Windows 10 işletim sistemlerinde support edilmektedir.
 • vCenter Server database support: vCenter 6.0 Update 2 ile birlikte artık aşağıdaki database’ler support edilmektedir.
  • Microsoft SQL Server 2012 Service Pack 3
  • Microsoft SQL Server 2014 Service Pack 1

ESXi ve vCenter tarafında gelen yenilikler yukarıdaki gibidir. vCenter ile birlikte gelen VSAN’da da birçok yenilik gelmiştir. Bu konu ile ilgili yazıma aşağıdaki link’den ulaşabilirsiniz.

VSAN 6.2 Yenilikleri Nelerdir?

Umarım faydalı olmuştur.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x