Microsoft

Sunucu yedekleme

Merhaba,

Malum yapınızda bulunan sunucuları yedeklemeniz gerekmektedir. Olası bir felaket anında backup geri dönülmesi işlerinizi oldukça kolaylatıcaktır. Peki backup’ı hangi program ile almanız gereklidir?

Şimdi bunları tek tek sıralayacak olursak;

  • Eğer çok yetekli bir çözüm aramıyorsanız yani sadece backup’ı basit bir şekilde (file) alayım derseniz ben size Windows Server Backup’ı öneririm. Ama dediğim gibi çok sağlık bir çözüm değil ama ufak yerler için önerilebilir.
  • Backup Exec‘de çok yetenekli bir ürün. Eğer yapınızda Exchange Server veya SQL Server var ise bu ürünün yeteneğini daha iyi anlayabilirsiniz. Exchange’den tek bir mail dönebilirsiniz mesela.
  • CA Arc ‘ıda tavsiye edebilirim. Çok fazla kullanma fırsatım olmadı ancak bu ürün için teklif alınan fiyatlar bir hayli uygun. Özelliklerine baktıktan sonra eğer size uygun ise tercih edebilirsiniz.
  • Veeam, eğer bir sanal sunucunuz var ise kesinlikle ve kesinlikle kullanmanız gerekli bir backup çözümü. Burada bu ürünün yetkinliğinden bahsetmiyeceğim ancak bu konu ile ilgili çözümpark üzerinde yayınlanmış çeşitli webcast’ler var. Buradan ürünün yetkinliğini inceleyebilirsiniz.

Aslında bunlar arasında en çok tercih edilecek üründe Windows Server Backup olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü ücretsiz bir ürün ve basit bir yapı için yeterli bir ürün.

Windows Server Backup ile ilgili kurulum makalesini burada bulabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x