MicrosoftVMwareVMware ESXiVMware vCenter

ESXi 6 üzerinde Microsoft Cluster – Bölüm 2

Merhaba,

Microsoft Cluster veya Failover Cluster‘ın oluşturulması için gereksinimleri incelemeye devam ediyoruz.

Support edilen Shared Storage Konfigurasyonu:

Farklı MSCS cluster setup’ları farklı tipde shared storage konfigurasyonlarını support edebilir.

Storage Type

Clusters on One Physical Machine

(Cluster in a Box)

Clusters Across Physical Machines

(Cluster Across Boxes)

Clusters of Physical and Virtual Machines

(Standby Host Clustering)

Virtual disks

Yes

(recommended)

No

No

Pass-through RDM

(physical compatibility mode)

No

Yes

(recommended)

Yes

Non-pass-through RDM

(virtual compatibility mode)

Yes

No

No

MSCS’i konfigure edebilmek için işletim sistemi içerisinde software ISCSI initiators kullanılabilir. Bu Microsoft katmanında gerçekleşen bir işlem olduğu için ESXi host’un support listelerinde yer almayabilir.

MSCS için PSP_RR Support’u:

ESXi 6.0 MSCS için PSP_RR support eder:

 • ESXi 6.0 Windows Server 2008 SP2 ve üzeri release’ler için PSP_RR support eder. Windows Server 2003 support edilmemektedir.
 • PSP (Path Selection Policy) konfigurasyonunda mixed mode support edilmektedir. Yani bu nedemek oluyor; 2 node’lu bir cluster’da bir ESXi host PSP_FIXED, diğer ESXi host ise PSP_RR kullanabilir.
 • Shared disk quorum veya PassThrough RDM mode olmalıdır.
 • Tüm host’lar ESXi 6.0 versiyonunda olmalıdır.
 • Mixed mode konfigurasyonlarını kullanacaksanız host’larınız minimum ESXi 6.0 olmalıdır. ESXi 6.0’dan düşük versiyonlarda mixed mode support edilmemektedir.

MSCS

MSCS için iSCSI Support’u:

ESXi 6.0 iscsi storage’ı support etmektedir. Qlogic, Emulex ve Broadcom adapter’leri kullanabilirsiniz.

 • ESXi 6.0’ın Windows Server 2008 SP2 ve sonraki release’ler için iscsi  support’u bulunmaktadır. Windows Server 2003 support edilmemektedir.
 • Cluster-accross-box (CAB) ve cluster-in-a-box (CIB) support edilmektedir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta CAB ve CIB konfigurasyonları support edilmemektedir.
 • İşletim sistemi içerisinde software iSCSI initiator desteği bulunmalıdır.
 • N+1 cşuster konfigurasyonu içeren ortamlarda cluster olan virtual machine’ler farklı ESXi host’larda bulunmalı ve Windows support edilmelidir.
 • Tüm host’lar ESXi 6.0 versiyonunda olmalıdır.
 • Mixed cluster node’ları FC veya FCOE ve iSCSI support etmemektedir.
 • Mixed mode iSCSI config support edilmektedir. Örneğin; ESXi üzerinde olan Node A iSCSI Software initiator kullanırken ESXi üzerindeki Node B; Qlogic, Emulex veya broadcom hardware adapter kullanabilir.
 • Mixed mode konfigurasyon ESXi 6.0’ın önceki sürümlerinde support edilmemektedir.

MSCS için FCOE Support’u:

ESXi 6.0 FCOE storage support eder. Cisco FNIC ve Emulex FCOE adapter’ler support edilmektedir.

 • ESXi 6.0 Windows Server 2008 Sp2 ve sonraki release’ler için FCOE support eder. Windows Server 2003 support edilmez.
 • Cluster-across-box (CAB) ve cluster-in-a-box (CIB) support edilir. CAB ve CIB’ın mix kullanımı supported değildir.
 • CAB konfigurasyonu bazı cluster node’larının fiziksel host üzerinde çalışmasını support eder.
 • CIB konfigurasyonunda tüm virtual machine’ler aynı host üzerinde olmak zorundadır.
 • İşletim sistemi içerisinde software FCOE initiator desteği bulunmalıdır.
 • Standard affinity ve anti-affinity rule’lar MSCS virtual machine’lerine uygulanabilir.
 • Tüm host’lar ESXi 6.0 versiyonunda olmalıdır.
 • Tüm host’lar FCOE initiators kullanmalıdır. Mixed cluster’ların FC ve FCoE üzerinde çalışması support edilmemektedir.
 • Mixed mode FCoE konfigurasyon support edilmektedir. Örneğin ESXi üzerinde olan Node A FCoE software adapter (intel based) ve ESXi üzerinde olan Node B Emulex veya Cisco FCoE hardware adapter kullanabilir.
 • Mixed mode konfigurasonları ESXi 6.0’ın önceki sürümlerinde support edilmez.

