VMwareVMware ESXiVMware vCenter

Objective 4.2 – Create and configure vSphere objects

Merhaba,

VCP-DCV Study Guide makale serimizin bu bölümünde sizlere bir vCenter Server kurulduktan sonra yapılması gereken inventory işlemlerinden kısaca bahsedeceğim. Daha önce yazmış olduğum VCP-DCV Study Guide isimli makale serisine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

VCP-DCV 2019 Study Guide

Bir vCenter Server kurduktan sonra yapmanız gerekli olan belirli başlı işlemler vardır. İlk olarak vCenter Server ortamına ESXi Server’ları eklemeden önce yapılması gereken işlemleri yapmanız gerekiyor. Eğer vCenter Server kurulumu yapmayı bilmiyor iseniz aşağıdaki link’i inceleyebilirsiniz.

vCenter Server Appliance 6.7 Kurulumu – Bölüm 1

vCenter Server Appliance 6.7 Kurulumu – Bölüm 2

vCenter Server Appliance kurulumunu yaptıktan sonra ilk olarak envanterlerinizi düzenlemeniz gerekiyor. vCenter Server kurulumu yapıldıktan sonra ilk vCenter Server’a browser ile bağlandığınızda doğrudan ESXi Server‘larınızı ekleyemezsiniz. Bunun için ilk olarak bir Datacenter oluşturmanız gerekiyor. Datacenter diye burada bahsedilen aslında, eklenecek olan ESXi Server’ların bulunduğu lokasyon, veri merkezi bilgisidir. Datacenter oluşturduktan sonra ESXi Server’ları doğrudan ekleyebilirsiniz veya ilk olarak cluster oluşturup daha sonrasında ESXi Server’larınızı ekleyebilirsiniz. Eğer ESXi Server’lar üzerinde shared bir datastore bulunmuyor ise cluster oluşturmanızın çok bir avantajıı olmayacaktır. Doğrudan datacenter altına ESXi Server’larınızı ekleyip işlemlerinize devam edebilirsiniz.

vCenter Server kurulumu yapıldıktan sonra ESXi Server ‘ların vCenter Server’a eklenmesi için ilk olarak Datacenter oluşturmanız gerekmektedir. Datacenter’lar ESXi Server’ın bulunduğu lokasyonu/veri merkezini belirtir. Datacenter oluşturmadan önce isterseniz yeni folder’lar oluşturabilir ve datacenter’ıda bu folder’lar içerisinde tutabilirsiniz. Böylece hiyerarşik bir yapı oluşturabilirsiniz. Örneğin 2 farklı datacente roluşturmak istiyorsunuz ve bunları oluştururken şehir isimlerini folder‘lara datacenter isimlerinide oluşturduğunuz datacenter’a belirtebilirsiniz. Folder kullanmanız şart değildir. Tamamen mimarisel bir karar olduğu için kendi istekleriniz doğrultusunda kullanabilirsiniz.

 

Datacenter oluşturduktan sonra yukarıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız. Bu aşamadan sonra artık isterseniz ESXi Server’larınızı Datacenter’a ekleyebilir, istersenizde cluster oluşturabilirisniz.

Datacenter üzerinde sağ click yaptığınızda karşınıza açılan menüde Add host ve New Cluster bölümlerini görebilirsiniz. Add host’a bastığınızda Datacenter’a yeni bir ESXi Server ekleyebilrsiniz. Eğer isterseniz Cluster oluşturup daha sonrasında cluster üzerinde sağ click diyerek Add host’a basabilir ve bu şekilde de ESXi Server’ları ekleyebilirsiniz. Tamamen size kalmış bir durumdur.

New Cluster’a tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır.

New Cluster’a bastığınızda karşınıza açılan ekranda HA, DRS ve EVC seçeneklerini ayarlayabilirsiniz. Ben daha önce bu seçenekler ile ilgili bilgiler vermiştim. Bu makaleme aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Objective 1.6 – Describe and differentiate among vSphere, HA, DRS, and SDRS functionality

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hasan Özkan
Hasan Özkan

Ellerinize sağlık çok başarılı bir makale olmuş, bilmeyenler için çok faydalı. 🙂

Başa dön tuşu
2
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x