Microsoft

Forefront Stirling Bolum 2

Merhaba;

Her geçen gün artan güvenlik tehtidlerine karşı alınan önlemler her ne kadar sistemlerimizi koruma altına alıyor olsa da her gelen yeni ürün ve beraberinde getirdiği özellikler aslında bizler için yönetilmesi, raporlanması ve bakımının yapılması gereken ek bir görev alanıdır. Ve yine bu yeni gelen sistemler veya ürünler var olan koruma yapımıza tam olarak entegre olamaz ise , bu nokta bizler için ayrı bir zorluk teşkil edeceklerdir .  Güvenlik çözümlerine baktığımızda; detaylı, entegre ve basit yönetim imkanlarını bir arada sunan çözümler bizler için her zaman tercih sebebi olmuştur . Microsoft un güvenlik çözümleri de bu 3 temel üzerine kurulmuş ve bu doğrultuda çalışan ürünlerdir. Forefront markası da bu 3 temel özelliği barındıran ürünler ailesidir. Yani Forefront markası altında bu 3 temel özelliğe sahip ürünler bulunmaktadır.

Makalemin ilk bölümünde kurulum öncesi gereksinimleri ve kurulum detaylarını vermiştim, şimdi ise artık stirling ile beraber çalışmaya ve getirdiklerini incelemeye başlıyoruz.

image001

Bağlanacağımız Forefront Stirling makinesini tanımlıyoruz ve gerekli yetki bilgilerini girerek bağlantıyı gerçekleştiriyorum.

image002

Ve karşımızda stirling yönetim konsolu. Son derece kullanışlı bir yönetim konsolu ile çalışmaya başlıyoruz. Hemen sol bölümde hızlı raporlara erişmek için linkleri görebiliyoruz. Orta bölümde ise seçtiğimiz güvenlik başlıkları hakkında detaylı bilgiler almamız mümkün. Orta bölümü tamamen değiştirmemiz mümkün. Aşağıdaki iki resimde de görüldüğü üzere istediğimiz başlıkları ana sayfada görebiliyoruz.

image003

image004

Bunları düzenlemek için boş bir alanda sağ tıklamamız ve açılan menüden “Customize Dashboard View” üzerine tıklamamız yeterli.

image005

Daha sonra sağ bölümden istediğimiz raporları sürükleyerek orta bölüme alabiliyoruz.

image006

Sürüklediğimiz bu güvenlik özet bilgi pencerelerini ayrıca dashboard üzerinde de istediğimiz gibi taşıyabiliyor veya kaldırabiliyoruz.

image007

Yukarıda bu konuda özet bir resim yer almaktadır.

image008

Policy Management bölümünde ise tanımlı olan policy leri ve grupları görüyoruz. Şimdi ilk olarak policy yazmak için kendimize bir grup tanımlaması yapalım

image009

Target Groups bölümünden “new”diyerek yeni bir grup oluşturuyoruz.

image010

Grup için bir isim belirliyoruz ve sonrasında alt bölümden bu grup a bilgisayar veya OU ekliyoruz.

Grup tanımlama işlemini yaptık. Şimdi policy oluşturmak için “Policies” bölümüne giderek yine “new” butonu yardımı ile yeni bir policy oluşturmaya başlıyoruz.

image011

image012

Ardından policy ye bir isim verip bu policy nin hangi konularda bilgi ve ayarlar içermesini istiyorsak sol bölümden onları seçmeliyiz. Sol bölümde stirling ürününün yönetebildiği tüm güvenlik yazılımlarının ayarları bulunmktadır. Client Security , for exchange , Security State Assessment vb. Bu policy nin hangi ürünleri yönetmesini istiyorsanız o ürünlere ait olan yönetim penceleri için sol taraftaki kutucukları doldurmanız yeterli.

image013

Son olarak ise bu policy nin hangi makineler üzerinde etkili olacağını belirliyoruz.

image014

Ve son durumda tabloya baktığımızda yeni policy mizi görebiliyoruz. New Policy isminde bir policy muhasebe isminde bir bilgisayar grubuna bağlanmış.

image015

Policy ayarlarını görmek ve değiştirmek için policy üzerine tıkladıktan sonra sağ bölümden “Edit” butonu yardımı ile config sayfasını açıyoruz.

image016

Yukarıda görülen sayfa, bizim policy içerisindeki Forefront Client Security ürünü için “General” sayfasını yönetmek için kullanılır. Yani FCS ürününde general sekmesinde ne var ise burada da aynılarını görebilmekte ve yönetebilmektesiniz. Örneğin FCS agentları için ( tabiki bu policy yi alan agentlar için – yani muhasebe makineleri için ) real-time protection açık olsun diyip, tarama işleminden önce virüs veri tabanının güncellenmesini ayarlayabilirim. Ve yine burada fcs agent general sekmesindeki diğer ayarları da görüyorum

image017

Hemen bu bölümün altında yine FCS agent için gelişmiş ayarları yapabilirim ; sadece virus koruması mı , yoksa spyware koruması da buna dahil olacak mı ? sezgisel virüs taramasını kullanma noktasında da ayar yapma şansına sahibiz. Bu bölüm bu şekilde uzayıp gider. Yani kullanmakta olduğunuz ve Stirling tarafından desteklenen her güvenlik ürününü burada gördüğünüz gibi policy bazlı merkezi olarak yönetebilirsiniz

image018

Yine çok tanıdık bir güvenlik ürünü olan windows firewall içinde ayarlarımız burada mevcut.

image019

Merkezi olarak port ekleme ve diğer firewall ayarlarını yapma imkanına sahibiz.

