VMwareVMware vCloud Director

vCloud Director 8.0 Installation Part 1 – Introduction

Merhaba,

Daha önce vCloud Director ile ilgili çeşitli yazılar yazmıştım. Bu yazılarımı vCloud Director kategorisinde bulabilirsiniz. vCloud Director 8.0 ürünü 10 Eylül itibari ile release oldu. Eski sürüme oran ile aslında bir hayli yenilik geldi. Burada yenilik diyorum çünkü vCloud Director ‘un 5.5.8 sürümü NSX ve vSphere 6 ‘yı desteklemiyordu. Dolayısıyla vCloud Director 8 ile vSphere 6 ‘da bize sunulan hemen hemen herşeyi yapabileceğiz.

vCloud Director Nedir?

vCloud Director, VMware’in cloud çözümü yazılımıdır. Çalışma mantığını kısaca anlatmak istiyorum. vCloud Director, vCenter üzerinde çalışan bir yazılımdır. vCloud Director sayesinde kullanıcılar kendilerine tahsis edilen resource’ları buradan yönetirler. vCloud Director sayesinde vCenter üzerinde bulunan Cluster’larınızdan istediğiniz kaynağı müşterilere verebilirsiniz. Müşteriler sadece kendi kaynaklarını ve sadece kendi oluşturdukları makinaları görecektir. Tabi siz bu işlemleri yaparken vCenter yine arka tarafta HA ve DRS feature’ları çalışıyor olacaktır. Yani herkes bunu vCenter ile vCloud Director aynı anda kullanılmaz gibi sanıyor ancak tamamen birbirine bağlı ürünlerdir. vCloud Director sadece cloud oluşturmak için kurulan bir yazılımdır. vCloud üzerinde müşteriye bir kaynak ayırdığımızda bu vCenter seviyesinde resource pool olarak gözükür. Bunların hepsini ilerleyen bölümlerde göstereceğim.

vCloud Director 8.0 ile birlikte gelen yenilikleri kısaca inceleyelim.

 • vSphere 6.0 and NSX 6.1.4 support
 • Organization Virtual Data Center (vDC) templates
 • vApp Enhancements
 • OAuth Support for Identity Sources
 • Tenant Throttling

vCloud Director Architecture:

vCloud Director, bir veya birden fazla sunucu üzerine kurulabilir. Bu server’lar ortak bir database’i kullanır ve aynı vCenter ‘a connect durumda olur. Eğer vCloud Director’lerin birtanesi down olur ise diğer node üzerinden de erişebilirsiniz. Tabi siz isterseniz kurmuş olduğunuz vCloud Director’ler önüne birtane Load Balancer koyabilir ve farklı cell’ler üzerinden vCloud Director’a erişebilirsiniz.

Network Services olarak vCloud Director vCenter üzerinde VMware vCloud Networking and Security ‘nin bir ürünü olan VMware vShield Manager’ı kullanır veya VMware NSX’in bir component’i olan NSX Manager’i kullanır.

vCloud Director’u kurarken isterseniz tek başına isterseniz yanına cell’ler kurabilirsiniz. Cell diye burada bahsettiğim, vCloud Director ek node’larıdır. Yani siz ortamınıza vCloud Director’u kurdunuğunuzda ek vCloud Director node’ları kurmak istiyorsanız bunlara Cell deniyor. Cell node’larından birini kapattığınızda diğer cell’den vCloud Director’e yine erişim sağlayabilirsiniz. Cell’lerde yine ortak bir database’i göreceği için bir sorun olmayacaktır.

high

Yukarıda birden fazla vCloud Director Server Cell’inin çalışma şemasını görebilirsiniz. Burada Cell’lerin hepsi ortak bir database’i görmektedir. Böylece her bir Cell’in vCenter Server’a erişimi mevcut’dur.

vCloud Director Hardware and Software Requirements::

Her vCloud Director server grubu için aynı software ve hardware gereksinimleri olmalıdır. Ayrıca süreklilik açısından birden fazla vCloud Director cell oluşturacaksanız bunların hepsi ortak bir database’e erişmelidir. Her vCloud Director server grubu, vCenter Server ‘a, vShield manager ‘a veya NSX manager’a doğrudan erişebilmelidir. Yani arada herhangi bir kısıtlama olmamalıdır.

Eğer vCloud Director’un uyumluluğunu kontrol etmek istiyorsanız  VMware Product Interoperability Matrixes link’ini inceleyebilirsiniz. vCloud Director‘un, hangi VMware ürünleri ile uyumlu olduğunu buradan kontrol edebilirsiniz.

vSphere Configuration Requirements:

vCloud Director’e bağlı olarak kullanılacak server’lerde ve host’larda bazı konfigurasyonların olması gerekmektedir. Bunlar;

 • vCloud Director’de kullanılacak external network’lerin ve network pool’larının tüm esxi host’lar üzerinde erişilebilir olmalıdır.
 • vCenter ‘da ayarlı olan DRS feature ‘u Fully Automated durumda olmalıdır. Böylece yük anında DRS otomatik olarak virtual machine’leri müsait bir host ‘a taşıyacaktır.
 • vCenter’ın yönetmiş olduğu ESXi host’lar üzerinde mutlaka güvenilir sertifikalar olmalıdır. Zaten default olarak bu şekilde kullanabilirsiniz. Ortama vCloud Director ‘u kurduktan sonra bütün host’lar ve cluster’lar vCloud Director tarafından yönetileceği için host’lar üzerinde doğrulanmış sertifikalar olmalıdır.
 • vSphere Distributed Switch’leri, cross-host fencing ve network pool allocation kullanmalıdır.

vSphere Licensing Requirements:

vCloud Director aşağıdaki vSphere lisans gereksinimi vardır.

