SR-IOV ve VMware vMotion Teknolojisi

Abone Ol İçerikleri Kaçırma
tarafından 15 Mart 2013 tarihinde VMware, VMware ESXi, VMware vCenter kategorisine yazıldı.

Merhaba,

VMware vSphere 5.1 ile SR-IOV network desteğini tanıttı.Peki nedir bu SR-IOV? Host üzerinde bulunan bir PCI device‘i birden fazla guest’e paylaşılmasına izin veren bir teknolojidir. Yanlız bu teknolojinin bir kötü tarafı var.Eğer SR-IOV kullanırsanız vMotion ‘ı kullanmak mümkün değildir.Hyper-V ise live migration boyunca virtual switch üzerinden routing I/O yaparak çalışır.Tabi bu marifetli bir şeymi ? Bence değil..

3 yıl önce, VMware ve partner’lar SR-IOV sorununa çözüm getirdi ve emulation mode’da bir host’dan başka bir host’a migrate işlemi yapılabildi.Bu konu ile ilgili video’yu aşağıda bulabilirsiniz.

Şimdi şunu soruyor olabilirsiniz neden bu özellik 3 yıl önce gelmedide şimdi geldi?:)Demekki buna müşterilerin ihtiyacı oldu ki böyle bir destek çıkarıldı.Artık bir çok hardware SR-IOV desteğine sahip ve bundan dolayıda bir çok kullanıcı bu neden bukadar gecikti diyebilir.SR-IOV destekleniyor artık ancak, çok ender yerlerde kullanıcılar bunu tercih ediyor.

 

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments