SimplivityVMware

HPE SimpliVity VM Backup Nasıl Alınır?

Merhaba,

HPE SimpliVity VM Backup Nasıl Alınır? isimli bu makalemizde SimpliVity ortamında bulunan virtual machine’lerin backup yani yedeklerinin nasıl alınacağını anlatacağım. HPE SimpliVity özellikle backup konusunda oldukça iddalı ve bir önceki makalemde buna detaylı olarak değinmiştim. Bu makaleme aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

HPE SimpliVity Backup Nasıl Çalışır?

HPE SimpliVity VM Backup Nasıl Alınır?

HPE ile birlikte aslında gelen en büyük avantajlardan birtaneside Backup özelliği. Çok kısa sürede backıp’ınızı alabilir yine kısa süre içerisinde backup’ınızı restore edebilirsiniz. Tabi burada kısa süre derken gerçekten kısa bunu belirteyim 🙂 Saniyeler içerisinde backup restore operasyonlarını gerçekleştirebiliyorsunuz. Üstelik backup’ını aldığınızda File Restore işleminide yapabiliyorsunuz. Yani ayrıca File backup almanıza gerek yok. Bir virtual machine’in backup’ını alıyorsanız ve bu Windows ise, file restore’da yapabiliyorsunuz. Üstelik virtual machine içerisinde herhangi bir agent kurmadan 🙂 File Restore ile ilgili daha önce aşağıdaki gibi bir makale yazmıştım. Bu yazıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

HPE SimpliVity File Restore Nasıl Yapılır?

Backup almadan önce mutlaka bir backup policy oluşturmanı gerekiyor ve bu konu ile ilgili daha önce bilgi vermiştim. Bu makaleme aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.cozumpark.com/hpe-simplivity-backup-policy/

Simplivity’de isterseniz hemen çalışmaya başlamadan önce hızlı bir şekilde backup alabilir, isterseniz bir policy’e dahil edip günlük, haftalık veya aylık olarak backup alınmasını sağlayabilirsiniz.

Bir virtual machine’ini bir backup policy’e dahil etmek isterseniz ilk olarak virtual machine üzerinde sağ click set backup policy butonuna tıklamanız gerekiyor.

HPE SimpliVity VM Backup Nasıl Alınır?
HPE SimpliVity VM Backup Nasıl Alınır?

Virtual machine üzerinde sağ click yaptığınızda Set Backup Policy butonu ile önceden oluşturduğunuz bir policy’e virtual machine’i atayabilirsiniz.

HPE SimpliVity Backup Policy
HPE SimpliVity Backup Policy

 

Virtual machine’i daha önce oluşturmuş olduğunuz herhangi bir backup policy’e alabilirsiniz. Bunun için karşınıza açılan ekranda Backup Policy bölümünden oluşturmuş olduğunuz policy’i seçebilirsiniz.

Eğer siz anlık bir backup istiyorsanız yani bir çalışma yapacaksınız ve bunun öncesinde hızlıca bir manuel olarak backup almak istiyorsanız, virtual machine üzerinde sağ click Backup Virtual Machine butonuna basabilirsiniz.

HPE SimpliVity Backup Policy
HPE SimpliVity Backup Policy

Virtual machine üzerinde sağ click Backup Virtual Machine dediğinizde karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir. Burada Backup Name belirttiğinizde ve OK butonuna bastığınızda virtual machine’in backup’ı alınacaktır. Ancak dediğim gibi eğer manuel bir backup istiyorsanız bunu yapmalısınız.

HPE SimpliVity Backup
HPE SimpliVity Backup

Backup Virtual Machine bölümünde advanced bölümüne girdiğinizde karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Remain until delete: Manuel olarak backup’ı silene kadar tutulmasını istiyorsanız bu seçeneği seçin. Default olarak bu seçenek seçilidir.

Set Retention Period: Eğer backup’ın belirli bir gün sonra silinmesini istiyorsanız bu seçeneği seçip günü belirtebilirsiniz.

Application Consistent: Virtual machine’lerde bulunan application data’larını, memory içeriği ve write işlemleri bekleyen application’ları yedeklemek için seçin. seçilirse, Application Consistent bir yedekleme oluşturmak için default snapshot yöntemini kullanır.

Simplivity üzerinde aldığınız backup’lar bir yer kaplamadığı için manuel veya normal backup almanız durumunda bunları silmenize çokta gerek bulunmuyor. Simplivity’nin en güzel özelliği zaten backup’ı saniyeler içerisinde alıp yine saniyeler içerisinde restore yapabilmesidir. Bununla alakalı daha önceki makalelerimde çeşitli bilgiler verdim. Bunlar aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.tayfundeger.com/kat/simplivity

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 2 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

8 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mustafa Erdoğan
Mustafa Erdoğan

Simplivity backup konusunda çok başarılı, yedeklerin yer kaplamaması da muhteşem bir özellik. İstediğiniz kadar backup alabilirsiniz.

Gökhan
Gökhan

Eline saglik, güzel ve verimli bir yazi olmuş

Yasin Arslan
Yasin Arslan

Simplivity gerçekten muazzam bir sistem, yedekleri almak dakikaları geçmiyor. Yedeklerin boyut kaplamadığını sizden duydum gerçekten şahane bir şeymiş. 🙂

kerim erkadam
kerim erkadam

backuplar yer kaplamıyor derken hocam,diğer vendorlara nazaran storage’da daha az mı yer kaplıyor ?
gerçekten sıfır MB mı yer kaplıyor ? 🙂

Başa dön tuşu
8
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x