VMwareVMware ESXi

Vmware Esx Thin disk’i Thick disk’e çevirme

Merhaba,

Çeşitli sebeplerden dolayı disk’imizi thin‘den thick‘e çevirmek isteyebilirsiniz.Daha önceden yeterli alanınız yok iken thick olarak açtığınız disk’i thin‘e çevirmek isteyebilrisiniz.Bunu yapmak çok basit.Tabi bu işlemleri yapmadan önce mutlaka yedek alın benden uyarması:)

Öncelikle disk’imizin thin mi yoksa thick mi olduğunu anlamak için guest işletim sistemimizin edit settings‘ine giriyoruz.Harddisk device bölümünden var olan disk’inizin thin mi thick mi olduğunu görebilirsiniz.

Guest‘imizin bulunduğu datastore’a giriyoruz ve hangi vmdk‘i (Eğer tek disk mount ettiyseniz zaten 1 adet vmdk göreceksiniz.) thick‘e çevireceksek onun üzerinden sağ click yapıp Inflate butonuna basıyoruz.Bu işlemden sonra disk’imiz thick‘e dönüşmüş oluyor.Tabi bu disk’in büyüklüğüne göre değişecektir.

İyi çalışmalar.

 

 

5 2 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Fatih Pektas
Fatih Pektas

Merhabalar,
Bu işlemin tam tersi durum olmasını yapmam mümkün mü?
Bir sunucunum c thin d thick tanımlanmış. d sürücünü de thin yapmak istiyorum. bunu nasıl yapabilirim?
şimdiden yardımlarınızı için teşekkürler

Mustafa Demirhan
Mustafa Demirhan

Tşekkürler bilgi için

Başa dön tuşu
3
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x