ManşetVMwareVMware vCenter

vCenter 5.5 Simple Install ile Kurulum Bölüm – 2

Merhaba,

Bir önceki yazımda sizlere vCenter 5.5 ‘in gereksinimi ile ilgili çeşitli bilgiler vermiştim. Bu yazımda ise vCenter 5.5 ürününü kurmaya başlayacağım. Kurulum sırasındada zaten göreceksiniz ama ben yinede bahsetmek istiyorum. vCenter 5.5 ‘in kurulumu vCenter 5.1’in kuruluma göre daha sadece ve kolay. Kurulum sırasında size daha az soru soruluyor.

Kurulumun diğer adımlarına aşağıdaki link’lerden ulaşabilirsiniz.

vCenter 5.5 Simple Install ile Kurulum Bölüm – 1

 vCenter 5.5 Simple Install ile Kurulum Bölüm – 2 (Buradasınız)

 vCenter 5.5 Simple Install ile Kurulum Bölüm – 3

Kuruluma başlamadan önce şunu belirtmek istiyorum. Ben kurulumu domain’e dahil bir Windows Server 2012 üzerinde gerçekleştirdim. Eğer kurulumda bir DNS hatası ile karşılaşmak istemiyorsanız, Reverse Lookup Zone’a vCenter makinasının eklendiğine emin olun.

vcenter-autorun

vCenter cdmizi mount ediyoruz ve Autorun ile karşılaşıyoruz. vSphere 5.1’e göre vCenter 5.5’in autorun ekranları birbirinden farklı. VMware’in best practices’lerine göre Simple install ile kurulum yapılması tavsiye ediliyor. Ayrıca şunuda belirtmek istiyorum, önceden Simple install ile kurulum yaptığımızda Web Client kurulmuyordu. vCenter 5.5 ile birlikte ise Simple install ile kurulum yaparsanız Web Client’da kuruluyor. Simple install ‘ı seçtiğimizde aşağıdaki bileşenler sırası ile kuruluyor;

  1. vCenter Single Sign-On
  2. vSphere Web Client
  3. vCenter Inventory Service
  4. vCenter Server

Eğer custom install’ı seçerseniz sırası ile aşağıdaki bileşenleri kurmanız gerekiyor.

  1. vCenter Single Sign-On
  2. vSphere Web Client
  3. vCenter Inventory Service
  4. vCenter Server

Ben Simple install ile kuruluma başlıyorum.

vcenter55-simple-install

Kurulumu Simple install seçtiğinizde ilk olarak vCenter Single Sign On kuruluyor. Next ile kuruluma devam ediyoruz.

vcenter 5-5-license

Her program kurulumunda karşımıza çıkan lisans anlaşmasını kabul ediyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

vcenter55-prerequest

Bir önceki versiyon olan vSphere vCenter 5.1 versiyonunda kurulumda böyle bir adım gelmiyordu. vSphere 5.1 kurulumunda özellikle DNS ve Active directory tarafında bir takım hatalar ile karşılaşabiliyorduk. Bu hatalar ile karşılaşıldığındada kurulum rollback yapıyordu. vCenter 5.5 ile birlikte artık kurulum öncesinde Prerequistes’leri gösteren bir ekran ile karşılaşıyorsunuz. Bir önceki bölümdede bahsetmiş olduğum gibi DNS tanımlarına dikkat edin.Eğer makinanız DNS çözmüyorsa mutlaka sorun çıkacaktır. Herşey normal gözüktüğü için Next ile devam ediyoruz.

vsphere-local

vCenter 5.5 ile birlikte gelen yeniliklerden birtaneside; vCenter 5.1 ile birlikte gelen admin@System-Domain account’unun [email protected] ile değişmiş olmasıdır. Burada sadece isim değişikliği olmuştur. Yani Admin@System-Domain ile [email protected] account’u aynı yetkilere sahiptir. Burada [email protected] için bir şifre belirtiyoruz. Burada belirttiğiniz şifreyi asla unutmayın çünkü kurulum sonunda web client üzerinden çeşitli ayarlar yapacağız. Ayrıca şunuda belirtmek istiyorum; admin@System-Domain account’unun şifresi unutulduğunda geri getirmenin herhangi bir yolu yoktu aynı şekilde bu durum [email protected] account’u ile de geçerlidir. Ben şifre olarak; “VMware123!” belirliyorum. Next ile devam ediyorum.