Peki bu kadar ayar var ise ve bu ayarların tamamını policy bazlı olarak makinelere farklı dağıtabiliyorsak bunların özet bir raporunu alabilirmiyiz ? Yani hangi policy hangi güvenlik ürün ayarlarını içeriyor ve hangi bilgisayar gruplarına ekleniyor ? Evet böyle bir özet tablomuz mevcut , görüntülemek için aşağıdaki yolu izlememiz yeterli olacaktır.

image020

“Show Active Policy Settings” bölümüne tıkladığımız zaman aşağıdaki gibi bir tablo ile karşılaşıyoruz;

image021

Ürün henüz beta aşamasında olduğu için yukarıda da görüldüğü gibi; client security , exchange ve raporlama noktasında bize kural yazma imkanı tanımaktadır. Yani bu tablo sayesinde elimizdeki kuralların hangi bilgisayar gruplarına uygulandığını görmenin yanında hangi güvenlik ürünlerinin hangi ayarlarını da barındırdığını görebiliyoruz. Örneğin yukarıdaki tabloyu okumak gerekir ise ;

“New Policy” ismindeki kuralımız muhasebe bilgisayar grubuna uygulanan ve içerisinde sadece client security ürünü ile ilgili ayarları barındıran bir kuraldır. Hemen altındaki Monitoring and Response kuralı ise sadece Monitoring and Response, yani raporlama ve dinamik cevap verme seçeneklerini içeren bir policy dir. Diğer bir policy olan Default Exchange Server Policy ise; hem istemci hemde exchange server ile ilgili güvenlik ürünleri hakkında ayarlar barındırmaktadır. Son policy olan Default Client Security Policy ise görüldüğü gibi FCS agent ve raporlama konularında ayarlar içermektedir. Bu ayarların neler olduğunu detaylı görmek için tabiki kuralın üzerinde iken edit dememiz yeterli ancak yine daha geniş bir özet için çift ok olan küçük düğmelere tıklayarak aşağıdaki gibi detay almamız mümkün.

image022

Bu görünüm sayesinde benim oluşturduğum “New Policy” kuralında Client Security altında  ; Anti-Malware , SSA , Security Updates ve Firewall konusunda ayarların olduğunu görebiliyorum . Ama NAP için bir ayar barındırmıyor. Hatırlarsanız kural oluştururken bu kuralın hangi güvenlik ürün ayarlarını barındıracağını seçebiliyorduk ki bunu şimdide edit menüsünden ekleme ve çıkarma işlemleri ile değiştirme şansına sahibiz. Daha fazla detay için ise yine bu küçük düğme yardımı ile menüleri genişletmeye devam ediyorum;

image023

Burada da Anti-Malware için detayları görüyorum ( örneğin “Exclusions” ayarı yapılmamış )

image024

Burada ise SSA içeriğini görüyoruz.

image025

Firewall Ayarları

image026

Ve Exchange Server ayarları

image027

Son bölüm ise Monitoring and Response kısmı .

Bu kadar arayüzü inceledikten sonra gelelim stirling için en önemli noktalardan birine , dinamik cevap kuralları yazmak .

image028

Bunun için öncelikle kuralınızın içerisinde yukarıda görüldüğü gibi “Response Plan” seçeneği seçili olmalı ve bu seçenek seçildikten sonra sağ bölümden yeni bir response kuralı yazmaya başlayalım.

image029

Örneğin burada “virus bulursan” isimli bir response kuralı tanımladım ( kurala isim verdim , unutmayın bu kural sizin aslında var olan temel bir kuralınızın altındaki bir kuraldır. Yani new policy diye oluşturduğunuz bir policy içerisinde client security ve exchange security ürünleri hakkında ayarlar içerebildiği gibi response konusunda da ayarlar içerebilir .)

image030

Hemen ardından bilgisayarlarımı da yüksek güvenlik seviyesinde ( high )  bir durum tespit edildiğinde hemen bu duruma karşılık olarak  1 – istemci tarafında full scan yapılacak  2- bu konu raporlanacak . Bunun gibi farklı bilgisayar durumları ( yani güvenlik seviyesi , daha farklı bir yaklaşım ile hangi güvenlik seviyeli tehtidlere karşı kural yazabiliyoruz ) için farklı kurallar tanımlama şansımız mevcuttur.

Bunun dışında yine yönetim konsolu üzerinde “Actions” bölümünde aşağıdaki gibi pek çok güvenlik işlemini yapma şansına sahibiz;

Bilgisayarınızda tarama yapabilirsiniz

Merkezi olarak yama yükletebilirsiniz

Virus veri tabanlarını güncelletebilirsiniz

Vista ve UAC destekleyen diger istemcilerde User Account Control sistemini aktif edebilirsiniz

image031

Genel hatları ile beta olan stirling ürünü bizlere güvenlik yazılımlarımızın merkezi olarak yönetilmesi, bu güvenlik yazılımlarından gelen event ların raporlanması ve anlık izleme imkânı sunmaktadır. Yine dinamik cevap özelliği sayesinde sizden bağımsız olarak sistem güvenlik ürünlerini entegre olarak kullanabilmektedir. Bu güvenlik ürünleri için beyin görevi gören bir merkezi yönetim sistemidir ve yine belirttiğim gibi sadece Microsoft’un değil diğer bazı güvenlik yazılımları illaki entegre çalışacak şekilde geliştirilmiştir.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x