VMwareVMware vCenter

vSphere 5.1 vMotion network’u nasıl olmalıdır?Öneriler..

Merhaba,

vMotion network’unun nasıl olması gerektiği yönünde çeşitli bilgiler vereceğim size. Bu konu ile ilgili çok mail aldım sanırım birçok kişi merak ediyor bu durumu. Kısaca vMotion network’une değinelim.

vmw-dgrm-vsphr-087b-diagram1

Bana gelen sorular arasında ençok; vMotion network’u 1gbE veya 10gbE üzerinde tutsak hız farkı olurmu yönündeydi. vMotion network’u eğer imkanınız var ise herzaman için 10gbE network üzerinde tutmanızı öneriyorum.  Tabi yapınızda 10 tane guest var ise 10gbE üzerinde tutmak gereksizdir ancak büyük yapılar için kesinlikle öneriyorum. Yani hemen bir örnek vermek gerekirse yapınızda 300 tane guest’in olduğunu düşünün, DRS’i full automated olarak ayarlarsanız. Guest’ler sürekli farklı host’lara durmadan vMotion ile taşınacaktır. Tabi burada DRS kendisi kaynak planlaması yapıyor ve ona göre taşıyor yani ihtiyaç olursa vmotion ile taşıma oluyor bunuda belirteyim. Böyle bir yapıda vMotion sürekli çalışır ise kullanmış olduğunuz 1gbE network’u sürekli dolduracaktır. vMotion’un arka planda neleri taşıdığınıda ilerleyen yazılarımda anlatacağım.

Yine yukarıdaki senaryoyu düşünelim ve inventory içerisindeki bazı guest’lerin üzerinde snapshot olduğunu düşünelim. Eğer snapshot olan bir guest vMotion ile taşınırsa network’de yine yoğunluk olacaktır çünkü o anda kullanılmayan snapshot point’leride bu network üzerinden taşınacaktır.

Son olarak; vMotion network’unu yapılandırırken hiç birzaman vMotion’u farklı vSwitch’ler üzerinde yaratmayın. Tek bir vSwitch üzerinde 2 farklı nic’e bölün. Konfigurasyonu bu şekilde yapıktan sonra vSwitch’in özelliklerine girip NIC Teaming bölümünden Nic’lerin birtanesini standby’a çekin. Böylece nic’in birtanesi fail olma durumda diğeri üzerinden aktarıma devam edicektir. Tabi bu önerilen yöntemdir yani siz isterseniz vmotion, management network’u ve guest’leri tek bir vSwitch altında toplayabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x