VMwareVMware ESXi

SolarWinds VMware Esxi Monitor

Merhaba,

Günümüzde bir çok kişi ve kurum sanallaştırma alt yapısını kullanmaktadır.Kullanmış olduğunuz yapıda Host’unuz içerisindeki guest’leri izlemek isteyebilirsiniz.Tabi benim burada anlatacağım program kapsamlı değil ancak CPU,Memory, Network değerlerini guest bazında gösteriyor.Ayrıca host’unuz içerisinde bulunan guest’lerin isimlerini ve işletim sistemlerinide bu program sayesinde görebilirsiniz.Eğer sanallaştırma alt yapısını kullanıyorsanız guest’lerinizin anlık durumunu görmek ve izlemek için bu ücretsiz programı kullanabilirsiniz.Sistemi gereksiz yere yormuyor ve çok ufak boyut’da bir program olduğu için task bar’da  durmasının bence bir sakıncası yok.

SolarWinds’in VM Monitor tool‘u ücretsizdir.Aşağıdaki adresden veya buradaki adres’den download edebilirsiniz.Ortalama 10MB boyutu vardır.

http://www.solarwinds.com/products/freetools/vm_monitor.aspx

Yukarıdaki adresden bu ürünü indirdikten sonra hemen zip dosyasını açıyoruz ve karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkıyor.

setup-solarwinds

Zip dosyasını açtıktan sonra yukarıdaki Exe dosyasını başlatıyoruz.Karşımıza ilk çıkan ekranı Next ile geçiyoruz.

setup-solarwinds2

Her program kurulumunda olduğu gibi bunda da Lisans sözleşmesi karşımıza çıkıyor.Lisans sözleşmesini kabul ediyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

setup-solarwinds3

Programın kurulacağı bölümü seçiyoruz.Ben burada default olarak bırakıyorum.Zaten yukarıdada belirttiğim gibi ürünün boyunu 10MB olduğu için yer konusunda çok fazla sorun çıkarmayacaktır.Bu bölümü’de Next ile geçiyoruz ve Install butonu ile kuruluma başlıyoruz.

finish

Ve kurulum tamamlanıyor.Finish butonu ile buradan çıkıyoruz.

Kurmuş olduğumuz programı başlat menüsünden çalıştırıyoruz.

 

 

solarwinds

Programı açıkdan sonra karşımıza yukarıdaki gibi bir pencere çıkıyor.Buradan, yukarıda görmüş olduğunuz kırmızı kutucuk içerisindeki butona basıyoruz ve karşımıza ESXi host’umuzu ekleyebileceğimiz bir alan geliyor.Buradan Warning ve Critical seviyelerini belirleyebilirsiniz.Aynı zamanda programın başlangıçta çalışıp çalışmayacağını ayarlayabilirsiniz.

solarwinds2

Gördüğünüz gibi ESXi host’umuz üzerinde olan bütün guest’leri karşımıza getirdi. Bu programda öyle çok uçuk işlemler beklemeyin.Sadece ESXi host’un CPU,Memory,Network değerleri ve ayrıca guest’lerin cpu,memory,network değerlerini görebilirsiniz. solar-edit

 

Yukarıda gördüğünüz gibi detaylarına bakmak istediğimiz guest’i açıyoruz ve anlık olarak işlemci, memory ve network kullanımını görebiliyoruz.

Ürün zaten sadece tek bir arayüzden oluştuğu için çok fazla anlatacak bir bölümü maalesef yok.Yukarıdada belirtmiş olduğum gibi ufak bir tool vesadece izleme yapabiliyorsunuz.Bu program üzerinden eklemiş olduğunuz host’lara veya guest’lere herhangi bir müdahale’de bulunamıyorsunuz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x