VMwareSimplivityVMware ESXiVMware vCenter

HPE Simplivity Nedir?

Merhaba,

HPE Simplivity Nedir, HPE Simplivity Mimarisi ile ilgili sorularınızın yanıtlarınızı bulacağınız ufak bir makale yazmaya karar verdim. Daha önce HPE Simplivity ile ilgili hiç makale yazmamıştım bundan dolayı ilk makalemde Simplivity ‘nin ne olduğunu anlatan detaylı bir makale yazmaya karar verdim.

HPE Simplivity Eğitimleri ile ilgili aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

HPE SimpliVity Eğitimi

Simplivity, HPE’ye satılmadan önce farklı sunucular ile çözümlerini sağlıyordu. Simplivity, HPE’ye satıldıktan ortalam 2 ay sonra kendi ürünleri ile birlikte kullanıcılara hizmet vermeye başladı.

HPE’nin satın alınmasından önce SimpliVity, çeşitli endüstri standardı x86 platformlarında hyperconverged mimari sağladı. Bu cihazlar SimpliVity OmniCubes olarak pazarlandı. 2017 yılında, Hewlett Packard Enterprise SimpliVity’yi satın aldı ve şimdi HPE SimpliVity hyperconverged mimari sunuuyor. Simplivity üzeirnde her türlü iş yükünü çalıştırabilir ve bunları çok ufak bir efor ile gerçekleştirebilirsiniz.

HPE Simplivity
HPE Simplivity

HPE Simplivity Nedir?

HPE Simplivity en temelde hyper converged bir altyapıdır. Yani fiziksel sunucular ile storage’ı tek bir node veya hyperconverged cluster’ında toplar.Günümüzde kullanılan eski IT altyapısı yani  storage, network ve data protection platformları artan iş yüzü ve talepler üzerine çok uygun değildir. Çünkü her birinin yönetimi için ayrı tecrübe ve bilgi gerekiyor. Tabi bunların yönetimi için sarf edilen eforda oldukça önemli. Simplivity size oldukça hızlı çözümler sunuyor ancak hızlı çözümlerden kastım elbette burada disk IO performansı değil. Disk bölümünde de hızlı çözümler sunuyor ancak altyapınızda yapacağınız işlemleri tek bir ekrandan yapabilmeniz ve altyapı operasyonlarını kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebiliyorsunuz. HyperConverged çözümler aktif olarak kullanılıyor ve sürekli olarakta geliştiriliyor. Sanallaştırma ve artan iş taleplerinin daha da artması ile birlikte artık IT altyapısında backup, deduplication, WAN optimization ve storage cache gibi can alıcı özellikleri hyperconverged yapılar karşılamaya başladı. HPE Simplivity sayesinde VMware altyapınızda bulunan virtual machine’lerin sadece bir click backup’larını aldırabilirsiniz. Yine bir click ile VMware altyapınızda bulunan virtual machine’in clone’unu saniyeler içerisinde, data büyüklüğüne bakılmaksızın alabilirsiniz. HPE Simplivity hem VMware hemde Hyper-V platormunu desteklemektedir.

HPE Simplivity Faydaları Nelerdir?

HPE Simplivity yapmış olduğu araştırmalara göre altyapı yönetmek için harcanacak sürede %81 oranında azalma öngörüyor. Buna bağlı olarakta altyapınızda %50 uygulama performans artışı ön görüyor. Şimdi bu rakamlara baktığınızda size inandırıcı gelmeyebilir. Elbette her altyapıda aynı değerleri tutturmayız burasıda bir gerçek. Ancak operasyonlar hakkında bazı bilgiler vermek istiyorum. Örneğin 1 TB boyutunda bir virtual machine’iniz var. Bunun ilk yedeğini almak nekadarlık bir sürenizi alır? Eğer yedeği ilk defa alıyorsanız disk performansınıza bağlı olarak ortalama 1 saat gibi bir sürede yedeği alabilirsiniz. Eğer incremental yedek alıyorsanız değişen datanın boyutuna bağlı olarak bu süre 5 ile 20 dakika gibi bir süre sürecektir. Restore süresi ise tıpkı ilk yedek gibi bir hayli uzun sürecektir. Bunlar tabi en iyimser senaryolar:) Simplivity sayesinde bir virtual machine’in yedeğini 1 dakikadan az bir sürede alabilir ve yine 1 dakikadan daha az bir sürede restore edebilirsiniz.

HPE Simplivity Modelleri Nelerdir?

HPE Simplivity iki model ile karşımıza çıkmaktadır.

