VMwareVMware vCenter

vCenter Server Ne Zaman Kuruldu?

Merhaba,

vCenter Server Ne Zaman Kuruldu? isimli bu yazımda sizlere vCenter Server’in kurulduğu tarih ile ilgili bilgi vereceğim. Bazı durumlarda vCenter Server’in kurulum zamanını öğrenmek isteyebilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde aldığım bir mail üzerine böyle bir yazı yazmaya karar verdim. Yapılan bir denetim neticesinde vCenter Server’in nezaman kurulduğu bilgisine ihtiyaç duyulmuş. Çoğu zaman böyle bir bilgiyi merak etmeyebilirsiniz ancak bazı durumlarda ihtiyaç duyabilirsiniz.

vCenter Server Ne Zaman Kuruldu?

vCenter Server’in kurulduğu tarihi öğrenebilmeniz için öncelikle SSH ile vCenter Server’a bağlanıyoruz. vCenter Server içerisinde hali hazırda olan basit bir komut ile bunu öğrenebiliyoruz.

SSH ile bağlantı sağladıktan sonra aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.


help api list

Bu komutu çalıştırdıktan sonra karşımıza vCenter Server üzerinde çalıştırabileceğimiz birden fazla api çıkıyor. Bu komutları çalıştırarak farklı bilgiler öğrenebilirsiniz. Ben bu yazımda vCenter Server’in kurulum zamanını öğreneceğim için aşağıdaki komutu çalıştırıyorum.


com.vmware.appliance.version1.system.version.get

Bu komutu çalıştırdıktan sonra vCenter Server ile ilgili bilgileri görüyoruz. Bu bilgiler arasında Installation yani kurulum zamanınıda görebilirsiniz.


Command> com.vmware.appliance.version1.system.version.get
Version:
Version: 7.0.0.10400
Product: VMware vCenter Server Appliance
Build: 16386292
Type: vCenter Server with an embedded Platform Services Controller
Summary: Patch for VMware vCenter Server 7.0.0
Releasedate: June 23, 2020
Installtime: 2020-07-31T12:55:11.712Z

help komutu ile listelediğiniz api’ları çalıştırıp farklı bilgilerede ulaşabilirsiniz. Bu tamamen sizin ihtiyaçlarınıza kalmış bir durum 🙂

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 5 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x