Microsoft

SQL Server 2005 Servisleri Komut Satırından Yönetmek

Merhaba;

Diğer bütün hizmetlerde olduğu gibi SQL Server yapımızıda durdurabiliriz, başlatabiliriz ve duraklatabiliriz.Eğer Local ağ’da isek komut satırından yapmak istediğimiz işlemin komutlarını girerek SQL Server yapısında çeşitli değişiklikler yapabiliriz.Eğer yapımız uzakta ise; Telnet kullanarak bağlanabilir ve gerekli komutu girebiliriz.

Veritabanı sunucumuzu yönetmek için;

 • Net start mssqlserver: SQL Server servisini başlatır.
 • Net stop mssqlserver: SQL Server servisini çalışırken durdurur.
 • Net pause mssql server: SQL Server servisini çalışırken duraklatır.
 • Net continue mssqlserver: SQL Server servisini durdurma-duraklatma durumlarından çıkarır.

  SQL Server’ın adlandırılmış kopyalarını yönetmek için ise;

  • Net start mssql$kopyaadı: SQL Server servisini başlatır. Burada kopyaadı olarak belirttiğim alan veritabanı sunucusunun kopyasının adıdır.
  • Net stop mssql$kopyaadı: SQL Server servisini durdurur. Burada kopyaadı olarak belirttiğim alan veritabanı sunucusunun kopyasının adıdır.
  • Net pause mssql$kopyaadı: SQL Server servisini duraklatır. Burada kopyaadı olarak belirttiğim alan veritabanı sunucusunun kopyasının adıdır.
  • Net continue mssql$kopyaadı: SQL Server servisini durdurma-duraklatma durumlarından çıkarır. Burada kopyaadı olarak belirttiğim alan veritabanı sunucusunun kopyasının adıdır.

  Yanlız ilk kurulum esnasında; eğer SQL Server ‘ın varsayılan kopyalamasını yüklemeyi seçersek veya adlandırılmış bir kopya oluşturursak yukarıda yazdığım komutları komut satırından yönetemeyiz.

  0 0 votes
  Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

  Tayfun DEĞER

  Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

  İlgili Makaleler

  Subscribe
  Bildir
  guest

  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Başa dön tuşu
  0
  Görüşlerini belirtmek ister misin?x