VMwareVMware ESXi

VMware Esxi Storage I/O latency problemi

Merhaba,

VMware vSphere Esxi kullanan bir çok kişinin başına gelen bir konuya burada açıklık getireceğim.Storage ile kullanılan Esxi ortamlarında performans problemi yaşayan kullanıcılar oluyor ve bunlar çoğunluk ile kullanıcıların aklına acaba vmware tarafında mı problem var diye geliyor.Host’unuzun task/event’larına bakıldığında aşağıdaki gibi bir uyarı görebilirsiniz.Bu uyarının ne anlama geldiğini anlatıcam bu yazımda sizlere.

Device naa.5000c5000b36354b performance has deteriorated. I/O latency increased from average value of 1832 microseconds to 19403 microsecond

Eğer event’larda böyle bir Warning görüyorsanız bunun bir kaç sebebi olabilir.Bu warning’i size genellikle; backup sırasında yani storage’ın çok fazla I/O yaptığı zamanlarda gösterir.Peki bunun sebebi nedir?Bu hatanın ağırlıklı olarak sebebi storage tarafındadır.Yani bu hata ile storage üreticisi ile iletişime geçip log’ları inceletmeniz gerekir.Ama bundan önce sizin VMware vSphere Esxi tarafında kontrol etmeniz gereken birkaç nokta var.

Path-policy

Öncelik ile storage adapters bölümünden path’lerimizi kontrol etmeniz gerekiyor.Storage marka modelinize göre aşağıdaki HCL ‘den arayıp, vmware’in size hangi Path Policy’i önerdiğini öğrenip yapılandırmanız VMware’in önerdiği ile aynı mı bunu kontrol ediyoruz.Eğer aynı değilse zaten performans kaybı yaşamanız çok normal.

http://www.vmware.com/resources/compatibility/search.php

Yukarıdaki adres’den Storage /SAN bölümünden, storage marka modelini, esxi versiyonunu ve FC,SCSI,Fcoe mi bunu belirtiyoruz ve sonuçlara göre işlemlerimizi tamamlıyoruz.

Eğer bütün herşey normal olduğu halde bu hatayı alıyorsanız ve Latency, performans anlamında ciddi problemler yaşıyorsanız bunun için storage üreticinize ulaşıp onlardan destek almanız gerekiyor.

Ayrıca tabi VMware mühendislerinede my.vmware.com üzerinden case açıp Production ortamınızı inceletebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

 

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x