 • VMware DRS’i açık olması gerekiyor. Bunun içinde vSphere Enterprise ve Enterprise Plus lisans’ına sahip olması gerekiyor.
 • VMware Distributed Switch ve dvFilter kullanabilmek için vSphere  Enterprise Plus lisans’ına sahip olmanız gerekiyor. Bu lisans sayesinde vCloud Director üzerinde isolated network’ler oluşturabilirsiniz.

Supported vCloud Director Server Operating Systems:

vCloud Director’un desteklemiş olduğu işletim sistemleri aşağıdaki gibidir.

Operating System (64-bit only)

|Updates

CentOS 6

4

Red Hat Enterprise Linux 5

4-10

Red Hat Enterprise Linux 6

1-5

Disk gereksinimi:

Her vCloud Director Server’ın kurulacağı işletim sistemi içerisinde 1450MB boş alan gerekmektedir. Log ve installation işlemi için bu alan yeterli olacaktır.

Memory gereksinimi:

Her vCloud Director server için 4GB memory yeterli olacaktır.

Linux paket gereksinimi:

Her vCloud Director server’in kurulacağı sunucu üzerinde çeşitli paket gereksinimleri vardır. Bazı paketler işletim sistemi ile default bir şeklide gelmeyebilir bunu için update etmeniz gerekecektir.

Package Name

Package Name

Package Name

alsa-lib

libICE

module-init-tools

bash

libSM

net-tools

chkconfig

libstdc

pciutils

coreutils

libX11

procps

findutils

libXau

redhat-lsb

glibc

libXdmcp

sed

grep

libXext

tar

initscripts

libXi

which

krb5-libs

libXt

libgcc

libXtst

Supported vCloud Director Databases:

vCloud Director, Oracle ve Microsoft SQL Server database’lerini support etmektedir. Tabi vCloud Director 8.0 versiyonu için hangi Database’in uygun olacağını VMware Product Interoperability Matrixes isimli link’den bulunabilir.

Summary of Network Configuration Requirements for vCloud Director:

vCloud Director kurulumuna başlamadan önce çeşitli gereksinimleri karşılamanız gerekmektedir. Aşağıda belirteceğim gereksinimler vCloud Director kurulumuna başlamadan önce kesinlikle yapılmalıdır aksi halde kurulum fail edebilir veya kurulumdan sonra çeşitli sorunlar yaşayabilirsiniz.

IP Addresses: Her vCloud Director server için 2 tane IP gereklidir. İki farklı SSL connection desteklenmektedir. Bu connection’ların birtanesi HTTP servisidir. Diğeri ise Console Proxy Service’idir. Siz kuruluma başlamadan önce isterseniz ikincil bir ethernet tanıtabilir istersenizde IP aliases kullanabilirsiniz.

Console Proxy Addres: Bu bölümde dikkat etmeniz gereken bir şey var. console proxy adress olarak belirteceğiniz IP adresi asla bir load balancer arkasında olmamalıdır. Tüm console proxy request’leri direk olarak console proxy IP adresine iletilmelidir.

Network Time Service: Veritabanı sunucusuda dahil olmak üzere tüm vCloud Director sunucularının saatlerini senkronize etmek için NTP kullanmak gerekir. Server’lar arasında maximum 2 saniyelik bir kayma izin verilmelidir.

Server Time Zones: Veritabanı sunucusu dahil olmak üzere tüm vCloud Director sunucuları aynı saat diliminde yapılandırılmalıdır.

Hostname Resolution: Kurulum öncesi hostname isimlerinin DNS tarafında çözüldüğüne emin olun. nslookup hostname ve nslookup IPadresi şeklinde bunu test edebilirsiniz.

Network Security Recommendations:

Network Port’ları ile ilgili buradaki link’i inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki port’ların vCloud Director Server’larından dışarıya doğru açık olması gerekmektedir.

Ports Protocol Comments
111 TCP, UDP NFS portmapper used by transfer service
920 TCP, UDP NFS rpc.statd used by transfer service
61611 TCP ActiveMQ
61616 TCP ActiveMQ
Aşağıdaki port’ların vCloud Director’un iletişim kuracağı external servis’ler için açık olmalıdır.
Ports Protocol Comments
25 TCP, UDP SMTP
53 TCP, UDP DNS
111 TCP, UDP NFS portmapper used by transfer service
123 TCP, UDP NTP
389 TCP, UDP LDAP
443 TCP vCenter, vShield Manager and ESX connections
514 UDP Optional, enables syslog use
902 TCP vCenter Server and ESXi connections
903 TCP vCenter Server and ESXi connections
920 TCP, UDP NFS rpc.statd used by transfer service
1433 TCP Default Microsoft SQL Server database port
1521 TCP Default Oracle database port
5672 TCP, UDP Optional, AMQP messages for task extensions.
61611 TCP ActiveMQ
61616 TCP ActiveMQ

vCloud Director 8.0 gereksinimleri ile ilgili makalemizin sonuna geldik. Bir sonraki makalede vCloud Director 8.0 ‘ın kurulması için gerekli olan database ayarlarından bahsedeceğim.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 3 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Amir Sharifnia
Amir Sharifnia

Teşekkürler tayfun Bey. bayağı işe yaradı.

Amir Sharifnia
Amir Sharifnia

Teşekkürler Tayfun Bey, beyağı işe yaradı 🙂

Tayfun DEGER
Reply to  Amir Sharifnia

Rica ederim, kolay gelsin.

Erdogan PALA
Erdogan PALA

Merhaba vcloud director vmware sitesinden indiremiyorum rica etsem indirebileceğim download link verirmisiniz teşekkürler.

Başa dön tuşu
4
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x