Microsoft

Server 2008 DNS Kurulumu

Active Directory yüklü olan bir domain yapısında domain controller  yüklemek için DNS gerekir.Ama Active Directory için Windows DNS gerekmeyebilir.Active Directory SRV kayıtlarını destekleyen tüm DNS sunucularıyla çalışacak biçimde tasarlanmıştır.

DNS Kurulumu:

Start – Programs- Administrative Tools – Server Manager tıklıyoruz.

Server Manager‘de Roles seçiyoruz ve Add Roles tıklıyoruz.

Beforeyoubegin

Before You Begin sayfasını Next diyoruz geçiyoruz.

addRoles

Select Server Roles sayfasında DNS Server’ı seçiyoruz ve Next tıklıyoruz.

Dns

Kurulumla ilgili dikkat edilmesi noktaları okuduktan sonra Next tıklıyoruz ve devam ediyoruz.

install

Confirm Installation Selections kısmında nelerin kurulacağını gösteren bir uyarı çıkıyor.Install tıklıyoruz ve kuruluma başlıyoruz.

installation

Sunucumuzun donanımsal özelliklerine göre kurulum süresi kısa veya uzun olacaktır.

Complete

Kurulum tamamlandığında karşımıza Installation Results ekranı çıkıyor.Burada DNS Server hizmetinin başarılı bir şekilde kurulduğunu görüyoruz.

DNS’i Active Directory Olmadan Kullanmak:

Active Directory kullanılmayan bir domain’de, DNS sunucuları Primary veya Secondary name server olarak davranır.Her bir Primary-Secondary  sunucuya DNS Server hizmetini yüklemeliyiz.DNS kurulumunu yukarıda anlatmıştım.

Primary Name Servers’de Forward-Reverse Lookup Zones için Primary Zone yapılandırmalıyız.Forward Lookup Zones çalışmakta olduğumuz server için bir SOA, NS ve HostA kaydı oluşturacaktır.Böylelikle server, Domain için yetkili name server atar.Reverse Lookup Zones oluşturabilir ve IP adresinden ana bilgisayar adlarının aranmasına olanak sağlayabiliriz.

Secondary Name Servers; Primary Name Server‘de bulunan kayıtların kopyalarını saklamak için Secondary Zone yapılandırmalıyız.Forward-Reverse Lookup Zones içinde Secondary Zone oluşturabiliriz.

Bir başka makalede görüşmek üzere..

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x