VMwareVMware Horizon View

View Storage Accelerator özelliği nedir?

Merhaba,

Daha önceki yazmış olduğum Horizon View makalelerinde Storage Accelerator özelliğinden kısaca bahsetmiştim. Gördüğüm kadarıyla birçok kişi bu özelliği merak ediyor. Bende oyüzden bu özellik hakkında kısaca bilgi vereceğim. Horizon View ile ilgili yazmış olduğum yazılara aşağıdaki link’den ulaşabilirsiniz.

https://www.tayfundeger.com/kat/vmware-horizon-view

vSphere 5.0 ve daha sonraki sürümlerde, virtual machine diskinin verilerini ‘cache’ etmek için ESXi host’larını konfigüre edebilirsiniz. View Storage Accelerator isimli bu özellik, ESXi host’larındaki Content Based Read Cache (CBRC) özelliğini kullanır. View Storage Accelerator, çoğu virtual machine başlarken veya birden anti-virüs taramasını başlattığında görülen I/O storm sırasında View’un performansını artırır. Bu özellik, sistem yöneticileri veya kullanıcılar sık sık uygulama veya veri yüklediklerinde de faydalıdır. Bir host, tüm işletim sistemini veya uygulamayı storage’dan defalarca okumak yerine, ‘cache’den ortak veri bloklarını okuyabilir.

Boot storm boyunca IOPS sayısı azaltılarak, View Storage Accelerator size View deployment’ını desteklemek için daha az storage I/O bandwith kullanmanıza izin vererek storage array’e olan talebi azaltır.

12

Bu prosedürde tanımlandığı gibi, View Administrator’da vCenter Server wizard’da bulunan View Storage Accelerator checkbox’ını seçerek, ESXi host’larınızda ‘caching’e izin verebilirsiniz.

View Storage Accelerator’ın bağımsız yani özel oluşturulan desktop pool’ları için de konfigüre edildiğinden emin olmalısınız. View Storage Accelerator’ın bir desktop pool’da çalışması için, vCenter Server ve bağımsız desktop pool için izin verilmiş olması gerekir.

View Storage Accelerator’a desktop pool için default olarak izin verilmiştir. Bir pool yarattığınızda veya düzenlediğinizde bu özelliğe izin verilir veya iptal edilir. En iyi yöntem, bir desktop pool ilk yarattığınızda bu özelliğe izin vermektir. Var olan bir pool’u düzenlerken bu özelliğe izin verirseniz, replica ve onun digest disklerinin linked clone’lar tanımlanmadan önce yaratılmış olduğundan emin olmalısınız. Pool’u yeni bir snapshot’la yeniden düzenleyerek veya pool’u yeni bir veri deposu ile yeniden dengeleyerek, replica yaratabilirsiniz. Kütük (digest) dosyaları, kapatıldıklarında, sadece bir masaüstü havuzundaki virtual machine’ler için konfigüre edilebilirler.

Linked clone’ları içeren desktop pool’larda ve virtual machine’leri içeren pool’larda View Storage Accelerator’a izin verebilirsiniz.

View Storage Accelerator şimdi, içinde linked clone’lardan ayrı bir datastore’da saklanan kopyaların bulunduğu View replica tiering kullanan konfigürasyonlarda çalışmak üzere tanımlanmıştır. Her ne kadar View replica tiering ile View Storage Accelerator’u kullanmanın getirdiği performans kazancı maddi olarak önemli değilse de, kapasiteye ilişkin belirli kazançlar, replica’lar ayrı bir veri deposunda saklanarak elde edilebilirler. Bunun için bu kombinasyon test edilmiş ve support edilmiştir.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x