SimplivityVMware

HPE SimpliVity Calculate Unique Backup Size

Merhaba,

HPE SimpliVity Calculate Backup Size isimli bu yazımda sizlere SimpliVity’nin almış olduğu backup’ın boyutu hakkında bazı bilgiler vereceğim.

Ben daha HPE SimpliVity ‘nin Backup yöntemi ile ilgili çeşitli yazılar yazmıştım. Bu yazıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

HPE SimpliVity Backup Nasıl Çalışır?

HPE SimpliVity saniyeler içerisinde backup alabiliyor ve yine saniyeler içerisinde bunu restore edebiliyor. Ancak backup’ları kendi üzerine aldığında bu işlemleri bukadar kısa sürede gerçekleştirdiğini belirtmek isterim. Bunun haricinde isterseniz HPE SimpliVity üzerindeki backup’ları farklı ürünler üzerinede çıkabilirsiniz. Bu konu ile ilgli yukarıdaki linkte detaylı bilgi vermiştim.

HPE SimpliVity Calculate Unique Backup Size
HPE SimpliVity Calculate Unique Backup Size

HPE SimpliVity bir virtual machine’in backup’ını aldığında aslında onun meta data verisini alıyor ve saklıyor. Tabi bundan sonra alınan bir de incremental yani değişen verilerin backup’ı var. SimpliVity her nekadar backup’ları meta data olarak tutup dedup ve compress etsede benzersz veriler diske yazılır. Eğer SimpliVity backup’larınızı taşımak veya silmek isterseniz ve bunun sonucunda virtual machine’in kaplamış olduğu backup size’ini merak ediyorsanız Calculate Unique Backup Size butonunu kullanabilirsiniz.

Örneğin bir virtual machine düşünün 100GB diski var ve backup alıyorsunuz. Almış olduğunu ilk backup her zaman için ful backup’dır. Virtual machine içerisindeki tüm veriler diske yazılır. Alacağınız 2. backup ise incremental’dır yani sadece değişen datalar diske yazılır. Eğer siz bu dataları dışarı çıkarmak istiyorsanız ve bundan dolayı boyutunu merak ediyorsanız, veya yedeklenen verinin boyutunu merak ediyorsanız Calculate Unique Backup Size’ı kullanabilirsiniz.

HPE SimpliVity Calculate Unique Backup Size
HPE SimpliVity Calculate Unique Backup Size

 

Bir virtual machine üzerinde sağ click All HPE Actions > Search Backup butonuna bastığınızda karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir. Burada Actions > Calculate Unique Backup Size butonuna basarsanız, bu virtual machine’in backup’da kapladığı alanı görebilirsiniz.

Calculate Unique Backup Size butonuna bastığınızda burada tahmini bir değer karşınıza çıkar. Ve burada karşınıza çıkan değer yanlızca o an için doğrudur. Çünkü virtual machine üstünde bulunan OS’da değişen datalar backup boyutunu değiştirebilir. Bir sonraki backup daha farklı bir boyutta olabilir.

İstenmeyen backup’ları sildiğinizde ve ardından Calculate Unique Backup Size butonu ile hesaplama yaptığınızda hemen değişimi göremeyebilirsiniz. Bunun için bir kaç dakika geçmesi gerekir. Eğer SimpliVity altyapınızda yüksek IO oranlarına sahipseniz geri kazanılan alanı hemen göremeyebilirsiniz. Böyle bir durumda birkaç dakikadan da fazla beklemeniz gerekebilir 🙂

Calculate Unique Backup Size’i çalıştırmanın bir dezavantajı var ondan bahsetmek istiyorum. Bunu çalıştırdığınızda veriler hesaplanacağı için yoğun bir kaynak tüketilir ve IO performansında belirgin bir düşüş veya yavaş federasyon tepki süreleri ile sonuçlanabilir.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

4.5 2 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sergen
Sergen

Hocam kullanmaya başladık, bu tarz ince bilgileri bekliyoruz.
saygılar.

Başa dön tuşu
2
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x