VMwareVMware vCenter

vCenter Server 6.7 to vCenter Server 7 Upgrade

Merhaba,

vCenter Server 6.7 to vCenter Server 7 Upgrade isimli bu yazımda sizlere vCenter Server 7 versiyonuna nasıl upgrade yapılacağını anlatacağım. vCenter Server 7 upgrade’ine başlamadan önce aşağıdaki makalemi mutlaka incelemenizi tavsiye ediyorum.

vCenter Server 7 Upgrade Öncesi

vCenter Serer 7 geçtiğimiz günlerde release oldu ve vCenter Server 7 ile birlikte çok fazla yenilik geldi. vCenter Server Yenilikleri ile ilgili makaleme aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

vCenter Server 7 Yenilikleri

vCenter Server upgrade işlemlerine başlamadan önce vCenter Server sunucunuzun mutlaka yedeğini ve snapshot’ını alın. Böylece bir sorun anında yedekten verilerinizi geri yükleyebilir veya snapshot’ı revert edebilirsiniz. vCenter Server Upgrade etmeden önce aşağıdaki gereksinimleri karşıladığınızdan emin olmalısınız.

vCenter Server için, ESXi host’larınızın upgrade gereksinimlerini karşılaması gerekir.

  • ESXi host versiyonunu 6.5 ve üzeri olmalıdır.
  • vCenter Server deploy edileceği ESXi host maintenance mode’da olmamalı ve Fully Automated olarak ayarlı bir DRS cluster’ında bulunmamalıdır.
  • ESXi ve vCenter Server’da NTP tanımlı olduğundan ve saatlerin düzgün çalıştığından emin olmalısınız.

vCenter Server upgrade işlemine başlamadan önce, mevcut vCenter Server backup veya snapshot’ını almayı unutmayınız. Ek olarak vCenter Server Appliance 6.7 ‘dan 7 versiyonuna upgrade işlemi yaparken yeni bir vCenter Server 7 ‘nin deploy edilip ardından vCenter Server Appliance 6.7 ‘de bulunan data’nın vCenter Server 7 ‘ye taşındığını belirtmek isterim. Yani upgrade işlemi yapılırken yeni bir vCenter Server kuruluyor ve eski veriler buraya taşınıyor.

vCenter Server 7 Upgrade Nasıl Yapılır?

vCenter Server upgrade’ine başlamadan önce aşağıdaki linkten vCenter Server 7 versiyonunu download ediyoruz.

https://my.vmware.com/web/vmware/details?downloadGroup=VC700&productId=974&rPId=44114

vCenter Server 7 ISO‘sunu yukarıda belirtmiş olduğum linkten download ediyoruz.

Indirmiş olduğumuz ISO dosyasını hem ESXi hemde vCenter Server ‘a erişebilecek bir sunucu üzerine mount ediyoruz ve aşağıdaki path’e giriş yapıyoruz.

E:\vcsa-ui-installer\win32

vCenter Server 6.7 to vCenter Server 7 Upgrade
vCenter Server 6.7 to vCenter Server 7 Upgrade

Burada Installer uygulamasını sağ click Run As Administrator butonu ile çalıştırıyoruz.

vCenter Server 6.7 to vCenter Server 7 Upgrade
vCenter Server 6.7 to vCenter Server 7 Upgrade

Karşımıza açılan ekranda ilk olarak Upgrade butonu ile devam ediyoruz.

Upgrade işlemi 2 aşamadan oluşuyor. Stage 1 diye bahsedilen aşamada yeni bir appliance deploy ediliyor. Stage 2 ‘de ise mevcut appliance’dan yeni appliance’a verilerimiz taşınıyor. Next ile devam ediyoruz.

Son kullanıcı sözleşmesini kabul ediyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Connect to source appliance bölümünde mevcut vCenter Server Appliance 6.7 sunucumuzun erişim bilgilerini yazıyoruz ve ardından Connect to source butonuna basıyoruz.

Connect to source bölümüne tıkladıktan sonra karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran açılıyor. Burada;

SSO Username: Mevcut vCenter Server Appliance 6.7’ın SSO user bilgilerini yazıyoruz.

SSO Password: SSO için kullanmış olduğunuz user’ın password’unu belirtiyoruz.

Appliance (OS) root password: vCenter Server Appliance 6.7 ‘nin root password’unu giriyoruz.

ESXi host or vCenter Server that manages the source appliance

ESXi host or vCenter Server name: vCenter Server Appliance 6.7’ın bulunduğu ESXi Server’i veya vCenter Server’i yazıyoruz. Ben burada ESXi Server’i belirtiyorum.

Https port: default olarak bırakıyoruz.

Username: Ben ESXi Server’i belirttiğim için root yazdım. Eğer siz vCenter Server belirtecekseniz onun kullanıcı bilgilerini belirtmeniz gerekiyor.

Password: Şifreyi belirtiyoruz.

