Microsoft

Exchange Server Sıkça sorulan sorular

Soru : CAS ( Client Access Server) Exchange Server 2000 ve ya 2003 back-end sunucuları için proxy sorgularında  kullanılabilir mi ?

Cevap : Evet, CAS Exchange 2000 ve 2003 back-end sunucuları için proxy sorgularında kullanılabilir.

Soru :  Legacy Exchange Organizasyonu içinde (Legacy dediğim, Exchange 2000/2003 sunucu anlamına geliyor.) CAS dağıtımı yaparsan kullanıcılar OWA sistemine giriş yaparken OWA 2007 kullanıcı arabirimiyle ile mi giriş yapacaklar?

Cevap : Hayır.Exchange ‘in önceki versiyonlarında olduğu gibi durum yine aynıdır.Back-end sunucuların size sağladığı UI ekranını her zaman alacaksınızdır.yani, OWA 2003 kullanıcı arabirimi geçerli olacaktır.

Soru : Exchange Management  Shell kullanılarak /owa sanal dizini yapılandırılabilir mi?

Cevap : Exchange Management Shell tarafından OWA-benzeri ayarları ayarlarını yapılandırmak için  Set-OwaVirtualDirectory cmdlet kullanabilirsiniz.Örneğin,/owa sanal dizini için  forms-based authentication aktif hale getirmek için ihtiyacınız olan gerekli komut:

Set-OwaVirtualDirectory -Identity “owa (default Web site)” -FormsAuthentication:$true

Geçerli parametreler hakkında daha fazla bilgi almak için Exchange Management Shell ekranında Get-Help Set-OwaVirtualDirectory

kullanılabilir.

Soru:  Exchange 2007 ActiveSync Mailbox İlkeleri legacy ( Exchange 2000/2003) mailbox sunucuya atanabilir mi?

Cevap:Hayır, Exchange 2007 ActiveSync Mailbox İlkeleri sadece Exchange 2007 Mailbox Sunucularında depolanan mailbox ‘lara atanabilir.
Soru :  CAS clustering destekler mi?

Cevap: Hayır ,sadece Exchange 2007  Mailbox Sunucular cluster edilebilir.( Single Copy Cluster ve ya Cluster Continuous Replication gibi ) ,ama CAS Rolleri yük dengeleme için NLB içinde Windows NLB ve ya benzer donanımsal çözümlerle kullanılabilir.

Soru : OWA 2007 kullanıcı arabirimini kendimiz tekrar yeni baştan rendering ( düzenleme) yapılabilir mi ?

Cevap: OWA 2003 benzemeyen arabirimi olan OWA 2007 baştan aşağı tamamen yeniden düzenlenmiştir.Ama sizde bazı düzenlemeler yaparsanız sisteme ek yük binecektir.

Soru:  Exchange Management Konsolunda POP3 ve IMAP4 serviclerini yönetibileceğim herhangi bir yer bulamadım.Acaba bu sorunu nedeni nedir?

Cevap : Çünkü ,bu bahsedilen servisler için UI geliştirilmemiştir.Ayrıca bu servisleri Exchange Management Shell kullanarak yapıladırılabilir.Son olarak microsoft Exchange Server 2007 SP1 çıkartarak bu servisler için UI eklemiştir.

Soru : Exchange 2007 içinde Recovery Storage Group ‘da Public Folder Veritabanını geri yükleme imkanımız var mı?

Cevap : hayır ,maalesef , RSG sadece mailbox veritabanı için bu işlemler için limitlendirilmiştir.

Soru:  LCR ve ya CCR kullanırken pasif veritabanının yedeğini alınabileceğini duymuştum.Ama Windows 2003 Yedekleme programında altında bu işlem için herhangi bir seçenek göremedim ?

Cevap : LCR ve ta CCR kullanılırken pasif veritabanın yedeğinin alındığı işlemini doğru duymuşsunuz.Ama,Windows 2003 Yedekleme aracı VSS yedekleri sadece destekler.Sizin bu işlemi yapabilmeniz için filelevel- tabanlı yedekleme yapmalısınız.Bunun için Microsoft’s Data Protection Manager versiyon 2 (DPM v2) programını ve ya VSS yedekleri destekleyen 3.parti programı kullanmalısınız.

SoruExchange 2000 ve ya 2003 ‘den Exchange 2007 sisteme in-place upgrade yapılabilir mi ?

Cevap :Hayır , Exchange Server 2000  ve ya 2003 sistemden 2007 ‘ye bu destek söz konusu değildir.Bunun için sizin “transition” işlemi yapmalısınız.Öncelikle organizayon içinde Exchange Server 2007 dağıtımı yapıldıktan sonra gerekli bilgileri bu sisteme taşınır.

Soru : Legacy Exchange  Sunucuları ile Exchange 2007  sunucuları arasında mail akışı sağlanabilir mi?

Cevap : Bilindiği gibi Exchange 2007 içinde routing topolojileri değiştirildi.Bunun için legacy routing grup ile 2007 routing grup arasında routing grup bağlayıcı yapılandırılmalıdır.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x