vMotion Hatası – CPU incompatibilities

tarafından 23 Nisan 2019 tarihinde VMware, VMware ESXi, VMware vCenter kategorisine yazıldı.

Merhaba,

vMotion yapmak istediğinizde aşağıdaki hata ile karşılaşabilirsiniz. Bu hata ile karşılaşmanızın sebebi hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Devamında zaten çözüm önerilerinden bahsedeceğim.

Yakın bir zaman içerisinde cluster içerisinde bulunan ESXi host’larımdan birtanesini upgrade ettim ve ilgili versiyonun en son patch sürümüne yükselttim. Bir süre ESXi host’un davranışlarını izledikten sonra cluster’da bulunan farklı ESXi host’larında upgrade’ini gerçekleştirecektim. Genel kontrolleri gerçekleştirirken, upgrade etmiş olduğum ESXi host üzerinde oluşturulan virtual machine’lerin farklı bir ESXi host’a migrate olmadığını gördüm. Tabiki power off yaptığınız taktıirde virtual machine’ler migrate olabiliyor ancak power on durumda migrate işlemi gerçekleştirilmiyordu. Bunu incelediğimde aşağıdaki hata ile karşılaştım.

The target host does not support the virtual machine’s current hardware requirements.
To resolve CPU incompatibilities, use a cluster with Enhanced vMotion Compatibility (EVC) enabled. See KB article 1003212.
com.vmware.vim.vmfeature.cpuid.stibp
com.vmware.vim.vmfeature.cpuid.ibrs
com.vmware.vim.vmfeature.cpuid.ibpb

Cluster’da bulunan tüm ESXi host’lar aynı versiyona sahip ve upgrade işlemini gerçekleştirmeden önce migrate işlemini gerçekleştirebiliyordum. Hata ekranını incelediğimde sorunun Meltdown, Spectre patch’lerinden kaynaklandığını gördüm. Cluster içerisinde bulunan ESXi host’larda meltdown spectre patch’leri yüklü olmadığı için ve sadece bu ESXi host üzeirnde Meltdown Spectre patch’leri yüklü olduğu için bu hata ile karşılaştık. Cluster’da bulunan ESXi host’larıda aynı versiyon yaptığınız taktirde bir sorun olmayacaktır.

Eğer bu verisyonda iken farklı bir versiyonda bulunan ESXi host’lar üzerine migration yapmak istiyorsanız virtual machine’i kapatmanız gerekiyor. Konu ie ilgili edetaylı bilgi için ayrıca aşağıdaki KB’leri inceleyebiilrsiniz.

https://kb.vmware.com/s/article/52085

https://kb.vmware.com/s/article/52345

https://kb.vmware.com/s/article/52245

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir