VMwareVMware ESXiVMware vCenter

VM Overrides

Merhaba,

VM Overrides isimli bu makalemde sizlere cluster ayarlarının virtual machine seviyesinde nasıl uygulanabileceği hakkında bilgi vereceğim. VM Overrides sayesinde cluster’da belirlemiş olduğumuz ayarları virtual machine seviyesinde yapabiliriz.

Örneğin cluster’da DRS ve HA’i aktif ettiniz. Ancak bir virtual machine’iniz var ve bu virtual machine üzerine HA ve DRS’in çalışmasını istemiyorsunuz. Böyle bir durumda, vSphere HA ve vSphere DRS’i devre dışı bırakmak yerine VM Overrides bölümünden ilgili virtual machine’i seçip, vSphere HA ve vSphere DRS’i sadece o virtual machine özelinde disable duruma getirebilirsiniz.

VM Overrides Nedir?

VM Overrides oldukça kullanışlı bir seçenektir çünkü cluster ayarlarını virtual machine’e özel bir şekilde ayarlayabilirsiniz. VM Overrides üzerinden hem vSphere DRS’i hem de vSphere HA ayarlarını virtual machine için değiştirebilirsiniz. Cluster’ınızda hangi özellik aktif ise VM Overrides üzerinden de o özelliğin ayarlarını değiştirebilirsiniz.

VM Overrides
VM Overrides

Cluster’da belirtmiş olduğunuz ayarları virtual machine seviyesinde değiştirmek isterseniz ilk olarak cluster’ı seçiyoruz. Daha sonra Configure > VM Overrides bölümüne giriş yapıyoruz. Burada Add butonuna basıyoruz.

Add VM Override
Add VM Override

Karşımıza açılan ekranda hangi virtual machine için bu ayarları değiştirmek istediğimizi seçiyoruz. Ben burada Tayfun isimli virtual machine’i seçiyorum ve Next ile devam ediyorum.

Add VM Override
Add VM Override

Bir önceki adımda eklemiş olduğunuz virtual machine için cluster ayarlarını virtual machine’e özel yapabilirsiniz.

Kısaca örnek vermek istiyorum. Örneğin bir veya birden fazla virtual machine’de vSphere DRS’i disable duruma getirmek istiyorsunuz. Böyle bir durumda VM Overrides bölümünden DRS Automation level seçeneğini Override olarak işaretleyip daha sonra yan tarafta bulunan menüden disabled’a çekmeniz yeterli olacaktır.

Disable vSphere HA and vSphere DRS
Disable vSphere HA and vSphere DRS

Farklı bir örnek daha verelim. Örneğin bir virtual machine üzerinde vSphere HA’i disable duruma getirmek istiyorsunuz. Bunun için VM Overrides bölümünde virtual machine’i ekledikten sonra yukarıdaki ekrandan vSphere HA bölümü altında yer alan VM Restart Priority seçeneğini Override olarak işaretleyip yan tarafta bulunan menüden disabled seçeneğini seçebilirsiniz. Böylece bir ESXi’in down olması durumunda vSphere HA devreye girecek ancak VM Overrides bölümünde belirtmiş olduğunuz virtual machine için devreye girmeyecektir.

Yukarıdaki ayarları taleplere göre istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Ancak burada yapacağınız değişikliklerde dikkatli olmanız gerekiyor. Yani yukarıda vermiş olduğum örnekte, vSphere HA‘i bir virtual machine’de devre dışı bırakmak istiyorsanız iyi analiz etmeniz gerekiyor. Yani virtual machhine’in vSphere HA anında açılmamasını kesin olarak istiyor musunuz? Bunu iyi analiz etmeniz gerekiyor.

Ben daha önce vSphere DRS ve vSphere HA ile ilgili çeşitli bilgiler vermiştim. Eğer bunların ne olduğunu bilmiyorsanız aşağıdaki makalemi inceleyebilirsiniz.

Objective 1.6 – Describe and differentiate among vSphere, HA, DRS, and SDRS functionality

Objective 2.2 – Describe HA solutions for vSphere

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 2 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gökhan
Gökhan

Hocam elinize emeğinize sağlık

Başa dön tuşu
1
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x