Vmware Esx Thin disk’i Thick disk’e çevirme

Abone Ol İçerikleri Kaçırma
tarafından 15 Kasım 2012 tarihinde VMware, VMware ESXi kategorisine yazıldı.

Merhaba,

Çeşitli sebeplerden dolayı disk’imizi thin‘den thick‘e çevirmek isteyebilirsiniz.Daha önceden yeterli alanınız yok iken thick olarak açtığınız disk’i thin‘e çevirmek isteyebilrisiniz.Bunu yapmak çok basit.Tabi bu işlemleri yapmadan önce mutlaka yedek alın benden uyarması:)

Öncelikle disk’imizin thin mi yoksa thick mi olduğunu anlamak için guest işletim sistemimizin edit settings‘ine giriyoruz.Harddisk device bölümünden var olan disk’inizin thin mi thick mi olduğunu görebilirsiniz.

Guest‘imizin bulunduğu datastore’a giriyoruz ve hangi vmdk‘i (Eğer tek disk mount ettiyseniz zaten 1 adet vmdk göreceksiniz.) thick‘e çevireceksek onun üzerinden sağ click yapıp Inflate butonuna basıyoruz.Bu işlemden sonra disk’imiz thick‘e dönüşmüş oluyor.Tabi bu disk’in büyüklüğüne göre değişecektir.

İyi çalışmalar.

 

 

0 0 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments