Cisco

Cisco Catalyst 2950 Switch Temel Yapılandırma ve İşletme Komutları

Merhaba;

Cisco switch ‘lerinin çok bilinen yapılandırma ve işletme komutlarını yazacağım.STP ve VLAN yapılandırma konusunda ek komutlar içermektedir.

Yapılandırma Komutları

İnterface VLAN 1Genel yapılandırma komutudur.Kullanıcının, VLAN için ara yüz yapılandırma kipine geçmesini sağlar.
IP address IP_adresi Subnet(alt ağ maskesi)Ara yüz yapılandırma kipi komutudur. Switch’in iç taraftan yönetilmesini sağlayacak IP adresi ve alt ağ maskesi girilmesini sağlar.
IP default-gateway IP_adresiSwitch ‘in yönetim konsoluna uzaktan erişimi sağlayacak varsayılan ağ geçidinin atanmasını sağlar.
İnterface fastethernet 0/xİlgili birimin ayarlarının yapılması için arabirim yapılandırma moduna geçiş yapılmasını sağlar.
Duplex {auto | full |half}Ara yüz yapılandırma komutudur.Ara yüzün çift yönlü trafik ayarının yapılandırılması sağlar. (Otomatik, tam, yarı şeklinde.)
Speed {10 | 100 | 1000 | auto | nonegotiate}Bu da ara yüz yapılandırma komutudur. Ara yüz hızının ayarlanmasını sağlar. ( 10 Mpbs, 100 Mpbs, 1000 Mpbs şeklinde veya otomatik.)
Switchport port-security mac-address Mac_adresiAra yüzü yapılandırma komutudur. Tanımlandığı ara yüz üzerinden sadece, statik olarak elle verilen MAC-adresi ‘ne sahip olan cihazın çıkmasına izin verilmesini sağlar.
Switchport port-security mac-address stickyAra yüz yapılandırma komutudur.Tanımlanan arabirim üzerinden geçen kaynak MAC adreslerini öğrenmesini ve bu adresleri, arabirimin yapılandırmasına, güvenli MAC adresleri olarak eklemesini sağlar.
Switchport port-security maximum değerGenel yapılandırma komutudur. Kullanıldığı ara yüz üzerinde, kaçtane MAC adresinin, güvenilir adres olarak öğrenilmesi gerektiğinin belirtilmesini sağlar.
Switchport port-security violation {protect | restrict | shutdown }Genel yapılandırma komutudur. Tanımlandığı port üzerinde, kurala uymayan yani güvenlik ihlali bir MAC adresi tespit edildiğinde, switch ‘in ne yapması gerektiğini belirtmeyi sağlar.(uymayan arabirim, korunabilir, kısıtlanabilir, kapatılabilir).
Hostname Switch_adıSwitch ‘e isim vermemizi sağlayan yapılandırma komutudur.
Line con 0Genel yapılandırma komutu olup; kullanıcının konsol yapılandırma moduna geçmesini sağlar.
Line vty 0 15Genel yapılandırma komutu olup; kullanıcının Telnet hattı yapılandırma moduna geçmesini sağlar. Belirtilen ilk rakam ve son rakam; ilk hattan başlayıp, son hatta kadar aynı yapılandırmanın geçerli olmasını sağlar.
loginBağlantı yapmaya çalışan kullanıcıya parola sorulmasını sağlayan komuttur.
Password parolaBu komut girilmesi istenen parolanın yapılandırılmasını sağlar.
Enable secret parolaGenel yapılandırma modu komutudur. Switch ‘in enable mode geçerken sorulan parolanın belirlenmesini sağlar.Buraya girilen parola hashed format ‘a dönüştürülerek tutulur.
Enable password parolaGenel yapılandırma modu komutudur. Switch ‘in etkinleşme moduna geçerken sorulan parolanın belirlenmesini sağlar.

İşletme komutları

Configure terminalKullanıcının yapılandırma ekranına geçmesini sağlar.
Show interfaces fastethernet 0/xNormalde 10 Mpbs / 1000Mpbs hızında olan FastEthernet ilgili ara yüzün o anki çalışma durumunu gösterir.
Show interfaces VLAN 1Switch ‘in IP adresini görüntülemeye yarar.
Show interfaces [arayüz numarası | VLAN vlan_numarası | [description | etherchannel | pruning | stats | status [err-disabled] | switchport | trunk]Belirtilen arayüzlerin bilgilerinin görüntülenmesi için kullanılan genel bir komuttur.
Show running-configSwitch çalışır durumdayken anlık yapılandırılmasını sağlayan komuttur.
Show startup-configSwitch yeniden başladığında kullanacağı başlangıç yapılandırmasını gösterir.
Show mac-address-table [aging-time | count | dynamic | static] [address MAC_Adres] [interface arayüz_numarası] [VLAN vlan_numarası]MAC adres tablosunu gösterir.
Show port-security [interface arabirim_numarası] [address]Güvenlik ayarları ile ilgili bilgileri gösterir.
Erase startup-configStartup-config dosyasını siler.
Show versionSwitch’e yüklü olan yazılımın versiyon bilgilerini gösterir.
reloadSwitch ‘deki yazılımın ve donanımın kapanıp yeni açılmasını sağlayan komuttur.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ali Ersin Gerçek Seyran
Ali Ersin Gerçek Seyran

Arayüze girişi nasıl yaparız…Acemiyiz de! Bu switchi kullanabilmek için neler yapmamız lazım? Teşekkürler…

alpaslan demir
alpaslan demir

konsol kablo bağlayıp (switch arkasında) putty programı ile geçiş sağlayın

Başa dön tuşu
2
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x