Microsoft

Ocz Vertex SSD ve Raid 0 Sorunu

Merhaba,

Hafta sonu çok çok enteresan bir olay ile karşılaştım.Varolan Ocz vertex 3 ssd disk’ime bir tane daha aynı model disk alıp raid 0 yapmak istedim.Malum testlerde hız cok onemli benim için.Ancak disk’i takdığım halde raid kendi kendine sapıtıyordu.Windows 7 kurulumunda diskleri hiç görmedi driver yüklemeye çalıştım ancak kabul etmedi.

Neyse daha sonra Windows 8 ile kuruluma devam ettim tabi bununda iso’su bende yoktu sağolsun Erdem Çilingiroğlu yardımıma koştu.Herşey sorunsuzdu ancak dakika 1 gol 1 olmak üzere ilk başlangıçta direk mavi ekran verdi neyse reset attım başlangıçta bana raid disk’lerinin birtanesi hata verdiğini gösterdi. Error Occured yazıyordu.Boot ekranında boyle bir hata görünce dedim garanti disk’de bir sorun var.Ama ümidimi kaybetmedim.Başladım araştırmaya ama ben bunu araştırırken tabi çevremdekileride tutuşturdum:)

Neyse tabi bu işlemin başında Kristof Can Bilen abim’de yanımdaydı onunla çok uzun bir süre uğraştık olmadı.Neyse yaklaşık 3-4gün geçti ben hala o şekilde kullanıyordum mavi ekran verdiginde reset atıyordum:)Memory.dmp hatası veriyordu bu arada mavi ekranda sırf onun onune geçmek için memory.dmp’yi devre dışı bıraktım ama sonuç alamadık.Neyse Can abi ile araştırmaya devam ettik ve dün akşam sonuca ulaştık.Sorun ne disk’den nede donanım arızasından.Can abi sağolsun OCZ mühendisleri ile görüştü ve adamlar nokta atışı yaptı tebrik ediyorum kendilerini.Sorunu anakart’ın PCH voltaj’ını arttırak çözdük. 0.50 V arttırdık ve sorun çözüldü.Stabil çalışması için bunu arttırmamız gerekiyormuş o şekilde bilgi ilettiler.Kendisine teşekkürlerimi sunuyuorum:)

Açıkcası çok şaşırdım PCH voljaı ile bunun ne ilgisinin olduğunu anlamadım.PCH aslında diskleri usbleri falan ek aygıtları yöneten yonga, raid olunca demek senkronize iki diski çalıştırırken daha çok güç çekiyro yeterli olmayınca stabil olmuyor gibi ama dedigim gibi çok alakasız birşey geldi bana..

Neyse sorun çözdüldü:)Son durum aşağıdaki gibidir:)

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
timuçin
timuçin

Merhabalar aynı sorunu yaşamaktayım ama PCH voltajı nerden ayarlanıyor bulamadım , biosu baya dolaştım ama bulamadım bir türlü .

Başa dön tuşu
2
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x