VMwareVMware ESXi

Free ESXi 6.5 Özellikleri Nelerdir? Free Key Nasıl Girilir?

Merhaba,

İşletmelerin birçoğu lisanslı esxi tercih ederken, yapısında tek bir host bulunan firmalar ise genellikle free ESXi kullanyorlar. Peki ESXi 6.5’i free olarak kullanırsanız hangi özellikleri kullanabilir hangi özellikleri kullanamazsınız?

Eğer Free ESXi kullanıyorsanız, asla vCenter’a dahil edemezsiniz. Versiyon farketmiyor, free olarak kullanılan ESXi’i vCenter’a dahil edemezsiniz. Tabi burada biraz anlam karmaşası çıkıyor. Bir ESXi’i ilk olarak kurduğunuzda evaluation mode’da kurulur. Yani bu aşamada 60 gün boyunca ESXi üzerinde Enterprise Plus lisans’ının yeteneklerini kullanabilirsiniz. Evaluation mode 60 gündür. 60 gün sonunda ESXi host üzerindeki virtual machine’lere müdahale edemez duruma gelirsiniz. Birçok kişi Evaluation mode sonunda free olarak kullanılabileceğini düşünüyor ancak böyle bir durum bulunmuyor. Free ESXi kullanılabilmesi için VMware’den free ESXi lisans’ı almanız gerekmektedir. Böylece ESXi’i free olarak kullanabilirsiniz.

Tabi free ESX’in bazı kısıtlamaları bulunuyor. Bunları kısaca sıralayalım;

Support:

Free ESXi’in support’u bulunmamaktadır. Yani bir sorun yaşamanız durumunda, sorununuzun çözümünü internetten arayarak veya kendi imkan ve tecrübeleriniz ile çözmeniz gerekmektedir. Şunuda belirtmeliyim ki free esxi ile lisanslı esxi arasında hypervisor katmanında bir fark bulunmuyor. Yani siz free ESX’inizi ileride bir lisans girerek lisans’lı halede getirebilirsiniz. Birçok kişi free esxi’in ISO’sunun farklı olduğunu düşünüyor ancak böyle bir durum bulunmuyor. Ürünün yeteneklerini girmiş olduğunuz key belirliyor.

vCenter Server’a eklenemez:

Free ESXi kullanıyorsanız bunu yanlızca standalone kullanmak zorundasınız. Free ESXi’i asla vCenter’a dahil edemezsiniz. Ortamınızda birden fazla ESXi host var ise bunların hepsini tek tek yönetmek zorundasınız. Toplu halde yönetmenin bir  yöntemi maalesef bulunmuyor.

Fiziksel Memory ve CPU:

ESXi host’un kurulu olduğu fiziksel sunucu üzerinde 2 cpu sınırı bulunmaktadır. Eğer sizin 4 fiziksel CPU’lu bir host’unuz var ise yanlızca 2 CPU çalışacaktır. Memory’de herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Virtual Machine 8 vCPU:

Eğer free bir esxi kullanacaksanız bir virtual machine’e maximum 8 vCPU verebilirsiniz. Bunun dışına çıkamazsınız. Eğer lisanslı bir ESXi kullanırsanız fiziksel CPU’nun kapasitesi kadar virtual machine’e cpu verebilirisniz.

Virtual Machine Memory:

Free ESXi üzerinde bulunan virtual machine’lerde, CPU’da 8vCPU sınırı var iken memory’de herhang bir kısıt bulunmamaktadır. Fiziksel sunucunuzdaki memory’i baz alarak virtual machine’e istediğiniz kadar memory verebilirsiniz.

Free ESXi 6.5 Download:

Free ESXi 6.5 etmek için ilk olarak aşağıdaki link’e giriş yapıyoruz.

https://my.vmware.com/web/vmware/evalcenter?p=free-esxi6

Yukarıdaki adrese giriş yaptıkdan sonra aşağıdaki gibi bir bölüm ile karşılaşacağız.

 

Zaten login olduğunuzda License Information bölümünde free ESXi key’inizi görebilirsiniz. Aynı zamanda bu bölümde ESXi 6.5’un ISO’sunuda görebilirsiniz. Eğer ihtiyacınız var ise download edebilirsiniz.

Daha önce ESXi 6.5 kurulumu yapmadıysanız aşağıdaki link’i inceleyebilirsiniz.

VMware vSphere ESXi 6.5 Kurulumu

ESXi 6.5 ile birlikte artık biliyorsunuz ki vSphere Client ortadan kalktı. Bunun için işlemlerinizi web arayüzü üzerinden yapmak zorundasınız. ESXi host’unuzun management IP’sini browser’ınıza yazdığınızda zaten login ekranı ile karşılaşacaksınız. ESXi host’unuzun root bilgilerini girdikten sonra sırayla; Manage > Licensing bölümüne giriş yapıyoruz. Daha sonrasında Assign license seçeneğine basıyoruz.

Free key’inizi girdikten sonra yukarıdaki gibi görünmeye başlayacaktır. Features bölümünde sahip olduğunuz key’in özelliklerini görebilirisniz. Free ESXi’in lisans’ının süresi yoktur. Sınırsız lisanstır. Free ESXi ile yukarıda bahsetmiş olduğum özellikleri yanlızca kullanabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Erkan Büyükbayraktaroğlu
Erkan Büyükbayraktaroğlu

Tayfun Hocam Paylaşım için teşekkür ederim. Vmware ESXi 5.5 kullanıyorum, 6.5 sürümünün iso dosyasını indirip CD ye yazdım. Mevcuttaki kurulu olan makinemde CD yi taktıktan sonra Upgrade işlemini standart olarak yapmamda herhangi bir sakınca var mıdır?

Tayfun DEGER

Merhaba,

Hayır bir sakıncası bulunmuyor. Site üzerinde upgrade ile ilgili detaylı bilgiler mevcut. Arama yaparak bulabilirsiniz.

Teşekkürler.

Furkan Çiçek
Furkan Çiçek

Hocam merhaba,
Fiziksel işlemci sınırı yanında, çekirdek ile ilgili bir kısıtlama yok değil mi?
8 Çekirdekli 2 Adet Xenon işlemciyi kullanabiliyorum yani?

Başa dön tuşu
3
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x