VMwareVMware ESXi

ESXi Support Bundle Nasıl Oluşturulur?

Merhaba,

ESXi Support Bundle Nasıl Oluşturulur? isimli bu yazımda sizlerin sürekli ihtiyaç duyabileceğiniz bir şey olan log toplama konusunda detaylı bilgi vereceğim.

ESXi Support Bundle loglarına zaman zaman ihtiyaç duyabilirsiniz. Bir sorun yaşayıp vendor’a support case’i açtığınızda direk sizden loglar istenecektir. Böyle bir durumda ESXi üzerinden logları nasıl alabilirsiniz onun detaylarından bahsedeceğim.

Öncelikle ESXi üzerinden log almanın 3 farklı yolu bulunuyor. Eğer bir vCenter Server kullanıyorsanız ve ESXi buraya ekli durumda ise, vCenter Server üzerinden logları alabilirsiniz. Eğer Standalone bir ESXi Server kullanıyorsanız yine logları toplayabilirsiniz. Son olarak ise SSH üzerinden ufak bir komut ile logları alabilirsiniz. Ben bu yazımda 3 farklı yöntemide size anlatacağım.

vCenter Server üzerinden ESXi logları nasıl alınır?

ESXi Support Bundle Nasıl Oluşturulur?
ESXi Support Bundle Nasıl Oluşturulur?

vCenter Server’a dahil olan ESXi’lar üzerinde sağ click Export System Logs bölümüne giriş yaparak ESXi host’un loglarını alabilirsiniz. Aksi belirtilmediği sürece karşınıza açılan ekranı default olarak bırakabilirsiniz. Ancak eğer bir performans problemi yaşıyorsanız vendor talebine göre burada Gatner Performance data seçeneğini işaretlemeniz istenebilir. Ek olarak bir çok kişi dikkat etmiyor ancak core dump’ı encrypted hale getirmek için Password for encrypted core dumps seçeneğini seçebilirsiniz.

Ardından Export Logs butonuna basarak logları download edebilirsiniz.

Standalone ESXi üzerinden Loglar nasıl alınır?

Generate support bundle
Generate support bundle

Eğer ortamınızda bir vCenter Server yok ise veya olduğu halde yinede ESXi’a root ile bağlanıp logları almak isteyebilirsiniz.

ESXi’a root ile bağlandıktan sonra Actions > Generate support bundle butonuna basarak ESXi’in loglarını alabilirsiniz.

SSH üzerinden ESXi logları nasıl alınır?

SSH üzerinden ESXi logları nasıl alınır?
SSH üzerinden ESXi logları nasıl alınır?

Açıkcası benim en sık kullandığım ve en az sorun ile karşılaştığım yöntemdir. Bu yöntem oldukça basittir. ESXi host’a SSH ile bağlandıktan sonra aşağıdaki komutu kullanarak logları toplayabilirsiniz.

 vm-support 

Bu komutu çalıştırdıktan bir süre sonra loglar toplanmaya başlayacaktır. İşlemin sonunda logların download edileceği path karşınıza gelecektir. Daha sonra isterseniz WinSCP ile ESXi’a bağlanıp support log’unu download edebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

5 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hakan Koç
Hakan Koç

Log kayıtlarını otomatik aldırmayla alakalı yapabileceğimiz bir şey var mı?

Emre Yıldız
Emre Yıldız

Ellerinize sağlık Tayfun Bey güzel makale olmuş.

Metin Köse
Metin Köse

Bilgi için teşekkürler.

Başa dön tuşu
5
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x