Vmware Esx Thin disk’i Thick disk’e çevirme

tarafından 15 Kasım 2012 tarihinde VMware, VMware ESXi kategorisine yazıldı.

Merhaba,

Çeşitli sebeplerden dolayı disk’imizi thin‘den thick‘e çevirmek isteyebilirsiniz.Daha önceden yeterli alanınız yok iken thick olarak açtığınız disk’i thin‘e çevirmek isteyebilrisiniz.Bunu yapmak çok basit.Tabi bu işlemleri yapmadan önce mutlaka yedek alın benden uyarması:)

Öncelikle disk’imizin thin mi yoksa thick mi olduğunu anlamak için guest işletim sistemimizin edit settings‘ine giriyoruz.Harddisk device bölümünden var olan disk’inizin thin mi thick mi olduğunu görebilirsiniz.

Guest‘imizin bulunduğu datastore’a giriyoruz ve hangi vmdk‘i (Eğer tek disk mount ettiyseniz zaten 1 adet vmdk göreceksiniz.) thick‘e çevireceksek onun üzerinden sağ click yapıp Inflate butonuna basıyoruz.Bu işlemden sonra disk’imiz thick‘e dönüşmüş oluyor.Tabi bu disk’in büyüklüğüne göre değişecektir.

İyi çalışmalar.

 

 

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir