VMwareVMware ESXi

VMware ESX Server Nedir? ESXi – ESX farkı?

Merhaba,

Bu yazımda aslında sizlere ESX hakkında biraz bilgi vereceğim.Dikkatinizi çektiyse ESXi değil ESX:) ESX, VMware tarafından çıkarılan bir üründür.İsterseniz VMware’i kısaca tanıyalım.

VMware 1998 yılında kurulmuş bir şirketdir. Merkezi Palo Alto, California’dır. Tabi support merkezlerini saymıyorum Dünyanın birçok yerinde support merkezleri var. VMware’i herkes bağımsız tek başına bir şirket olarak biliyor evet öyle ancak hisselerinin çoğu EMC Corporation’a aitdir. VMware’in ilk ürünü VMware Workstation’dur. Workstation’u bilmeyen yoktur diye düşünüyorum.Masaüstü makinalarımızda sanallaştırma yapmak için kullanıyoruz bu programı.

ESX Server nezaman çıktı?

ESX Server 2001 yılının başlarında 1.0 sürümü ile ortaya çıktı aslında. Hatta ben 1.0 sürümünü çok araştırdım ancak bulamadım oyüzden ESX Server 2 kurulumunu anlattım.

İlk çıkan ESX Server’da sıfırdan geliştirilmiş bir kernel kullanılıyordu.Ancak kernel’e ulaşabilmesi için arada Redhat Linux kullanıyor.Tabi şuanda ESXi’da böyle bir durum yok. ESX Server 2 kurulumundada gördüğünüz üzere 2 versiyonunda vSphere Client gibi bir arayüz yoktu.ESX 3 ile birlikte gelen bir özellik vsphere client.

Ayrıca eski ESXi’da service console mevcut değildi.Yani herhangi bir hata durumunda troubleshooting yapabileceğiniz bir console mevcut değildi.

ESX versiyonu artık kaldırıldı.Sadece ESXi var. Buyazıyı yazmamdaki amaçda bu konu ile ilgili birçok mail alıyor olmam.Umarım açıklayıcı olmuştur.

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x