ManşetVMwareVSAN

VSAN – Witness Appliance Nedir? Ne iş Yapar?

Merhaba,

Standart bir VSAN kurulumunu ve upgrade’ini daha önce blog’um üzerinde belirtmiştim. Eğer 2 node’lu bir VSAN veya Stretched Cluster ortamı kullanmak istiyorsanız bunun Witness Appliance kullanmanız gerekmektedir. Bu yazımda Witness Appliance’in ne iş yaptığını detaylı olarak anlatacağım.

Witness Appliance, ilk olarak VSAN 6.1 ile duyuruldu. Yani VMworld 2015’de açıklandı. VSAN 6.1 ile birlikte 2 yeni özellik gelmişti. Birincisi, VSAN 6.1 ile birlikte artık VSAN üzerinde bulunan virtual machine’lerimizi datacenter’lar arasında koruyabiliyoruz. Tabi bu işlem için Stretched Cluster oluşturmamız gerekiyor. VSAN Stretched Cluster ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki link’de bulabilirsiniz.  İkincisi ise 2 node’lu VSAN oluşturmamıza olanak sağlayan bir yapılandırma support edilmiştir. 2 node’lu VSAN, remote office/branch office için harika bir çözüm. Ancak yukarıda bahsetmiş olduğum 2 yapılandırma içinde dedicated bir witness host’a ihtiyaç bulunmaktadır. İşte Witness Appliance’da tam burada devreye giriyor.

VSAN Stretched Cluster

Witness Appliance diye bahsedildiği anda herkesin aklında farklı birşeyler oluşuyor ancak durum tam olarak tahmin ettiğiniz gibi değil. Stretched Cluster ve 2 node’lu VSAN oluşturabilmek için witness host kullanmamız şart durumda. Witness Appliance diye bahsedilen ürün aslında bir ESXi. .OVA formatında hazır paketlenmiş bu dosyayı deploy ettiğinizde standart bir ESXi ortaya çıkar. Ancak bu ESXi üzerinde ne bir virtual machine bulunur ne de HA ve DRS gibi konfigurasyonlar enable durumdadır. Tamamen yalın bir şekilde çalışan bir ESXi. Bunun amacı ise problem anında yani bir down durumunda hangi site’in aktif olacağına karar vermesidir. Üzerinde sadece VSAN cluster’ının metadatası bulunur.

VSAN-Robo

Witness apppliance yerine siz fiziksel bir donanımda kullanabilirsiniz ancak bu size ekstra bir lisans maaliyeti çıkaracaktır. Bundan dolayı VMware ‘de Witness Appliance’i release etmiştir. Yani virtual machine içinde çalışan bir ESXi. Ayrıca fiziksel bir donanımı komple witness için ayırmak çok doğru birşey değil. Yani lisans gereksinimlerini karşılasanız bile, witness üzerinde bir performans ihtiyacı olmayacağı için fiziksel bir donanımı bu iş için ayırmak oldukça mantıksız duruyor. Witness appliance’i deploy ederken 3. bir site olarak deploy etmeniz gerekiyor. Yani varolan cluster dışında tutmanız gerekiyor. Stretched cluster 2 site ve 1 witness host’dan oluşur. Witness host 3. site’da bulunur ve virtual machine’lerin witness bilgilerini bulundurur. Witness host üzerinde yukarıda belirttiğim gibi sadece metadata’lar bulunur ancak witness host storage operasyonlarında bulunmaz. Yani Witness host üzerinde bulunan disk’ler VSAN üzerinde kullanımda değildir. Witness host, 2 site arasında network bağlantısı kesildiğinde datastore component’lerinin kullanılabilirliği konusunda karar veren önemli bir bileşendir. 2 site arasında network bağlantısının gittiği durumda witness host tercih etmiş olduğu site ile yeni bir Virtual SAN cluster’ı oluşturur. Diğer site tekrar up olduğunda tüm verilerin en son kopyalarına sahip olmasını sağlamak için senkronizasyon başlatılır.

Stretched

Witness host eğer fail olursa buna bağlı tüm objeler noncompliant duruma gelir ancak herhangi bir erişilmezlik durumu oluşmaz.

Witness host’un bazı özellikleri şunlardır:

  • Witness host’un, düşük bandwidth tüketimi bulunur.
  • Witness host üzerinde virtual machine çalıştırmaz.
  • Tek bir Witness host yanlızca bir Virtual SAN Stretched Cluster’ını support eder.
  • Witness host üzerinde mutlaka birtane VMkernel poert’u bulunmalıdır. Bu port üzerinde Virtual SAN Traffic enable duruma getirilmelidir. Witness host, management ve Virtual SAN Traffic’i için tek bir adapter kullanabilir. İsterseniz Virtual SAN Traffic’i için dedicated bir port kullanabilirsiniz.
  • Witness host, stretched cluster’dan bağımsız olmalıdır. Başka bir cluster’a eklenemez veya vCenter Server üzerinden başka bir yapıya taşınamaz.
  • Witness host için oluşturmak için Witness Appliance’i kullanabilirsiniz. Ancak isterseniz fiziksel bir host’uda bunun için ayrabilirsiniz.

Witness Appliance’i aşağıdaki adresten download edebilirsiniz.

https://my.vmware.com/web/vmware/details?downloadGroup=WITNESS_OVA_62&productId=564

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 2 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x