VMwareVMware ESXi

Update ESXi 6.0.0b to ESXi 6.0U1a

Merhaba,

ESXi sürümleri ara ara güncelleniyor. Tabi release note’larını veya KB’leri okumadan direk geçmemenizi öneririm. Nihayetinde her gelen patch ile birlikte bazı bug’lar fix ediliyor ama yeni bug’lar da ortaya çıkabiliyor. Bunlarıda release note’lar içerisinden veya KB’lerinden görebilirsiniz.

ESXi üzerine patch’i isterseniz Update manager ile geçebilirsiniz. Ancak bunun içinde ortamınızda vCenter kurulu olmak zorundadır. Standalone çalışan bir ESXi 6 ‘ya patch’leri SSH üzerinden esxcli komutları ile yükleyebilirsiniz. Tabi bu işlemden sonra ESXi 6 host’unuzu reboot etmeniz gerekiyor.

ESXi 6 patch’lerini aşağıdaki link’den download edebilirsiniz.

https://www.tayfundeger.com/download-vsphere-patch

1

Öncelikle bu işlem için ESXi host’un SSH Servis’ini start duruma getiriyoruz. Bunun için Configuration > Security Profile > SSH > Start ile SSH Servisini başlatıyoruz.

2

Eğer SSH Servisi Firewall ‘da engelli durumda ise bunu open duruma getiriyoruz.

3

İndirmiş olduğumuz ESXi patch dosyasını uygun bir datastore’a upload ediyoruz. Patch dosyası bir .zip dosyasıdır. Bunu Extract etmeden direk upload etmeniz gerekmektedir.

Putty programı ile SSH’a bağlanıp aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

 esxcli software vib install -d /vmfs/volumes/DATASTORE-ISMI/ESXi...zip 

5

Komutu çalıştırdıktan sonra karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran gelicektir. Burada aşağıda belirteceğim yazıya dikkat etmeniz gerekiyor.

 Reboot Required: true 

ESXi host’umuzu reboot ediyoruz.

4

Reboot sonrası yeni build’in yüklenmiş olduğunu göreceksiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

 

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x