VMwareVMware vCenter

VMware vCenter Server – Physical or Virtual?

Merhaba,

Yeni bir production kurulumunda özellikle vCenter’ın fiziksel mi yoksa sanal mı olması konusu çok tartışılıyor. Buyüzden bende bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Birçok kişi vCenter’in fiziksel olmasını istiyor. Bunun sebebi ise, Distributed Switch sorunları ve kaynak yetersizliği gibi endişelerin olması. VMware’in dökümanlarında, vCenter’i fiziksel veya sanal mimaride çalışması konusunda bir kısıtlama bulunmuyor. Siz isterseniz fiziksel sunucuda istersenizde sanal ortamda barındırabilirsiniz. Bu konu ile ilgili aşağıdaki KB’yi inceleyebilirsiniz.

http://kb.vmware.com/selfservice/microsites/search.do?language=en_US&cmd=displayKC&externalId=2052334

vCenter Server Kaynak Tüketimi:

vCenter Server’ın kaynak gereksinimi aslında biraz yüksek. Minimum 10GB ram ve üzeri gereksinimi vardır. Tabi burada 10GB ram gereksinimi biraz açıklamakta fayda var. Eğer siz, vCenter Server, Inventory Server ve Single Sign On ‘u tek bir sunucu üzerinde barındırıp database’i ayrı bir sunucuda tutacaksanız ozaman 10GB ve üzeri ram gereksinimi bulunmaktadır. Eğer ki vCenter Server ile database aynı makina içerisinde olacak ise (ki bu önerilmeyen bir durumdur herzaman için external database önerilmektedir) 16GB, 24GB, 32GB’a kadar vCenter Server’in memory gereksinimi artacaktır. Bu açıdan bakıldığında vCenter Server’i fiziksel bir makina üzerine çalıştırmanın pek bir avantajı yoktur. Ayrıca, virtual machine sayısına göre ortama esxi host ekleyebilirsiniz. Böyle bir durumda vCenter Server’in kaynak ihtiyacı artabilir. Eğer siz fiziksel olarak bunu konumlandırırsanız CPU, Memory, Disk arttırımlarında downtime yaşamak zorunda kalacaksınız. Tabi şunuda unutmamakta fayda var; CPU ve Memory işlemleri’nin online olarak yapılabilmesi için Hot-Plug’ın enable durumda olması gereklidir.

physical-vcenter

Sanallaştırma Avantajları:

Yukarıda sanallaştırma avantajlarından birtanesini bahsetmiştim. CPU ve Memory’nin online olarak eklenebileceğiniz bu işlem sırasında herhangi kesinti olmayacağını öğrendik. Hemen bir senaryo düşünelim ve o senaryo üzerinden örnekler verelim.

Sizin ortamınızda fiziksel bir vCenter var ve bu vCenter sürümünü upgrade etmek istiyorsunuz. Böyle bir durumda upgrade sırasında oluşabilecek bir hataya karşı fiziksel sunucunun backup’ını almak gerekir. Upgrade işlemleri 15-20dk’lık sürelerde tamamlanacağı için bu işleme başlamadan 1-2 saat öncedende backup almak gerekir. Yani çalışmaya başlamadan önce gereğinden fazla bir efor sarfetmek gerekiyor. Eğer vCenter Server sanal olsaydı, ozaman yapmanız gerek sadece snapshot almak olurdu. Tabi burada kavram kargaşasının çıkmasını istemiyorum. Snapshot bir backup değildir ama kısa süreli upgrade’lerde backup yerine snapshot kullanılabilir.

Fiziksel server üzerine kurulu bir vCenter var ve bu server üzerinde hardware arızası mevcut. Bu durumda hardware arızasını gidermek için donanım vendor’u ile iletişime geçip, donanımı değiştirmek için server’ı kapatma durumunda kalacaksınız. Tabi bu süre zarfındada vCenter’a erişim sağlanamayacak. Eğer vCenter sanal olsaydı, vCenter’ın çalışmış olduğu sunucudaki bir arızada virtual machine’i başka bir host’a vMotion ile aktararak sorunu ortadan kaldırabilirdiniz. Yine aynı şekilde fiziksel sunucu üzerinde oluşan bir hardware arızasından dolayı sunucuyu komple down edebilir ve hardware vendor’un bu sorunu çözümünü bekleyebilirsiniz -ki tabi buda zaman alacaktır. vCenter Server’in sanal olması durumundada bu yaşanabilir nihayetinde vCenter Server’da ESXi üzerinde bulunan bir virtual machine olacak ve ESXi’in down olması durumunda vCenter Server’da downtime yaşayacaktır. Ancak burada birşeye dikkatinizi çekmek istiyorum. Eğer vCenter Server üzerinde HA enable durumda ise, ESXi server down olsa bile virtual machine’ler Cluster’a dahil başka bir host üzerinde açılacağı için iş sürekliliği sağlanmış olacaktır.

vCenter Server’in herhangi bir sebep’den dolayı disk’i dolmak üzere olabilir. Bu durumda fiziksel server’a yeni bir harddisk eklemek için yine downtime almak zorunda kalacaksınız. Ama vCenter Server sanal olur ise disk arttırımını online olarak gerçekleştirebilirsiniz. Tabi burada işletim sistemininde yetkinliği devreye giriyor. Eğer siz Windows Server 2003 kullanıyorsanız disk arttırımı biraz zahmetli olabilir. Ancak Windows Server 2008 veya Windows Server 2012 ‘de bu durum son derece basit.

Distributed Switch sorunu:

vCenter’ınız da Distributed Switch’in olduğunu düşünelim. Eğer vCenter Server down olursa, bu distributed switch’e bağlı host’lar da ve virtual machine’lerde herhangi bir network kesintisi oluşmaz. Ancak vCenter Server down olduğu süre boyunca Distributed Switch üzerinde herhangi bir değişiklik yapamazsınız. Yeni bir port group oluşturmak için vCenter Server’a ihtiyaç olacaktır. Bu durumda; eğer vCenter Server sanal olur ise, Host’un down olması durumunda HA devreye girecek ve diğer host üzerinde vCenter Server virtual machine’ini yeniden başlatacaktır. Böylece Distributed Switch tarafında herhangi bir probleminiz kalmayacaktır.

Son olarak, fiziksel bir makinayı vCenter için ayırmak bence son derece gereksiz. Boşuna elektrik tüketimi, donanım için vendor bağımlılığı ve bunun gibi birden fazla dezavantajı var. vCenter Server için ayıracağınız bir fiziksel sunucuyu başka birşey için kullanabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x