VMwareVMware ESXiVMware vCenter

vMotion Hatası – CPU incompatibilities

Merhaba,

vMotion yapmak istediğinizde aşağıdaki hata ile karşılaşabilirsiniz. Bu hata ile karşılaşmanızın sebebi hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Devamında zaten çözüm önerilerinden bahsedeceğim.

Yakın bir zaman içerisinde cluster içerisinde bulunan ESXi host’larımdan birtanesini upgrade ettim ve ilgili versiyonun en son patch sürümüne yükselttim. Bir süre ESXi host’un davranışlarını izledikten sonra cluster’da bulunan farklı ESXi host’larında upgrade’ini gerçekleştirecektim. Genel kontrolleri gerçekleştirirken, upgrade etmiş olduğum ESXi host üzerinde oluşturulan virtual machine’lerin farklı bir ESXi host’a migrate olmadığını gördüm. Tabiki power off yaptığınız taktıirde virtual machine’ler migrate olabiliyor ancak power on durumda migrate işlemi gerçekleştirilmiyordu. Bunu incelediğimde aşağıdaki hata ile karşılaştım.

The target host does not support the virtual machine’s current hardware requirements.
To resolve CPU incompatibilities, use a cluster with Enhanced vMotion Compatibility (EVC) enabled. See KB article 1003212.
com.vmware.vim.vmfeature.cpuid.stibp
com.vmware.vim.vmfeature.cpuid.ibrs
com.vmware.vim.vmfeature.cpuid.ibpb

Cluster’da bulunan tüm ESXi host’lar aynı versiyona sahip ve upgrade işlemini gerçekleştirmeden önce migrate işlemini gerçekleştirebiliyordum. Hata ekranını incelediğimde sorunun Meltdown, Spectre patch’lerinden kaynaklandığını gördüm. Cluster içerisinde bulunan ESXi host’larda meltdown spectre patch’leri yüklü olmadığı için ve sadece bu ESXi host üzeirnde Meltdown Spectre patch’leri yüklü olduğu için bu hata ile karşılaştık. Cluster’da bulunan ESXi host’larıda aynı versiyon yaptığınız taktirde bir sorun olmayacaktır.

Eğer bu verisyonda iken farklı bir versiyonda bulunan ESXi host’lar üzerine migration yapmak istiyorsanız virtual machine’i kapatmanız gerekiyor. Konu ie ilgili edetaylı bilgi için ayrıca aşağıdaki KB’leri inceleyebiilrsiniz.

https://kb.vmware.com/s/article/52085

https://kb.vmware.com/s/article/52345

https://kb.vmware.com/s/article/52245

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

17 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Cemal Keskin
Cemal Keskin

vMotion’da hep sorun yaşıyordum, makaleniz sayesinde çözdüm. 🙂

Bekir Yıldız
Bekir Yıldız

vMotion hatasını sayenizde çözdüm teşekkürler. 🙂

Adem Ünal
Adem Ünal

Versiyon farklılıklarını manuel düzeltmek haricinde otomatik düzeltebileceğimiz bir seçenek mevcut mudur?

Arif Bulut
Arif Bulut

Bu hatayla zamanında çok uğraşmıştım bu yüzden işlemlerde öncelikli olarak clusterda bulunan eski hostlarıda aynı version yapıyorum. Ellerinize sağlık Tayfun Bey, bilmeyenler güzel bir anlatım olmuş.

Abdullah Yavuz
Abdullah Yavuz

vMotion’da bu hatayı alıyordum, hatayı 1-2 gündür çözemedim. Araştırmadığım yer kalmadı. Sitenize hiç denk gelmemiştim arkadaşımın önerisiyle geldim. Sayenizde çözümledim sorunu.

Musa Keskin
Musa Keskin

Aslında bu tarz hataları yaşamak bence iyi bir şey, çünkü bu şekilde tecrübeleşiyoruz ve ileride bu tarz hatalarda çok daha rahat çözüm üretebiliyoruz. Hataları yaşayanlar için iyi bir kaynak olmuş 🙂

Halil Turan
Halil Turan

vMotion da çok sık aldığım hataydı, makaleniz hızır gibi yetişti. 🙂

Deniz Erdoğan
Deniz Erdoğan

Hataların sebeplerini de anlatmanız çok güzel, hem çözüm hem sorunu açıklayan tek blog sizsiniz bu alanda bence.

Bayram Şahin
Bayram Şahin

Hatayı yaşayıp çözememek çok sinir bozucu. Ancak sayenizde çözdüm, ellerinize sağlık. 🙂

Yasin Kara
Yasin Kara

vMotion konusunda en çok yaşanan hata cpu incompatibilities hatası sanırım, çok sık yaşayan var çevremde.
Sorunu yaşamadan bu çözümü uygulamalarını öneriyorum bende. 🙂

Başa dön tuşu
17
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x