VMwareVMware ESXiVMware vCenter

vCenter 6.0 Basics – Add New Disk

Merhaba,

Virtual machine’i oluşturduktan sonra herhangi bir sebepden dolayı yeni bir disk eklemek isteyebilirsiniz. Disk ekleme işlemi oldukça basit. vSphere Client üzerinden zaten bu işlemin nasıl yapılacağını birçok kişi biliyordur. Bunun için ben bu yazımda vSphere Web Client üzerinden disk’in nasıl ekleneceğini anlatacağım.

Öncelikle vSphere Web Client’a login oluyoruz. Daha sonra Host and Cluster bölümünden disk eklemek istediğimiz virtual machine üzerinde sağ click Edit Settings’e giriyoruz.

1

Virtual machine’in edit settings’ine giriş yaptıkdan sonra New Device bölümünden New Hard Disk seçeneğini seçiyoruz. Tabi siz eğer hali hazıda bulunan bir disk’iniz var ise ve bunu bu virtual machine’e eklemek istiyorsanız Esxisting Hard Disk seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Biz yeni bir disk ekleyeceğimiz için New Hard Disk seçeneğini seçiyoruz ve Add butonu ile ekliyoruz.

2

Dikkat ettiyseniz disk eklerken disk provisioning mod’unu ve disk boyunu seçmedik. Default olarak 40GB disk eklendi ancak siz isterseniz bunu burada değiştirebilirsiniz. Aynı şekilde Disk Provisioning ‘ide değiştirebilirsiniz. Eğer bu disk’i virtual machine’in bulunduğu datastore’un haricinde bir datastore’da barındırmak istiyorsanız Location bölümünden bunu değiştirebilirsiniz. OK butonuna basmadan önce istediğiniz gibi disk üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

Aynı şekilde yine eğer bir sanal makinanın disk’ini büyütmek veya genişletmek isterseniz onun içinde Edit settings’de yer alan disk boyutunu büyütebilirsiniz. Buişlemi virtual machine açıkken veya kapalıyken yapabilirsiniz.

3

Ben disk ekleme işlemini Windows 2008 R2 kurulu bir virtual machine üzerinde gerçekleştirdim. Disk’i ekledikten sonra Computer Management > Storage > Disk Management altından eklemiş olduğunuz disk’i görebilir, formatlayabilir ve ekleyebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Murat KOÇDAĞ
Murat KOÇDAĞ

Tayfun Bey Merhaba,

Vcenter 6.0 üzerinde 4 adet hosttum mevcut bu hostlarda bulunan bir kaç cihazda hdd arttırımı yapamıyorum. İlgili alanlar pasif olarak geliyor.

S.n Hocam bu konu için ne yapmalıyım nelere bakmalıyım acaba?

Yarıdmlarınız için şimdiden teşekkürler.
Vm Versiyon:8

Tayfun DEGER
Reply to  Murat KOÇDAĞ

Merhaba,

Anladığım kadarıyla virtual machine’lerde disk arttırımı yapamıyorsunuz doğru değil mi? Eğer öyle ise muhtemelen virtual machine üzerinde snapshot vardır. Bundan dolayı disk arttırımı yapamazsınız. Ayrıca disk tipinin IDE olmasından dolayıda arttırım yapamayabilirsiniz ancak bunun olduğunu çok ihtimal vermiyorum. Virtual machine > Snapshot > Snapshot Manager bölümüne girip snapshot olup olmadığına bakabilir misiniz?

Başa dön tuşu
2
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x