VMwareVMware ESXi

VMware vSphere Esxi Log alma işlemi

Merhaba,

Herhangi bir sorundan dolayı Esxi sunucunuzun log‘larını çekmek isteyebilirsiniz.veya bunları arşivlemek isteyebilirsiniz.Veya log içerisindeki performans datalarını tutmak isterseniz.Kısacası log alma ile ilgili herşeyi size buradan anlatacağım.

Not: Aslında size bir tüyo vereyim bunu en iyi Splunk isimli program ile yaparsınız, arşivlersiniz:) Splunk ile ilgili destek almak için benim ile irtibata geçebilirsiniz.

SystemLog

Hangi host‘un log’unu almak istiyorsanız ilk başta o host‘un üzerine birkere tıklıyoruz.Daha sonra sırasıyla File > Export > Export System Logs.. ‘a tıklıyoruz.

Export

Karşımıza Export System Logs ekranı açılıyor.Burada normal bir log almak istiyorsak herhangi birşey değiştirmiyoruz default olarak bırakıyoruz.VMware‘a herhangi bir sebepden dolayı case actığınızda ve sizden log istediklerinde burayı default olarak bırakabilirsiniz.Ama eğer performans problemi yaşıyorsanız ve sizden log istedilerse bunun için Gather performance data seçeneğini seçiyoruz.Duration ve Interval kısımlarını default olarak bırakıyoruz ve devam ediyoruz.Ben performance data’larını istemediğim için default halde bırakıp Next ile devam ediyorum.Unutmadan şunu söyliyeyim log listesinin en altında PerformanceSnapshot seçeneğini seçerseniz ortaya çok muazzam büyüklükte bir log çıkabilir bilginiz olsun çünkü bütün performans datalarını geçmişe yönelik olarak toplar.

export-location

Burada Log‘ların download edileceği yeri belirtiyorsunuz. Herhangi bir yer belirtebilirsiniz yeter ki bulabileceğiniz bir yer olsun.Birde birazcık alan olsun:)Next ile devam ediyoruz.

export-readycomplete

Burada yaptığımız ayarları görüyoruz.Hangi log‘ları aldığımız, nereye download ediceğimiz, hangi sunucunun loglarını aldığımızı görüyoruz.Finish ile bitiriyoruz işlemi.

downloadlog

Ve artık log’larımız alınmaya başladı.Status kısmından durumunu görebilirsiniz.Hangi isimde olduğunu, nereye download edildiğini ve oluşan hataları görebilirsiniz.Bu ekranı kapatmıyoruz ve işlemin tamamlanmasını bekliyoruz.

closelog

İşlem tamamlandığında gördüğünüz gibi Status kısmı Complete‘e döndü.Artık Close diyip bu ekranı kapatabilirsiniz.

vCenter-support

 

Gördüğünüz gibi log’larımızı indirmiş olduk.Artık istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
RecepYUKSEL
RecepYUKSEL

Tayfun hocam eline sağlık, güzel doküman.

Başa dön tuşu
2
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x