VMwareVMware ESXiVMware vCenter

Objective 4.6 – Deploy and configure VMware vCenter Server Appliance (VCSA)

Merhaba,

VCP-DCV Study Guide makale serimizin bu bölümünde VMware vCenter Server Appliance kurulumu hakkında bilgiler vereceğim. Daha önce yazmış olduğum VCP-DCV Study Guide makale serisine ulaşmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

VCP-DCV 2019 Study Guide

vSphere 6.7 ‘de vCenter Server’i isterseniz Windows istersenizde VCSA olarak kurabilirsiniz. Ancak Windows vCenter Server’i artık vSphere 6.7 ‘den sonraki versiyonlarda kullanamayacağınızı belirtmek isterim. Bundan sonraki majör versiyonda sadece VCSA olacaktır.

VCSA paket halde geldiği için kısa süre içerisinde yükleyebilirsiniz. VCSA, VMware tarafından paketlenmiş ve optimize edilmiştir. VCSA yani vCenter Server Appliance geçmişteki sürümlerinde Suse Enterprise Linux kullanırken vSphere 6.5’dan itibaren Photon OS işletim sistemi kullanmaya başlamıştır. vCenter Server Appliance oldukça hızlı çalışır. Windows ‘da patch yönetimi gibi işlemler ile uğraşırken, VCSA’da patch management tek merkezden yürütülür. Yani VMware’den indireceğinzi patch’leri yükleyebilirsiniz.

vCenter Server Appliance’i kurarken karşınıza iki seçenek çıkacaktır. Bunlardan birtanesi embedded diğeri ise external deployment’dır. External deployment bir sonraki majör sürümde artık kullanılmayacağı için kurulumu embedded ile yapmanızı tavsiye ederim. Bu konu ile ilgili linki aşağıda görebilirsiniz.

External PSC Desteği Bitiyor

vCenter Server Appliance ile ilgili geniş bir kurulum dökümanı daha önce yayınlamıştım. Bundan dolayı bu makalemde kurulum ile ilgili ekstra bir bilgi vermeyeceğim. vCenter Server Appliance kurulumu ile ilgili aşağıdaki makaleleri inceleyebilirsiniz.

vCenter Server Appliance 6.7 Kurulumu – Bölüm 1

vCenter Server Appliance 6.7 Kurulumu – Bölüm 2

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

6 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Recep Koç
Recep Koç

External deployment bir sonraki majör sürümde artık kullanılamayacağından yeni sürümlerde embedded yapmamızı önermişsiniz. Bununla ilgili videolu anlatımınız var mı acaba?

Mehmet Aksoy
Mehmet Aksoy
Reply to  Tayfun DEĞER

Biraz geç gördüm ama işime yaradı çok teşekkürler. 🙂

Musa Güler
Musa Güler
Reply to  Tayfun DEĞER

Elveda Windows 🙂

Başa dön tuşu
6
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x