Next ile devam ediyoruz. Karşımıza sertifika uyarısı çıkar ise YES butonu ile devam edebilirsiniz.

vCenter Server 7’nin deploy edileceği ESXi Server’i veya vCenter Server belirtiyor ve erişim bilgilerini yazıyoruz. Next ile devam ediyoruz.

Deploy edilecek vCenter Server 7’nin virtual machine ismini ve root password’unu belirtiyoruz. Next ile devam ediyoruz.

vCenter Server 7 için bir sizing belirtmeniz gerekiyor. vCenter Server içerisinde kaçtane virtual machine kaçtane ESXi host bulunacak ise ona göre bir boyut seçmeniz gerekiyor. Tiny, Small, Medium, Large, X-Large seçeneklerine göre CPU, Memory, Disk değerleri değişecektir. Next ile devam ediyoruz.

vCenter Server 7 virtual machine’inin barınacağı datastore’u seçiyoruz. Eğer isterseniz vCenter Server ‘i Thin disk olarak oluşturabilirsiniz. Next ile devam ediyoruz.

vCenter Server Appliance 6.7’den yeni deploy edilecek vCenter Server 7 versiyonuna veriler taşınacağı için ilk aşamada vCenter Server 7 sunucusuna geçici bir IP tanımlamamız gerekiyor. Bu tanımlayacağımız Temporary IP address olarak belirteceğimiz IP vCenter Server Appliance 6.7 ile mutlaka haberleşmesi gerekmektedir. Tüm veriler bu IP üzerinden taşınacaktır. Burada belirteceğinzi IP ve buna ait gateway, DNS bilgilerini belirtiyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Yapılan işlemlerin kısa bir özetini görüyoruz ve Finish butonu ile deployment işlemine başlıyoruz.

Deployment işlemi tamamlandıktan sonra Continue butonu ile Stage 2 aşamasına geçiş yapıyoruz.

Next ile devam ediyoruz.

Connect to source vCenter Server bölümünde pre-check işlemleri yapılıyor. Bu işlem ortamınızın büyüklüğüne göre biraz zaman alabilir.

En önemli bölümlerden birisi burası. Burada hangi verilerin vCenter Server 7 versiyonuna aktarılacağını seçmeniz gerekiyor. Benim size tavsiyem Configuration and historical data (events, tasks and performance metrics) seçeneğini seçmeniz yönünde olacaktır. Çünkü upgrade sonrasında performans datalarına, task/event verilerine ihtiyacınız olabilir. Bu seçeneği seçtiğinzide vCenter Server’inizin büyüklüğüne göre işlem uzun sürecektir.

Next ile devam ediyoruz.

VMware’s Customer Experience Improvement Program (“CEIP”) ‘e katılmak istiyorsanız join seçeneğini seçebilirsiniz. Ben böyle bir şey istemiyorum. Ondan dolayı seçmiyorum ve Next ile devam ediyorum.

Yaptığımız işlemlerin kısa bir özetini görüyoruz ve vCenter Server Appliance’in backup’ını aldığınızı onaylayan checkbox’ı işaretliyoruz. Finish butonu ile işlemi tamamlıyoruz.

vCenter Server upgrade işlemine başlamadan önce karşınıza bir uyarı çıkacaktır. Bu uyarıda mevcut vCenter Server ‘in işlem bitiminde upgrade edileceği belirtilmektedir. Upgrade sonrasında işlemlerinize yeni vCenter Server 7 sunucusundan devam edebileceksiniz.

OK butonu ile devam ediyoruz.

Upgrade işleminin süresi mevcut vCenter Server Appliance 6.7 sunucunuzun büyüklüğüne göre değişecektir. İşlem tamamlandıktan sonra artık vCenter Server Appliance upgrade olmuş olacak ve vCenter Server 7 versiyonuna bağlanabileceğiz.

Upgrade işlemi tamamlandıktan sonra artık vCenter Server 7 ‘ye browser ile login olabilirsiniz.

vCenter Server’a giriş yaptıktan sonra upgrade edildiğini göreceksiniz. Aynı zamanda eski kullanmış olduğunuz vCenter Server Appliance 6.7 virtual machine’inin power off durumda olduğunu göreceksiniz. Eğer herşeyin düzgün çalıştığından eminseniz bir süre sonra silebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

4.3 3 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
avesta
avesta

Eline sağlık hocam, teşekkür ederiz.

Black_Man
Black_Man

“Failed to get an SSL thumbprint of the appliance server certificate for ( IP)” bu hatayı alıyorum hocam çözüm yolu nedir ?

Mustafa
Mustafa

Elinize sağlık. Bir sorum olacaktı, Temprorary ip verdiğimiz sayfada network olarak sadece vmnetwork seçilebiliyor fakat mevcut vcenter faklı bir port grupta. Bu kısmı nasıl halletmemiz gerekir.

Başa dön tuşu
4
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x