MSCS için vMotion Support’u:

vSphere 6.0 ‘da MSCS cluster olan virtual machine’lerin vMotion yapılması support edilmektedir. vMotion support’u için aşağıdaki Pre-request’lerin olması gerekmektedir:

 • vMotion, CAB olan ortamlarda support edilmektedir.
 • vMotion network 10Gbps Ethernet link’ine sahip olmalıdır. 1Gbps Ethernet link’i MSCS virtual machine’leri için support edilmemektedir. Yani sizin MSCS ortamınız var ve 1Gbps’lik bir vMotion network’une sahipseniz bu unsupported bir konfigurasyon oluyor.
 • vMotion, Windows Server 2008 SP2 ve sonraki release’ler için support durumdadır. Windows Server 2003 için support edilmemektedir.
 • MSCS cluster heartbeat time-out’un modify edilmesi gerekir.
 • Virtual machine hardware version, MSCS virtual machine’leri için 11 olmalıdır.

MSCS heartbeat time-out’un değiştirilmesi konusunda kısa bir bilgi vermek istiyorum. Failover cluster node‘ları diğer node’lar ile haberleşmek için network’den heatbeat paketleri gönderir. Eğer node bu paketleri alamazsa veya bir sebepden ulaşamaz ise bu belirtilen timeout süresi devreye girer ve cluster node’u cluster membership’den remove edilir. Default olarak bu süre 5’dir. 5 saniye içerisinde eğer node cevap vermez ise bu sunucunun down olduğu anlaşılır. Cluster’dan remove edilen bu node’dan sonra diğer node kendi üstüne tüm roller’i alır.

Bir MSCS bulunan bir virtual machine vMotion sırasında birkaç saniye hang olma gibi bir durum ile karşılaşabilir. Bu hang olma aşamasında heartbeat time-out değeri aşılırsa node down olduğu anlaışır ve gereksiz yere yük’ü diğer node’a aktarır. Bu tarz durumlar için hearbeat time-out değerini biraz arttırmak gereksiz yük devretmelerin önüne geçecektir. Bunun için bu paket kayıtlarını 10 olarak işaretlemek en doğru işlem olacaktır. Bunun için SameSubnetThreshold değerini değiştirmek gerekiyor.  Bu değeri default olarak 10 diye belirtebilirsiniz. Bu değişikliği yapmak için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

cluster <cluster-name> /prop SameSubnetThreshold=10:DWORD

Ayrıca failover için workload tolerans’ınıda ayarlayabilirsiniz. Tabi bunlar kesin yapılacak diye birşey söz konusu değil. Delay seçeneği ile hearbeat paketlerinin cluster arasında ne sıklık ile gönderileceğini ayarlayabilirsiniz. Default olarak bu değer 1 saniyedir. Ancak siz bunu 2 saniye olarak da ayarlayabilirsiniz. Bu değeri minimum 1, maximum 2 olarak set edebilirsiniz. Bunu kullanmak için SameSubnetDelay değerini 1 veya 2 yapabilirsiniz. Arka arkaya atılan heartbeat paketlerinden kaçtane kayıp olursa failover işlemi başlatılacak bunuda ayarlayabilirisniz. Buradaki default threshold değeri 5 heartbeat paketidir. Ancak siz bunu maximum 120 heartbeat paketi olarak belirtebilirsiniz. Eğer cluster node’larınız farklı subnet’lerde ise CrossSubnetDelay ve CrossSubnetThreshold değerlerini ayarlayabilirsiniz.

Bir sonraki bölümde vSphere MSCS limitasyonlarından bahsedeceğim.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x