VMwareVMware ESXiVMware vCenter

SR-IOV ve VMware vMotion Teknolojisi

Merhaba,

VMware vSphere 5.1 ile SR-IOV network desteğini tanıttı.Peki nedir bu SR-IOV? Host üzerinde bulunan bir PCI device‘i birden fazla guest’e paylaşılmasına izin veren bir teknolojidir. Yanlız bu teknolojinin bir kötü tarafı var.Eğer SR-IOV kullanırsanız vMotion ‘ı kullanmak mümkün değildir.Hyper-V ise live migration boyunca virtual switch üzerinden routing I/O yaparak çalışır.Tabi bu marifetli bir şeymi ? Bence değil..

3 yıl önce, VMware ve partner’lar SR-IOV sorununa çözüm getirdi ve emulation mode’da bir host’dan başka bir host’a migrate işlemi yapılabildi.Bu konu ile ilgili video’yu aşağıda bulabilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=xp3k85Y_a7g

Şimdi şunu soruyor olabilirsiniz neden bu özellik 3 yıl önce gelmedide şimdi geldi?:)Demekki buna müşterilerin ihtiyacı oldu ki böyle bir destek çıkarıldı.Artık bir çok hardware SR-IOV desteğine sahip ve bundan dolayıda bir çok kullanıcı bu neden bukadar gecikti diyebilir.SR-IOV destekleniyor artık ancak, çok ender yerlerde kullanıcılar bunu tercih ediyor.

 

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x