VMware Update Manager Nedir?

tarafından 30 Aralık 2019 tarihinde VMware, VMware ESXi, VMware vCenter kategorisine yazıldı.

Merhaba,

VMware Update Manager Nedir? isimli bu makalemde sizlere VMware vCenter Server ile birlikte VMware vSphere Update Manager hakkında bilgi vereceğim. VMware Update Manager, vSphere Altyapınızın kolay ve sorunsuz bir şekilde yükseltilmesi için çok kullanışlı bir araçtır.

Update Manager işlevini kullanmak için vSphere 6.5’de Update Manager’ın farklı Windows sunucusuna yüklenmesi gerekir, ancak vSphere 6.7’de VMware doğrudan vCenter Server Appliance’a entegre edildikten sonra Update Manager’ı farklı bir şekilde yüklemenize gerek yoktur. Bu yazıda vSphere 6.7’de VMware Update Manager’ın en son sürümünü göreceğiz.

VMware Update Manager, VMware altyapınızı update/upgrade etmek için çok kullanışlıdır. ESXi Sunucularınızı sadece birkaç tıklama ile upgrade edebilir veya patchlerini geçebilirsiniz. Update Manager ayrıca VMware Tools ve VM Hardware sürümlerini sadece tıklamalarla kolayca yükseltmenizi sağlar. VMware Update Manager, son sürümden bu yana sçok daha geliştirilmiş ve değiştirilmiştir, kullanımı çok daha basittir. İlerleyen makalelerde bunların detaylarını paylaşacağım.

vCenter Server’a login olduktan sonra Update Manager bölümüne giriş yapıyoruz.

VMware Update Manager

VMware Update Manager

Home sekmesi Update Manager’in ilk sekmesidir. Burada baseline eklenmiş host’ları ve non-compliant durumda olan cluster’ları görebilirsiniz. Listeyi Dışa Aktar da yapabilirsiniz.

VMware Update Manager

VMware Update Manager

Monitor bölümünde Task/Event bölümünden Update Manager ‘da yapılan aktiviteleri görebilirsiniz.

VMware Update Manager

VMware Update Manager

Baseline bölümü oldukça önemlidir. Baseline bölümünde default olarak 2 adet baseline gelir. Bunlar;

  • Critical Host Patches (Predefined)
  • Non-Critical Host Patches (Predefined)

Bu baseline’lar sayesinde kritik ve kritik olmayan patch’leri yükleyebilirsiniz. Ancak eğer isterseniz kendi baseline’inizida oluşturabilirsiniz. Örneğin ESXi Server 6.5 ‘u ESXi Server 6.7’ye yükseltmek yani upgrade etmek istiyorsunuz. Bu durumda eğer işlemi update manager üzerinden yapacaksanız, yeni bir baseline oluşturup daha sonrasında ESXi Server 6.7 imajını yükleyip daha sonrasında bu baseline ile ESXi host’larınızı upgrade edebilirsiniz.

VMware Update Manager

VMware Update Manager

Burada download edilen update’leri veya patch’leri görebilirsiniz. Download Now’a tıklayarak patch indirmelerini manuel olarak da başlatabilirsiniz. Eğer vCenter Server internete çıkıyor ise, Download Now’a bastığınızda VMware’den otomatik olarak tüm patch’ler vCenter Server’a indrilecektir. Böylece istediğiniz zaman ESXi’a patch veya update işlemlerini uygulayabilirsiniz. Eğer isterseniz Upload From File seçeneğini kullanarak patch’leri manuel olarakta yükleyebilirsiniz.

VMware Update Manager

VMware Update Manager

ESXi Images bölümünden, indirmiş olduğunuz esxi iso’larını import edebilirsiniz. Bir ESXi’i yeni bir sürüme upgrade etmek istiyorsanız mutlaka o versiyona ait ISO dosyasını import etmeniz gerekir.

VMware Update Manager

VMware Update Manager

Adından da anlaşılacağı gibi, burada Update Manager ile ilgili ek ayarlar yapabilirsiniz. Download Schedule, networking gibi Update Manager’in yönetim ayarlarını yapılandırabilirsiniz.

Update Manager, VMware vCenter Server ile ağ bağlantısı gerektirir . Update Manager’ın her yüklemesi, tek bir vCenter Server ile ilişkilendirilmiş olmalıdır . Update Manager, vCenter Server Appliance 6.5 ve üzerinde beraber gelmektedir. Ancak eğer siz Window vCenter Server kullanıyorsanız, ayrıca Update manager kurmanız gerekmektedir.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

16
Kimler Neler Demiş?

avatar
8 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
avestaŞaban GülerYakup TaşSüleyman YükselAdem Çelik Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Enes Ateş
Ziyaretçi
Enes Ateş

Update Manager hakkında çok başarılı bir yazı olmuş ellerinize sağlık. 🙂

Yakup Demir
Ziyaretçi
Yakup Demir

Window vCenter Server kullanıyorum, Update Manager’ı ayrıca nasıl kurabilirim?

Şükrü Köse
Ziyaretçi
Şükrü Köse

Update Manager ile sürekli update’leri yapıyorum rahat oluyor, kullanmayanlara tavsiye ederim.

Adem Çelik
Ziyaretçi
Adem Çelik

Update Manager’i doğru kullandığınız zaman bir çok avantajı var 🙂

Süleyman Yüksel
Ziyaretçi
Süleyman Yüksel

Ben sadece esxi update’i için kullanıyorum diğer özelliklerini hiç test etmedim.

Yakup Taş
Ziyaretçi
Yakup Taş

Update Manager VMWare için gerçekten çok başarılı bir yönetim programı, makalenizde çok güzel olmuş ellerinize sağlık.

Şaban Güler
Ziyaretçi
Şaban Güler

VMware’in enfazla kullanılan ürünü sanırım:)

avesta
Ziyaretçi
avesta

Elinize sağlık hocam, detayları bekliyoruz 🙂