VMwareVMware ESXiVMware vCenter

vCenter Server FQDN Nasıl Değiştirilir?

Merhaba,

vCenter Server FQDN Nasıl Değiştirilir? isimli bu yazımda sizlere vCenter Server hostname’inin nasıl değiştirileceğni anlatacağım. FQDN’i daha yeni değiştirmeye başladık çünkü FQDN değiştirme işlemi vSphere 6.7 Update 3 ile birlikte geldi.

FQDN veya PNID diyebiliriz buna. Ben daha önce FQDN veya PNID ile ilgili detaylı bilgiler vermiştim. Bu yazılarıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

vSphere 6.7 Update 3 Yenilikleri

vCenter Server Appliance Management arayüzüne root bilgileri ile login oluyoruz.

vCenter Server FQDN Nasıl Değiştirilir?
vCenter Server FQDN Nasıl Değiştirilir?

vCenter Server Appliance Management‘a login olduktan sonra Networking bölümüne giriş yapıyoruz.

vCenter Server FQDN Nasıl Değiştirilir?
vCenter Server FQDN Nasıl Değiştirilir?

Networking bölümüne girdiğinizde yukarıdaki resimde gördüünüz gibi vcenter.vclass.local isimli bir vCenter Server’im var. Burada sağ tarafta yer alan Edit butonuna basıyoruz.

VCSA Network
VCSA Network

vCenter Server’inizde bulunan NIC’i seçiyoruz. Default olarak zaten genellikle bir adet nic bulunut. Next ile devam ediyoruz.

VCSA FQDN
VCSA FQDN

Gördüğünüz gibi benim vCenter’imin hostname’i vcenter.vclass.local. Ben bu FQDN’i vcenter-new.vclass.local olarak değiştireceğim. Bunun için olarak DNS üzerinde gerekli kayıtları oluşturdum. Ardından yukarıdaki ekranda yre alan FQDN’i değiştiriyoruz.

Next ile devam ediyoruz.

VCSA SSO
VCSA SSO

En baştada belirttiğim gibi bu işlemi yapabilmeniz için [email protected] bilgilerine ihtiyacınız bulunuyor. Bu işlemi gerçekleştirmeniz için SSO bilgilerini girmeniz gerekiyor. Gerekli bilgileri girdikten sonra Next ile devam ediyoruz.

Son olarak backup’ları aldığınızdan emin olduktan sonra backup’ı aldığınızı kabul ettiğiniz belirten kutucu işaretleyip Finish botnuna basıyoruz. Burada dikkat etmeniz gerkeen birşey var. Makalenin en başında belirtmiş olduğum gereksinimler burada da belirtilmiştir. Bunlara dikkat etmeniz gerekiyor. Finish botnu ile işlemi başlatıyoruz.

İşlem sırasında vCenter Server’in servisleri restart olacaktır bundan dolayı kısa süreli olarak vCenter Server’a erişemeyeceksiniz. İşlemin tamamlanma süresi ortalama 5 dakika kadardır.

Bu işlemi yapmadan önce vCenter Server’iniza bağlı uygulamaları kontrol etmeniz gerekiyor. Çünkü vCenter Server’in fqdn yani PNID değiştikten sonra 3party bağlı uygulamaları tekrar register etmeniz gerekecektir.

Tüm işlemler tamamlandıktan sonra artık vCenter Server’a yeni FQDN ile bağlanabilirsiniz. vCenter Server’a bağlandıktan sonra zaten değişikliği kendinizde göreceksiniz 🙂

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 3 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
avesta
avesta

Hocam bu koronali günlerde dahi paylaşımlarınıza ara vermediğiniz için sizleri kutluyorum, elinize sağlık. 🙂

Başa dön tuşu
2
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x