VMwareVMware vCloud Director

vCloud Director agent’i nasıl silinir?

Merhaba,

Eğer ortamınızda vCloud Director var ise, vCloud Director ESXi host’ları yönetmek için her host üzerine bir agent yükler. Bu agent sayesinde vCloud Director ESXi host’ları yönetir. Aslında remove işlemini vCloud Director’unde arayüzünden yapabilirsiniz. Ancak siz vCloud Director ‘un arayüzünden ESXi agent’larını kaldırmayıp direk vCloud Director ‘u silerseniz ESXi host üzerinde agent’lar otomatik olarak silinmez. Bu işlemi manuel olarak yapmanız gerekir.

vcloud-agent-remove-command

Bu işlemi yapmak için ilk olarak aşağıdaki komut ile vcloud ‘a ait vib’leri buluyoruz.

 esxcli software vib list | grep vcloud 

Yüklü olan vCloud agent’ini bulduktan sonra aşağıdaki komut ile bunu siliyoruz.

 esxcli software vib remove -n vcloud-agent --maintenance-mode 

Aslında çok basit bir işlem ancak unutmamanız gereken bir nokta var. –maintenance-mode parametresini mutlaka koyun. Bu sayede host maintenance mode’da olmadan agent’ı kaldırabilirsiniz. Tabi siz production ortamında bu işlemi yaparken eğer host’u maintenance mode’a alırsanız bu parametreyide koymanıza gerek yok aslında. Benim ortamım test ortamı olduğu için ben host’u maintenance’a almadan direk yukarıdaki komutu çalıştırdım.

Ayrıca, eğer yapınızda çok fazla ESXi host var ise siz bu işlemleri otomatize edebilirsiniz. Yani bir script yardımı ile bu işi hızlı bir şekilde çözebilirsiniz. Bu script’e ulaşmak için buradaki link ‘i kullanabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x