VSANVMware

VSAN – RAID 6 Erasure Coding

Merhaba,

VSAN – RAID 6 Erasure Coding ile iligli spesifik olarak bir makale yazmamıştım. Bu yazımda VSAN – RAID 6 Erasure Coding ile ilgili çeşitli bilgiler vereceğim.

Daha önce VSAN RAID5/6 Erasure Coding ile ilgili bir makale yazmıştım. Bu yazıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

VSAN – Raid 5/6 Erasure Coding

VSAN RAID6 Kullanımı

FTT=2 kullanılmasını istenilen VSAN cluster’larının düzgün bir şekilde tasarlanması gerekir. Neden düzgün bir şekilde tasarlanması gerekir diye söylüyorum? Çünkü burada maaliyet kalemleri işin içerisinde giriyor. Bundan dolayı yedeklilik arttıkça aslında maaliyette artmış olur. Bununda sebebi depolama maliyetinden kaynaklanır. vSAN RAID 6 Erasure Coding kullanarak depolama maliyeti bir miktar telafi edilebilir. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi FTT=2 tasarlanırken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar bulunmaktadır.

VSAN – RAID 6 Erasure Coding Nedir?

RAID 6 kullanmanız durumunda 4 data bit ve 2 parity bit kullanılır. VMware vSAN’da verileri 4 data ve 2 parite bileşenine bölmek için erasure coding’i kullanır. Bir önceki makalemde de bilgi vermiştim ancak, bazı verilerde eksiklik olsa bile orjinal verilerinizi kurtarmanıza olanak sağlar. Tabi erasure coding’in perfromansa önemli düzeyde etkisi bulunmaktadır. VMware ‘de RAID 6 kullanabilmek için all flash kullanmanız gerekmektedir. All Flash ile Hybrid arasındaki farklar için aşağıdaki makalemi inceleyebilirsiniz.

VSAN – All Flash ve Hybrid

Erasure Coding kullanıldığı için önemli miktarda kapasite iyileştirmesi sağlanır. Örneğin FTT=2 politikası için RAID 1 kullanılırken, storage çarpanı 3 ‘dür. Yani bu ne demek oluyor? 100 GB‘lık bir virtual machine için 300 GB alan tüketilecektir. Peki RAID 6 kullanılırken bu durum nasıl oluyor ondan bahsedeyim. RAID 6 kullanıyorsanız, storage çarpanı 1.5 ‘dir. Yani 100GB‘lık bir virtual machine için yanlızca 150GB‘lık bir alan tüketecektir.

vSAN RAID 6 (Erasure Coding) Gereksinimleri

RAID 6 Erasure Coding politikalarından yararlanmak istiyorsanız, aşağıdaki gereksinimlerin karşılanması gerekir:

  • vSAN Advanced License
  • VSAN All Flash kullanılmalıdır.
  • Cluster’da en az 6 host bulunmalıdır.
  • RAID 5/6 kullanılabilmesi için disk format sürümü 3 veya üstü olması gerekir.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

https://docs.vmware.com/en/VMware-vSphere/6.7/com.vmware.vsphere.virtualsan.doc/GUID-6D818555-8DE8-4F06-9498-66903FB9C775.html

VSAN yapılandırma özelliklerine girmeden önce, ESXi host’ların fiziksel olarak ayırmak en iyi yöntemdir. Genellikle cluster içerisinde bulunan sunucular farklı yerlerde yani farklı kabinlerde olması tercih edilir. Burada en önemli gereksinim, cluster’da bulunan ESXi host’lar arasında 1ms RTT olması gerekir. RAID 6 erasure coding politikalarını kullanmanın minimum 6 ESXi host gereksinimi olduğu göz önüne alındığında, bir cluster’ı 6 veya daha fazla rack’e bölmek ideal olacaktır.

Aslında bu makale içerisinde fault domain hakkında da bilgi verecektim ancak Fault Domain ile ilgili daha önce kapsamlı bir yazı yazmıştım. Buna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

VSAN – Fault Domain

VSAN - RAID 6 Erasure Coding
VSAN – RAID 6 Erasure Coding

VSAN RAID 6 kullanmak istiyorsanız Storage Policy’den yeni bir policy oluşturabilir veya var olan storage policy’i değiştirebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

Iyi çalışmalar.

5 2 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

10 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Yakup Aslan
Yakup Aslan

Raid 6 alan anlamında Raid 1’e göre boyut anlamında gerçekten çok yer kazandırıyor.

Bekir Polat
Bekir Polat

Kamera sisteminde kullanıyoruz VSAN’ı gerçekten hızlı.

Halil Çelik
Halil Çelik

Hocam elinize sağlık, yeni satın almada bizde bunu tercih edeceğiz.

Muhammed Kurt
Muhammed Kurt

Hocam kayıp biraz fazla değil mi? başka bir raid grubu gelecek mi sizce?

Yılmaz Yıldız
Yılmaz Yıldız

Elinize sağlık. Başarılı gerçekten VMware ekibi ile test etmiştik.

Başa dön tuşu
10
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x