HPE Simplivity 380
HPE Simplivity 380
HPE Simplivity 2600
HPE Simplivity 2600

HPE Simplivity 380 Gen 10 ve HPE Simplivity 2600 ürünlerini hyperconverged bir altyapı oluşturabilirsiniz. HPE DL380 temelli bir Simplivity olması aslında oldukça güven verici. Çünkü dünyanın en yaygın 2U fiziksel sunucusu. Yani Simplivity yabancı veya bilinmeyen bir donanım ile gelmiyor. Bu konu ile ilgili aşağıdaki link’i inceleyebilirsiniz.

https://buy.hpe.com/us/en/enterprise-solutions/converged-systems/hyperconverged/c/7588785

Fiziksel sunucular üzerinde 2 güzel bileşen bulunuyor. Bunlardan birtanesi HPE Smart Array Controller diğeri ise HPE OmniStack Accelerator Card. Fiziksel sunucular üzerinde bulunan disklerin bozulması durumunda üst katman disk bozulmasından etkilenmeyecektir. Dolayısıyla fiziksel sunucu üzerinde bulunan disklerin hepsi doğrudan HPE Smart Array Controller’a bağlı durumdadır. Böylece diskin bozulması durumunda rebuild işlemlerini HPE Smart Array Controller sağlıyor. Burada hepimizin yabancı olduğu şey aslında HPE OmniStack Accelerator Card. HPE Omnistack Accelerator Card sayesinde en verimli IO’ları alabilirsiniz. Yani bir IO talebi olduğunda ilk olarak Accelerator Card üzerinden karşılanır. Daha demin yukarıda belirtmiş olduğum 1 dakika gibi kısa bir sürede alınmasının en önemli sebebide omnistack accelerator sayesinde gerçekleşiyor. Bunun dışında HPE OmniStack Accelerator Card sayesinde, örneğin deduplication kullanabiliyoruz. Bu yazımı okurken eminim herkesin aklına performans konusu gelecektir ancak HPE Simplivity deduplication‘in kesinlikle performansa olumsuz bir etkisi olmadığını belirtiyor. HPE OmniStack Accelerator Card ile ilgili ayrı bir makale yazacağım. Çünkü bu çok detaylı bir konu.

HPE Simplivity altyapınızda getireceği faydalar:

Data efficiency:

Simplivity sayesinde altyapınızda yapacağınız deduplication, compression işlemleri sayesinde verilerinizi daha akıllı bir şekilde yönetebilirsiniz.

Deduplication:

Deduplication sayesinde gereksiz verileri ortadan kaldırabilirsiniz. Bu nedemek oluyor, diskte bulunan verilerin yalnızca benzersiz bir örneğini koruyarak diskte bulunan iş yükünü, replikasyon bandwidth’ini ve depolama kapasitesi azaltılıyor. Böylece altyapınızda önemli bir ölçüde saving sağlayabilirsiniz.

Compression:

Compression yani sıkıştırma özelliği aslında doğrudan deduplication birlikte çalışır. Compression yani sıkıştırma sayeisnde Disk workload, disk replicaiton bandwidth ve storage kapasitesini daha da azaltarak deduplication’a tamamlayıcı bir değer sağlar.

Optimization:

Optimizasyon sayesinde bir uygulama tarafında ön görülen kullanıma bağlı olarak diskteki verilen işlenmesi işlemidir. Dosya türlerini tanımlayabilen ve bu verilen nerede depolanacağı konusunda gerçek zamanlı karar alabilir. Böylece sürekli bir optimizasyon sağlanabilir.

Ben ilerleyen bölümlerde yazacağım örneğin backup makalesinde deduplication oranlarınıda bahsedeceğim. Bundan dolayı orada deduplication ve compression verilerini daha detaylı olarak görebilirsiniz.

HPE SimpliVity Türkiye sayfasına aşağıdaki linkten ulaşabilir ve inceleyebilirsiniz.

https://www.hpe.com/tr/tr/integrated-systems/simplivity.html

Umarım faydalı olmuştur.

Iyi çalışmalar.

4.7 12 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

17 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mustafa Ersöz
Mustafa Ersöz

Ağzına sağlık Tayfun hocam, güzel bir makale olmuş

Emre Kaya
Emre Kaya

Al unut sistemler hocam bunlar 🙂

Şükrü Turan
Şükrü Turan

Simplivity ‘nin backup’ını gördük harika…

Enes Güler
Enes Güler

Simplivity’nin faydaları say say bitmiyor, çok güzel anlatmışsınız.

Halil Özcan
Halil Özcan

Simplivity’in avantajları gerçekten efsane

Arif Özdemir
Arif Özdemir

Harika anlatım, teşekkürler

Öykü Turan
Öykü Turan

HPE satın aldıktan sonra ismini çok duyurdu hocam..

Yusuf Kara
Yusuf Kara

Simplivity bir çok kolaylık getirdi sanallaştırma alanına, eskiden backuplamalarla uğraşırken şimdi bir kaç saniyede backup alıyoruz.

Ramazan Aktaş
Ramazan Aktaş

Simplivity, VMWare için efsane bir teknoloji olarak çıktı ve çıktığından beri rakibi yok diyebiliriz.

Onur Koç
Onur Koç

Simplivity efsane geliştirmelerle VMware dünyasına bir çok şey katıyor. Daha neler göreceğiz bakalım yeni yılda.

Mustafa Kara
Mustafa Kara

ellerinize sağlık hocam.

Başa dön tuşu
17
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x