VMwareVMware NSX

VMware NSX Part 9 – Transport Zones

Merhaba,

Bu bölümde Transport Zone‘un nasıl oluşturulacağını ne işe yaradığını anlatacağım. Bir sonraki bölümde ise Logical Switch’e giriş yapacağız. Ancak logical switch oluştururken Transport Zone’a ihtiyacımız olacağı için ilk olarak Transport Zone oluşturmamız gerekiyor. Transport zone bir veya birden fazla vSphere Cluster’ında kullanılabilir. Transport zone’un amacı VXLAN‘ın scope’unu genişletmektir. NSX environment’lerinde bir veya birden fazla transport zone olabilir. Tabi siz isterseniz bu Transport zone’ların kullanım tiplerini değiştirebilirsiniz. Unicast, hybrid ve multicast olarak çalıştırabilirsiniz.

 

1

Installation > Logical Network Preparation > Transport Zones bölümüne giriyoruz ve + butonuna basıyoruz.

2

Karşımıza açılan ekranda ilgili bölümleri dolduruyoruz.

  • Name – Transport Zones’a vereceğimiz ismi giriyoruz. Ben Global Transport Zone olarak yazıyorum.
  • Description – Bu transport zone’a özel bir bilgi girmek istiyorsanız bunu description bölümüne girebilirsiniz.
  • Replication Mode – Buradan VXLAN’ın control plane’de hangi yöntem ile bilginin dağıtılacağını belirtiyoruz.
    • MulticastBu mod eski VXLAN dağıtımları yükseltme zamanı yalnızca tavsiye edilir. Fiziksel ağ üzerindeki PIM / IGMP gerektirir.
    • Unicast : Control plane, NSX Controller tarafından yönetilir. Multicast IP adresi veya özel network konfigurasyonu gerekmez.
    • Hybrid : IGMP snooping gereklidir ancak PIM ihtiyacı yoktur.
  • Clusters – Transport Zone’un hangi cluster’larda aktif olacağını seçiyoruz.

Ben burada Unicast mode’u seçiyorum. Aslında özel bir durum olmadığı sürece Unicast seçilmelidir. Yani NSX Controller üzerinden yönetimin yapılması isteniniyorsa bu mode seçilmelidir. Ben burada tek bir cluster seçtim çünkü ortamımda tek bir cluster var. Ancak siz isterseniz daha sonradan farklı cluster’ları ekleyebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x