Site-name

vCenter 5.5 ile birlikte bana en çok soru gelen bölümlerden birtanesi burasıydı. Simple Install Configure Site bölümünde bizden Site name isteniyor. Buradaki site name’in anlamı, eğer yapınızda birden fazla SSO var ise site name belirtmeniz gereklidir. Çünkü Web Client’a girdiğinizde SSO’ları burada belirttiğiniz isim olarak göreceksiniz. Burada unutmamanız gereken nokta; buraya vereceğiniz ismi herhangi bir şekilde değiştiremezsiniz. Oyüzden ismi belirlerken dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum. Site name’i belirttikden sonra Next ile devam ediyoruz.

7

vCenter kurulumu yaptığınız makina üzerinde veya network’unuzde 7444 port’unu açmanız gerekmektedir. Port kontrolünü yaptıkdan sonra Next ile devam ediyoruz.

change-folder

Change Destination Folder adımında ise isterseniz Single Sign On ‘u farklı bir dizine kurabilirsiniz. Ben default olarak bırakıyorum ve Next ile devam ediyorum.

9

Yapmış olduğumuz bütün düzenlemeleri kuruluma başlamadan önce görüyoruz. Eğer herhangi bir değişiklik yapmak isterseniz Back butonu ile geriye gidip düzenlemeler yapabilirsiniz. Install butonu ile kurulumu başlatıyorum.

10

Kurulum başlıyor. Makinanızın performansına göre kurulumun tamamlanması zaman alacaktır.

webclient

Single Sign On kurulumu bittiğinde otomatik olarak Web Client kurulmaya başlayacaktır.

12

Yine aynı şekilde Web Client kurulumu bittiğinde Inventory Service kurulumu başlıyor.

13

vCenter kurulumu başlamadan önce bize Lisans anahtarımız soruluyor. Ben bu bölümü boş bırakıyorum ve Next ile devam ediyorum.

14

Ben External bir database kullanmayacağım için Next ile devam ediyorum. Burada default olarak Sql Server 2008 kurulacaktır.

15

Burada vCenter Service’in hangi account ile çalıştıralacağını belirtmeniz gerekiyor. Ben default olarak Use Windows Local System Account’u seçiyorum ve Next ile devam ediyorum.

16

Burada kullanılacak port’ları görüyorsunuz zaten bunu 1. Bölüm’de de bahsetmiştim.Burada ki Increase the number of available ephemeral ports seçeneği eğer siz 2000′den fazla guest barındıracaksanız bunu seçebilirsiniz.

17

Burada ben small olarak seçiyorum.Muhtemelen sizde small olarak seçersiniz.Eğer yapınızda 100′e kadar host 1000guest barındıracaksanız Small seçeneğini seçin.Eğer 100 ile 400 host veya 1000 ile 4000 arası guest barındıracaksanız Medium, Eğer 400′den fazla host veya 4000 guest barındıracaksanız Large seçiceksiniz.

18

Ve kurulumda son aşamaya geldik.Burada Install butonuna basarak kurulumu başlatıyoruz.

19

SQL Server kurulumu başlıyor. Bu aşamadan herhangi bir işlem yapmamıza gerek yoktur.

20

Kurulum devam ediyor. Bu son aşama olduğu için biraz uzun sürecektir.

21

Kurulum tamamlanıyor Finish butonu ile işlemi sonlandırıyoruz.

22

Daha önce bahsetmiş olduğum gibi Simple install ile kurulum yaptığınızda Web Client’da kuruluyor.

vCenter 5.5 kurulumunu tamamladık şimdi domain account’umuz ile vCenter’a login olabilmemiz için çeşitli ayarları yapmamız gerekiyor. Bunu bir sonraki bölümde anlatacağım.

 

 

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Emre M.

Eline sağlık Tayfun hocam

Sgokcen

Tayfun hocam merhaba

Vcenter kurulumu ile ilgili bir sorum olacaktı. Kurulumun sonuna kadar hiç bir sorun yok ancak en sonda. Yükleyici Status yazıp bekliyor ve en sonunda Kurulurken hata oluştuğuna dair mesaj vererek tamamlanıyor. Araştırmadığım yol kalmadı. Bunun sebebi ne olabilir acaba ? farklı setuplar denedim. farklı işletim sistemleri denedim olmadı. teşekkür ederim. iyi calısmalar

Akin
Akin
Reply to  Sgokcen

Merhabalar,Bu sorunu bende yaşıyorum,çözüm bulabildiyseniz mail adresime ulaşarak konu hakkında bana yardımcı olabilir misiniz

Başa dön tuşu
4
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x